Maratony na świecie: Izrael – maraton po pustyni na wyciągnięcie ręki


Opublikowane w pt., 06/04/2018 - 15:13

Maraton Piasków? Brzmi poważnie. Ale to nie jedyny maraton po pustyni. Eilat Desert Marathon to impreza, która jest dosłownie na wyciągnięcie ręki: trasa, choć pustynna, jest przystępna a bezpośrednie połączenia tanimi liniami lotniczymi umożliwiają szybkie dotarcie do Ejlatu.

Sam Ejlat jest najdalej na południe wysuniętą częścią Izraela, portem położonym na obrzeżu pustyni Negew, wciśniętym w przedziwny sposób między Egipt i Jordanię. To kurort, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów rosyjskich… i polskich. Nasi rodacy upodobali sobie to miejsce zwłaszcza odkąd mamy możliwość dostać się tam szybko i tanio. Pogoda jest niemal gwarantowana, nawet kiedy u nas panuje siarczysty mróz, w Ejlacie temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Autobusy do Jerozolimy kursują stamtąd kilka razy dziennie, wyjazd można więc połączyć ze zwiedzaniem.

Dlaczego warto wybrać się do Izraela na maraton? Z pewnością nie po życiówkę, bo ani trasa, ani warunki klimatyczne jej nie sprzyjają. Warto jednak spróbować biegania w dość ekstremalnych warunkach, poznać inną kulturę, zwiedzić okolicę a może zakończyć w wyjątkowy sposób sezon startowy.

Maraton odbywa się w piątek, wyjazd wymaga więc co najmniej dwóch dni wolnego. W sobotę za to na zawodników czeka uroczysta gala połączona z koncertem i wręczeniem nagród.

TERMIN

Maraton odbędzie się w piątek 30.11.2018.

POGODA

Średnia temperatura pod koniec listopada wynosi jeszcze nieco ponad 20 stopni, maksymalna może dochodzić niemal do 30. Powietrze jest suche, co w połączeniu z pylistą nawierzchnią znacznie utrudnia oddychanie na trasie biegu.

TRASA

Start i meta mieszczą się na promenadzie, nad brzegiem Morza Czerwonego. Większa część trasy wiedzie jednak po pustyni.

Pierwsze 3 km trzeba pokonać po asfalcie, mijając między innymi pas startowy lotniska. Dalej zaczyna się utwardzana droga przez pustynię. Po drodze na biegaczy czekają tez podbiegi – w końcu bieg startuje z poziomu morza a najwyższy punkt trasy znajduje się na wysokości 280 m n.p.m.

Wyjątkowo męcząca dla zawodników jest też długa prosta na pustyni – ciągnie się przez 5 km, rozgrzane słońcem powietrze faluje a brak cienia mocno daje się we znaki.

Na szczęście organizatorzy zadbali o nawodnienie zawodników – punkty odżywcze znajdują się co 2,5 km. Są też trzy punkty z żelami energetycznymi.

Końcowe kilometry trasy to groble słonych jezior, w których można zobaczyć stada flamingów i samo miasto.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Półmaraton, 10 i 5 km oraz biegi dla dzieci.

ZAPISY

Zwykle są uruchamiane z końcem kwietnia na TEJ stronie. W roku 2017 start w maratonie kosztował 250 nowych szekli, czyli około 245 zł. Opłata obowiązywała do końca września, od października wzrosła do 310 szekli. Należy mieć ukończone 18 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Konieczny jest paszport.

WYJAZD

Do Eilatu można dolecieć bezpośrednio z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Warszawy. Ceny biletów są bardzo różne. Przy odrobinie szczęścia można nawet trafić na loty w cenach niższych niż 100 zł.

KOSZTY POBYTU

Ejlat jako kurort nie należy do tanich miejsc. Jednak przy odpowiednio wczesnej rezerwacji, można znaleźć pokoje w cenie 140-150 zł za dwie osoby.

Ceny w lokalach są dość wysokie. Za porcję frytek czy kanapkę zapłacimy 20-30 zł, za danie obiadowe dwa-trzy razy tyle.

INNE BIEGI

Maraton w Jerozolimie, Tel Aviv Marathon.

Strona Eliat Desert Marathon: https://desertrun.co.il/en/

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce