Imponujące liczby 49. Maratonu Nowojorskiego - największy maraton świata!

Opublikowane w śr., 06/11/2019 - 13:15

Maraton w Nowym Jorku kolejny raz zakończył się rekordową liczbą osób przekraczających linię mety. Z 54 205 startujących, bieg ukończyło 53 627 maratończyków. To najwyższa frekwencja w historii maratonów na świecie! Poprzedni rekord także należał do nowojorskiej imprezy - 52 813 finiszerów w 2018 r.

Finiszerzy tegorocznej edycji, którą świętowano 50-lecie maratonów w Wielkim Jabłku (bieg nie odbył się tylko raz, gdy w roku 2012 miasto nawiedził huragan Sandy) w pochodzili ze 144 krajów i 50 stanów USA. 30 886 uczestników biegu to mężczyźni, jednak to kobiety, chociaż stanowiły mniejszość, zwróciły uwagę wynikami.

Zwyciężczyni Joyciline Jepksogei zaliczyła drugi najszybszy czas w historii imprezy. Przy okazji zapisała się w annałach biegu, jako pierwszy zwycięski debiut od 2010 r.

Geoffrey Kamworor i Joycilline Jepkosgei wygrywają maraton w Nowym Jorku [WYNIKI]

Nie tylko rekordzistka świata w półmaratonie była szybka w Wielkim Jabłku. Po raz pierwszy zanotowano 11 kobiet z wynikami 2h28 i lepszymi, zaś w pierwszej piętnastce znalazły się 4 panie z kategorii 40+ (masters)! Dwie z nich zakończyły bieg w pierwszej piątce – Nancy Kiprop i Sinead Diver

Im starsi tym lepsi! Kapitalne biegi 42-latków w Nowym Jorku!

Drugi najszybszy czas w historii biegu uzyskała również, w konkurencji wózków lekkoatletycznych, Manuela Schär.

Z rywalizacji panów zapamiętamy zdobywcę trzeciego miejsca. Girma Bekele Gebre stanął na podium, chociaż nie startował z elitą, nie miał do dyspozycji dedykowanych odżywek, korzystał z wody i izotoników biegu masowego. Co więcej, nie ma on ani sponsora ani managera! Tymczasem poprawił swoją życiówkę (2:08:38) i wygrał największe pieniądze w swoim życiu (40 tys. dolarów).

Zwycięzca, Geoffrey Kamworor został dziesiątym biegaczem, który wygrał w Nowym Jorku więcej niż jeden raz.

Z najlepszym czasem wśród „celebrytów” bieg zakończyła biegaczka narciarska, olimpijka Kikkan Randall - 2:55:12.

Biało-czerwony 49. TCS New York City Marathon [WYNIKI POLAKÓW]

Co roku biegacze zostawiają na starcie i trasie kolejne warstwy ubrań. W tym roku zebrano ponad 55 kg biegowej odzieży, śpiworów i innych sprzętów uczestników, którymi ogrzewali się w oczekiwaniu na start.

Zebrane w ten sposób rzeczy trafią do osób bezdomnych lub zostaną sprzedane, a uzyskane pieniądze trafią na cele charytatywne.