Kolejni biegacze na dopingu! Startowali też w Polsce


Opublikowane w pt., 20/07/2018 - 16:12

Aż 120 sportowców i trenerów znalazło się na liście osób, wobec których toczy się postępowanie dyscyplinarne w sprawach dopingowych. Listę ogłosił Komitet ds. Integralności Lekkiej Atletyki (Athletics Integrity Unit).

W gronie podejrzanych o doping jest m.in. Mistrzyni Olimpijska w biegu na 3000 m z przeszkodami, Ruth Jebet . 21-letnia reprezentantka Bahrajnu, nazywana też „Złotą Ruth”, podejrzana jest o stosowanie EPO. Nieoficjalne informacje w tej sprawie pojawiły się już w marcu tego roku. Ale dopiero nazwisko zawodniczki, widniejące na opublikowanej w piątek liście potwierdziło spekulacje.

Ruth Jebet podczas igrzysk w Rio zdobyła złoty medal w biegu na 3000 m z przeszkodami. Do niej należy też rekord świata na tym dystansie - 8:52.78. W nagrodę za wywalczony tytuł w Brazylii, zawodniczka otrzymała w nagrodę 500 000 dolarów. Taki bonus ufundowała jej nowa ojczyzna. Przypomnijmy, że sama zawodniczka pochodzi z Kenii.

Postępowanie dyscyplinarne toczy się również wobec Kenijczyka Asbela Kipropa - mistrza olimpijskiego w biegu na 1500 m, trzykrotnego mistrza świata. Jego sprawa wyszła na jaw w maju. Zawodnik zaprzeczał, że stosował zakazane substancje, zapewniał że musiał wystąpić błąd z pobraną próbką.

Sprawa toczy się też wobec ukraińskiego maratończyka Vitalija Shafary, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, ale też wielu biegów rozgrywanych w Polsce. W 2011 roku Shafara wygrywał Bieg Po Plaży w Jarosławcu, z czasem 48:40. Z kolei w 2016 roku zwyciężył Bieg Piastowski z Kruszwicy do Inowrocławia (1:04:33). To tylko część jego dorobku.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce