Maratony na świecie: Maraton starszy od ateńskiego? The Bible Marathon


Opublikowane w sob., 16/02/2019 - 09:46

Filippides z radości po wygranej bitwie pod Maratonem wyruszył biegiem do Aten. Biegł niestrudzenie, by przekazać władcy wspaniałą wiadomość. U jego stóp padł nieżywy. Pokonał niemal 40 km. I tak rozpoczęła się historia biegu maratońskiego, którą wszyscy znamy. Jednak organizatorzy pewnego wydarzenia twierdzą, że znaleźli doniesienia o wcześniejszym biegu na takim dystansie. W Biblii, a dokładnie w 1 Księdze Samuela.

Ich zdaniem w czwartym rozdziale widnieje jedno z najstarszych doniesień o bieganiu. W nim także mowa o posłańcu, który niesie wieść z pola bitwy, tym razem jednak jest to smutna informacja o porażce. Oto Filistyni rozgromili Izraelitów koło Eben-Haezer. Wielu zginęło, ale jeden z nich, Beniaminita, uciekł i zaniósł do Szilo wieść o porażce. Po latach Yosef Yekutieli zmierzył odległość z Rosh Ha’ayin, czyli dawnego Eben-Haezer do Szilo. Okazało się, że to dokładnie 42 km. Tak powstał The Bible Marathon, którego organizatorzy twierdzą, że ma rodowód starszy niż maraton w Atenach.

TERMIN

The Bible Marathon odbędzie się 18.10.2019 r.

POGODA

W Izraelu w połowie października nadal jest bardzo ciepło. Średnia dobowa temperatura to 23 stopnie Celsjusza. Z tego powodu bieg startuje wcześnie rano, kiedy można się spodziewać kilkunastu stopni. Na pewno należy się przygotować na ciepło i słońce, a w więc zabrać nakrycie głowy.

TRASA

Trasa biegu jest liniowa. Start odbywa się w Rosh Ha’ayin o 5:30, czyli jeszcze przed wschodem słońca. Maratończycy biegną asfaltowymi, szerokimi ulicami w kierunku Tel Awiwu. Metę przewidziano w antycznym Szilo. Przewyższenie trasy to + 1,097 m. i -454 m.

Organizatorzy przygotowali aż 12 punktów odżywczych. Większość będzie zaopatrzona w wodę i izotoniki, niektóre w „inne źródłą energii”. Zawodników będą też czekały trzy punkty kontrolne z limitem czasu. Całkowity limit na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszą półmaraton oraz biegi na dystansach 5 i 10 km. Przed startem odbywa się EXPO.

ZAPISY

Zapisy do tegorocznej edycji jeszcze nie wystartowały. Będą dostępne na stronie biegu (TUTAJ). Ceny ubiegłorocznej edycji wahały się od 140 do 280 szekli izraelskich, czyli od ok. 150 do niemal 300 zł. Zaświadczenia lekarskie nie są już wymagane, wystarczy podpis pod oświadczeniem o stanie zdrowia.

By wystartować w maratonie lub półmaratonie należy mieć ukończone 18 lat. Na dychę wystarczy 15 lat a w biegu na dystansie 5 km mogą brać udział nawet dziesięciolatkowie.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport.

WYJAZD

By dostać się na maraton, należy polecieć do Tel Awiwu. Rosh Ha’ayin, skąd startuje bieg, leży nieco ponad 20 km od lotniska.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w hostelu można znaleźć już za 60 zł. Prywatny pokój to wydatek minimum 150-160 zł na dobę. Tel Awiw, jak i cały Izrael, to droga lokalizacja, nastawiona głównie na bogatych turystów. Należy liczyć się z tym, że na posiłek wydamy minimum 50-60 zł. Butelka wody kosztuje w przeliczeniu około 6 zł.

INNE BIEGI

Najbardziej znane maratony w kraju to ten w Jezorozolimie, który mieliśmy okazję przebiec, oraz Betlejem. W Izraelu odbywa się także pustynny maraton Eilat.

Strona The Bible Marathon: www.biblemarathon.co.il/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce