"Hello marathon". Mistrzyni Olimpijska w triathlonie chce złota w Tokio!


Opublikowane w czw., 09/11/2017 - 12:23

Amerykanka Gwen Jorgensen zmienia dyscyplinę. Teraz chce walczyć o najwyższe laury w maratonie. Celem jest złoto IO w Tokio w 2020 roku.

Gwen Jorgensen jest jedyną amerykanką, która zdobyła złoty medal olimpijski w triathlonie. W dorobku ma też dwukrotne mistrzostwo świata wywalczone w 2014 i 2015 roku. W karierze 37 razy stawała na podium, 25 razy na jego najwyższym stopniu. Dodajmy, że triathlon na igrzyskach rozgrywany jest dopiero od 2000 roku. Zawodnicy rywalizują na dystansie 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu.

Teraz 31-letnia zawodniczka chce sprawdzić się w biegu maratońskim. Jeśli uda jej się wywalczyć kwalifikacje i sięgnąć po złoty medal, zostanie pierwszą zawodniczką w historii, która zdobędzie najcenniejsze trofeum na kolejnych letnich igrzyskach, ale w różnych konkurencjach.

Chociaż nie brakuje sportsmenek, które zdobywały medale w dwóch różnych konkurencjach, to są to jednak trofea zdobywane zimą. Przykładem niech będzie reprezentatnka ZSSR - Anfisa Reztsova, która w 1998 roku wywalczyła złoto w sztafetowym biegu narciarskim 4 x 5 km, a cztery lata później była najlepsza w biathlonie. Dodatkowo w 1994 roku dołożyła jeszcze złoto w biathlonowej sztafecie.

Gwen Jorgensen biegała już klasyczny maraton. W zeszłym roku w Nowym Yorku uzyskała wynik 2:41:01 i zajęła wysoką 14. pozycję. Żeby przebrnąć przez krajowe eliminacje olimpijskie musi znacznie poprawić swój wynik, bo kandydatek do startu na igrzyskach na pewno nie zabraknie. W zeszłym roku wewnętrzne eliminacje przebrnęły Shlalane Flanagan, która uzyskała wynik 2:25:26, oraz Desiree Linden (2:26:08) i Amy Cragg ( 2:28:25). Oczywiście każdy bieg jest inny, ale bez rezultatu poniżej 2:30:00 trudno spodziewać się olimpijskiej przepustki.

Amerykanka podkreśla, że jest podekscytowana czekającym ją wyzwaniem. W wywiadach przyznaje, że zawsze chciała rywalizować w maratonie na poziomie elity. Wynik uzyskany w debiucie był dla niej rozczarowaniem, choć jak przyznaje, został uzyskany z treningu triathlonowego, a nie typowych przygotowań pod bieg uliczny. Jej najdłuższe wybieganie przed tamtym startem miało 16 mil, czyli 25 km. Dodatkowo w weekend przed maratonem wygrała trzydniowe zawody triathlonowe na łącznym dystansie 64 mil (102 km).

W tym roku Gwen Jorgensem nie startowała w zawodach. W sierpniu została mamą.

RZ

fot. Red Bull Content Pool


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce