Maratony na świecie: Biegiem przez Prowansję


Opublikowane w ndz., 05/08/2018 - 10:12

Kto nie kojarzy tego obrazka: łagodne pagórki z ciągnącymi się po horyzont równymi rzędami lawendy? Prowansja. To także urokliwe, spokojne miasteczka, intrygujący Park Narodowy Luberon z ogniście czerwonymi klifami na jednym krańcu i białymi wzgórzami o fantazyjnych kształtach z drugiej strony. To właśnie tam co roku odbywa się Marathon de Provence Luberon.

Impreza ma dwie zasadnicze zalety, dla których warto pokonać prawie dwa tysiące kilometrów: niesamowite i urozmaicone widoki na trasie oraz punkty odżywcze zaopatrzone w lokalne produkty: miód, oliwki… i wino. Atmosfera jest radosna, nawet bardziej biesiadna niż sportowa. Część zawodników na starcie staje w kolorowych przebraniach, prześcigając się w pomysłach.

TERMIN

22. Marathon de Provence Luberon odbędzie się 7.10.2018

POGODA

Średnia temperatura na początku października wynosi 12-13 stopni Celsjusza. W cieplejszych latach sięga 16 stopni. Październik jest miesiącem z najwyższymi opadami.

TRASA

W tym roku zmieniono trasę biegu. Nowa jest bardziej płaska i widokowa. Maraton startuje w historycznym centrum Pertuis. Trasa biegnie wzdłuż majestatycznego Cours de la République. Przez pierwsze 20 kilometrów jest płasko a równina Durance zapewnia piękne widoki. Zawodnicy przebiegają między innymi przez winnice. Dalej trasa jest bardziej górzysta, ale jeszcze piękniejsza. Wiedzie brzegiem jeziora Bonde i w kierunku zamku La Tour d’Aigues.

Organizatorzy zapewniają punkty odżywcze co 3 km. Poza wodą i izotonikiem będą one oferowały lokalne produkty, takie jak miód, oliwki, tapenadę oraz wino. Większości z nich towarzyszyć będą zespoły muzyczne i muzyka grana na żywo.

Limit czasu na pokonanie trasy to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszą: półmaraton, sztafeta maratońska (3 osoby), bieg na dystansie 10 km oraz nordic walking na dystansie 15 km. W sobotę czynne jest EXPO. Dla zawodników organizowana będzie kilkudaniowa kolacja z lokalnymi winami. Jest ona jednak dodatkowo płatna (20 euro).

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie. Do pierwszego września włącznie pakiet startowy na maraton kosztuje 40 euro. Do końca września 45 euro a później 47. Koszt startu w półmaratonie to odpowiednio od 20 do 27 euro. Wymagane jest zaświadczenie o stanie zdrowia – jego wzór można pobrać ze strony biegu.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Dojazd samochodem z Polski jest dość uciążliwy – z Warszawy to niemal 2 tysiące kilometrów. Zdecydowanie szybszą opcją jest przelot do Marsylii. Z Polski bezpośrednio polecimy z Krakowa linią Ryanair. Obecnie bilety na maratoński weekend (piątek-poniedziałek) kosztują ok. 260 zł w dwie strony.

KOSZTY POBYTU

Najtańszy nocleg w Luberon to koszt ok. 130-140 zł za pokój.

Posiłek w restauracji to od 50 do 100 zł, zależnie od jej klasy. Taniej zjemy w fast-foodzie – ok. 30 zł. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce. Chleb kosztuje ok. 8 zł, mleko 4 zł a kilogram bananów 7 zł.

INNE BIEGI

Innym maratonem, podczas którego w punktach odżywczych można się raczyć lokalnym winem zamiast wody jest znany Marathon du Médoc.

Strona Marathon de Provence Luberon: www.marathon-luberon.com

KM


Polecamy również:


Podziel się: