Maratony na świecie: Nowy Sad - maraton w najkrótszą noc roku


Opublikowane w sob., 26/05/2018 - 00:00

Nocne bieganie zyskuje coraz większą popularność. W Polsce mamy do wyboru kilka nocnych połówek czy Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego. A gdyby tak na nocne bieganie wybrać się za granicę? Na przykład do Serbii, gdzie w najkrótszą noc roku odbędzie się 9. Novi Sad Night Marathon.

Do wyboru są też minimaraton oraz półmaraton, który… cieszy się zdecydowanie większą popularnością niż królewski dystans. To ewenement, ale opłata startowa w półmaratonie jest obecnie wyższa niż za dwukrotnie dłuższy bieg.

Nocny Maraton rozpoczyna świętowanie Międzynarodowego Dnia Dunaju, drugiej pod względem długości rzeki w Europie. Jego uczestnicy sporą część trasy biegu pokonają nad rzeką.

TERMIN

9. Night Marathon odbędzie się 23.06.2018. Start maratonu zaplanowano na godzinę 20:00 a półmaratonu na 22:00.

POGODA

Średnia temperatura w drugiej połowie czerwca to 20 stopni Celsjusza. Nocą będzie ona zapewne nieco niższa.

TRASA

Trasa maratonu to pętla o długości 7032,5 m, co oznacza, że trzeba ja pokonać 6 razy. Półmaratończycy pobiegną trzy okrążenia, a uczestnicy minimaratonu jedno. Pętla zaczyna się i kończy na stadionie. Spora jej część wiedzie wybrzeżem Dunaju, także po tartanie. Organizator zapewnia punkty z wodą.

Limit czasu na pokonanie maratonu to 6 godzin, zawodnicy, którzy zdecydują się pokonać półmaraton, mają na to aż 4 godziny.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Półmaraton oraz minimaraton na dystansie ok. 7 km. Międzynarodowy Dzień Dunaju, którego obchody rozpoczyna nocny maraton.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie. Obecnie opłata startowa wynosi 18 euro. Rejestrować się można do 12 czerwca włącznie. Później zapisy nie będą możliwe (w biurze zawodów brak możliwości zapisu). Ciekawostką jest fakt, że opłata startowa na towarzyszący półmaraton jest wyższa niż dla maratonu. Obecnie wynosi 22 euro a od czerwca wzrośnie do 25. W nocnym minimaratonie można wystartować za jedyne 8 euro.

W cenie pakietu startowego maratończycy i półmaratończycy otrzymają koszulkę techniczną oraz medal na mecie.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Do Nowego Sadu można dotrzeć samochodem. Należy na to poświęcić 9-12 godzin, zależnie od tego, z której części Polski wyruszamy. Miasto nie posiada własnego lotniska, najbliższe znajdują się w Belgradzie lub w rumuńskiej Timisoarze. Oba są obsługiwane przez niskokosztowe linie, ale brak bezpośrednich połączeń z polskimi lotniskami. Można tam dotrzeć jedynie z przesiadkami.

KOSZTY POBYTU

Nowy Sad nie należy do drogich miast. Nocleg w pokoju wieloosobowym to koszt 30 zł a w prywatnym pokoju niewiele więcej. Ceny zaczynają się od 44-50 zł.

Posiłek w taniej restauracji to 15-18 zł, w lepszym lokalu dwukrotnie więcej. Ceny w sklepach są nieco niższe niż w Polsce. Za chleb zapłacimy 1,5-1,8 zł, za kilogram pomidorów 3 zł a za butelkę lokalnego wina 13-16 zł.

INNE BIEGI

W mieście odbywa się też klasyczny maraton za dnia, zwykle pod koniec marca (https://www.marathon.org.rs/en). Serbskim biegiem z pewnością wartym polecenia jest Beogradski Maraton. Impreza w stolicy ma za sobą ponad 30 lat historii i może się poszczycić bardzo dobrą organizacją (www.bgdmarathon.org).

Strona Novi Sad Night Marathon: http://nocnimaraton.rs/gb/

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce