Maratony na świecie: Salzburg nie tylko ultramaratonem stoi!

 

Maratony na świecie: Salzburg nie tylko ultramaratonem stoi!


Opublikowane w śr., 26/02/2020 - 08:55

Mozart 100 to zdecydowanie najsłynniejsza impreza biegowa w Salzburgu. Ale nie jedyna. Miasto może się poszczycić także świetnie przygotowanym maratonem, który odbywa się w połowie maja. To dobry termin dla zawodników, którzy nie zdążą się przygotować na kwietniowy wysyp maratonów oraz świetna okazja, by zwiedzić miasto Mozarta.

Malowniczo położona metropolia zapewni mnóstwo atrakcji, począwszy od niesamowitych widoków, przez szereg zabytków, po… jedną z najsłynniejszych w Europie kawiarni. Café Tomaselli, bo o niej mowa, jest najstarszą do dziś istniejącą kawiarnią Europy Zachodniej. Bywali w niej Wolfgang Amadeus Mozart, Michael Haydn i Max Reinhardt. Drugą wartą odwiedzenia lokalizacją jest dziewiętnastowieczna Café Fürst, w której w 1890 wymyślono słynne czekoladki Mozartkugel, będące dzisiaj najchętniej przywożoną z Austrii pamiątką.

Kawiarnie to oczywiście nie jedyny powód, dla którego warto wybrać maraton w Salzburgu. Jego organizatorzy zapewniają, że trasa jest płaska, szybka i pełna zapierających dech w piersiach widoków. Posiada certyfikat AIMS. Sam maraton jest jedynie częścią wielkiego biegowego święta, które trwa trzy dni i obejmuje szereg biegów od mili, do maratonu. Coś dla siebie znajdą miłośnicy połówek, dziesiątki a nawet szybkiego biegania na milę. Przewidziano też starty dla dzieci, młodzieży, bieg kobiet oraz bieg śniadaniowy w sobotni poranek. To wszystko w rozrywkowej otoczce: w harmonogramie imprezy są koncerty na żywo, pasta party oraz uroczyste rozpoczęcie i zakończenie sportowego weekendu.

TERMIN

Biegowy weekend w Salzburgu potrwa od 15 do 17 maja, sam maraton wystartuje w niedzielę 17.05.2020 r.

POGODA

Średnia temperatura w połowie maja wynosi około 14 stopni, w cieplejsze dni sięga 19. Opady są dość częste, nawet w cieplejszych miesiącach.

TRASA

Trasa jest płaska i szybka. Została poprowadzona w jednej pętli. Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem wynosi zaledwie 9 metrów. Posiada certyfikat AIMS. Po drodze zobaczymy starówkę, domy, w których urodził się i mieszkał Mozart, zamek oraz wiele innych zabytków.

Organizator zaplanował pięć punktów odżywczych i trzy punkty z wodą oraz kilkanaście stanowisk z muzyką na żywo. Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 5 godzin i 45 minut.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Równocześnie z maratonem odbędą się półmaraton, sztafeta oraz biegi na dystansie mili i 10 km. Dzień wcześniej bieg śniadaniowy oraz biegi dzieci i młodzieży a w piątek bieg kobiet. Zaplanowano tez koncerty, uroczyste otwarcie i zamknięcie imprezy oraz targi expo.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie. Udział w maratonie to koszt 60 euro, w półmaratonie 53 euro. Cena obowiązuje do 8 marca, później wzrośnie do 65 euro a zgłoszenie na miejscu będzie kosztowało 75-85 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport

WYJAZD

Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Salzburga. Można lecieć z przesiadką, skorzystać z autobusów (np. Flixbus, również z przesiadką), kolei lub własnego samochodu. Ta ostatnia opcja jest korzystna jedynie dla mieszkańców południowej Polski. Podróż zajmie od 6 do 8 godzin.

KOSZTY POBYTU

Nocleg w Salzburgu to koszt od niecałych 100 zł za łóżko we współdzielonym pokoju, przez 120-150 zł za mały pokój, po 260-300 za standardowy pokój z łazienką. Na obiad w restauracji wydamy od kilkunastu do ponad 30 euro. Zakupy w sklepie spożywczym będą droższe niż w Polsce, ale różnica nie nadszarpnie mocno naszego budżetu. Salzburg jest wyraźnie droższy niż polskie miasta, ale nie należy do najdroższych miast w Europie.

INNE BIEGI

Najbardziej znany austriacki maraton odbywa się w stolicy w kwietniu (więcej informacji). Inna propozycja to Linz (więcej informacji). W samym Salzburgu można też wystartować w słynnym ultra Mozart 100 (więcej informacji)

Strona maratonu w Salzburgu: https://www.salzburg-marathon.at/de

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce