Białołęcki Bieg Wolności – zapisy start


Przed nami trzecia edycja imprezy. Uczestnicy pokonają dystans 13 km, nawiązujący symbolicznie do 13 grudnia i ogłoszenia stanu wojennego. Tych symbolicznych nawiązań będzie więcej.

Zmagania rozgrywane są w okolicach okolicach aresztu śledczego przy ul. Ciupagi w Warszawie. W stanie wojennym był to największy obóz dla internowanych. Osadzono tam blisko 600 osób, członków „Solidarności”. Za murami znaleźli się m.in. Bronisław Komorowski, Jacek Kuroń, Adam Michnik i Andrzej Gwiazda. Impreza ma na celu upowszechnia wiedzy o wydarzaniach z lat 1981-1983.

- Uważam, że to bardzo ważne by mówić o tej historii. Startuje tu wiele młodych osób, często nie było ich wtedy na świecie. Już dwie pierwsze edycje pozwoliły nieco przybliżyć historie tego miejsca. Chcemy to kontynuować. Miejsce startu i mety nie jest przypadkowe, bo znajduje się pod główna bramą aresztu - mówi Roman Stachurski, kierownik Wydział Sportu i Rekreacji Dzielnicy Białołęka.

Uczestnicy pokonają trasę licząca ok 13 km i składającą się z 3 okrążeń. Bieg prowadzi m.in. wokół murów aresztu. Żeby poczuć nieco klimat tamtych czasów nie powinno zabraknąć „koksowników”, oraz tak jak w ubiegłych latach specjalnej wystawy.

– Trudność tego biegu w dużej mierze zależy od warunków pogodowych. Trasa prowadzi częściowo drogami asfaltowymi, a częściowo gruntowymi. W momencie opadów pojawiają się błoto i kałuże. Ponieważ impreza rozgrywana jest na pętlach, nie brakuje też zakrętów. Jednak tu najważniejszy jest udział, a nie uzyskane czasy – podkreśla organizator.

Limit uczestników wynosi 550 osób. Zgłoszenia drogą internetową będą przyjmowane do 5 grudnia do godziny 23:59. Opłata startowa wynosi 40 zł. Zgłaszać można się też w biurze zawodów, wtedy jednak opłata wzrasta o 10 zł. Z wpisowego zwolnione są osoby w wieku 70 lat i starsze.

Białołęcki Bieg Wolności rozegrany zostanie 10 grudnia. Start honorowy nastąpi w samo południe, a start ostry - symbolicznie o 12:13. Biuro zawodów będzie znajdować się na terenie Urzędu Dzielnicy Białołęka, oraz w dniu imprezy w okolicach startu.

Środki ze sprzedaży pakietów startowych zostaną w całości przeznaczone na „Fundusz Zasłużonych”, prowadzony przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa. Pieniądze przekazywane są na wsparcie osób, które zasłużyły się w walce z totalitarnym systemem w czasach PRL i z tego powodu cierpiały prześladowania reżimu, a obecnie potrzebują pomocy.

3. Białołęcki Bieg Wolności w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

fot. Archiwum / Piotr Dymus


Polecamy również:


Podziel się: