ITU i Superliga Triathlonu łączą siły. Będą zawody w Poznaniu


Opublikowane w pon., 12/03/2018 - 15:23

Międzynarodowa Unia Triathlonu i prestiżowy cykl jednoczą siły w walce o względy triathlonistów. Główny rywal na rynku - seria Ironman.

Najważniejszym punktem w porozumieniu Federacji i Super Ligi jest uznanie ITU jako nadrzędnego organu zarządzającego cyklem. Nie zdradzono szczegółów dotyczących sportowych aspektów tej współpracy, podano jednak, że nowe formaty Super Ligi zostaną dostosowane do regulacji ITU. Spójny i uzupełniający się charakter będzie miał też kalendarz imprez obu organizacji.

Celem jest też zrównanie nagród pieniężnych w imprezach ITU i Super Ligi, równy dostęp zawodniczek i zawodników do zawodów triathlonowych czy eliminacja dopingu z dyscypliny, w porozumieniu ze Światową Agencją Antydopingową WADA.

Obie organizacje chcą wspierać rozwój dyscypliny w takich obszarach jak poszukiwani talentów, angażowanie publiki w wydarzenia triathlonowe, poprzez m.in. stworzenie globalnej platformy multimedialnej. - Mamy wspólne cele, by bezpiecznie i efektywnie rozwijać triathlon – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezydent ITU Marisol Casado.

Kalendarz imprez Międzynarodowej Unii Triathlonu obejmuje w 2018 r. blisko 2200 wydarzeń (aquabike, aquathlony, cross duathlony, cross triathlony, duathlony, triathlony długodystansowe, triathlony i zimowe triathlony). Siedem z nich odbędzie się w Polsce. Najważniejsza seria - ITU Triathlon Series - rozpoczęła się w pierwszy weekend marca w Abu Dabi. Do końca roku odbędzie się jeszcze 7 imprez.

Super Liga Triathlonu wystartowała w marcu marcu 2017 roku na wyspie Hamilton Island, należącej do Australii. Jednym z organizatorów wydarzenia jest dwukrotny mistrz świata Ironman Chris McCormack, a w zawodach startują m.in. słynni bracia Brownlee. Sezon 2018/19 cyklu wystartuje we wrześniu i obejmie 6 głównych (tzw. mistrzowskich) wydarzeń. Z imprezami kwalifikacyjnymi cykl liczy 12 wydarzeń, a jedna z takich rund odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Poznaniu, jako impreza towarzysząca Triathlonowi Poznań.

Głównym rywalem obu organizacji na rynku jest seria Ironman, obejmująca zawody triathlonowe ale też pływackie, kolarskie czy biegowe. Kalendarz serii na 2018 obejmuje blisko 300 wydarzeń na całym świecie, w tym m.in. Enea IRONMAN 70.3 Gdynia i 5150 Warsaw Triathlon.

red. / mat. pras.

fot. triathlon.org


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce