Maratony na świecie: Złote piaski i… niskie ceny w Warnie


Opublikowane w czw., 09/11/2017 - 11:33

Morze Czarne, legendarne Złote Piaski, zapach olejku różanego… Warna. Miasto, które przed laty było celem wakacyjnych wyjazdów wielu Polaków, później nieco przyblakło, ale teraz ponownie zyskuje blask.

To trzecie miasto Bułgarii, jeśli wziąć pod uwagę liczbę ludności, ale pierwsze pod względem jakości życia. W ostatnich latach rozwija się dynamicznie, wyrastając na kulturalną stolicę kraju. Staje się też coraz częściej wybieranym kierunkiem wakacyjnym i to nie tylko wśród polskich turystów. Dzisiaj proponujemy wycieczkę przed szczytem turystycznego sezonu, bo w połowie maja. To wtedy w Warnie odbywa się maraton. Impreza ma bardzo krótką historię, jej pierwsza edycja odbyła się zaledwie rok temu a wzięło w niej udział mniej niż 200 osób.

Na trzecią edycję organizatorzy planują zmianę trasy, która do tej pory składała się z aż pięciu pętli dla królewskiego dystansu. Oferują też większy wybór biegów: maraton, półmaraton, 10,5 oraz 2 km. Wszystkie odbędą się w samym centrum, dzięki czemu biegacze będą mieli okazję zwiedzić miasto, które jest niezwykłym połączeniem starożytnych i średniowiecznych zabytków z nowoczesnością. Z pewnością zobaczą też Morze Czarne i znajdujące się na jego wybrzeżu złote plaże oraz delfinarium.

Dużą zaletą takiego wyjazdu będzie z pewnością przystępna cena: zarówno sam maraton, jak i noclegi oraz koszty wyżywienia zaliczyć można do najtańszych przy tego typu imprezach.

TERMIN

Maraton odbędzie się 13 maja 2018. Start o godz. 9:30.

POGODA

Średnia temperatura maja to Warnie 15,6 stopnia Celsjusza. Zwykle waha się w granicach 11-19 stopni. Nie będzie więc ani za ciepło, ani zbyt zimno. W sam raz na maraton.

TRASA

Podczas dwóch dotychczasowych edycji biegu zawodnicy ścigali się po pętlach. Mogli wybierać między trzema dystansami: 8,4 km, 16,8 km oraz maratonem. Ten ostatni składał się aż z pięciu okrążeń, które prowadziły ulicami miasta, przez port i wzdłuż zatoki. W trzeciej edycji organizatorzy zapowiadają zmiany: mniej pętli, więcej dystansów do wyboru. Będzie można pokonać maraton, półmaraton, 10,5 km lub miejski bieg na dystansie zaledwie 2 km. Szczegóły tras są jeszcze w opracowaniu. Wiadomo natomiast, że start i meta będą ulokowane na Placu Nezavisimost, tuż obok pięknego budynku opery. Biegacze ruszą stamtąd deptakiem w kierunku Sea Garden, czyli największego parku miejskiego, położonego tuż nad brzegiem morza.

Organizatorzy zapewniają punktu odświeżania co 5 km.

Limit na pokonanie trasy maratonu to 5 godzin 30 minut.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszą półmaraton, ćwierćmaraton oraz bieg miejski na dystansie 2 km.

ZAPISY

Są już otwarte (TUTAJ). Do końca grudnia tego roku obowiązują najniższe ceny, które… są naprawdę niskie, jeśli porównać je z europejskimi standardami. Za udział w biegu na dystansie 10,5 km zapłacimy obecnie 5 euro, za półmaraton 10 euro a za cały maraton 15 euro. Kolejny próg cenowy będzie wyższy o zaledwie 5 euro dla każdego dystansu. Będzie obowiązywał do końca kwietnia. Ale nawet spóźnialscy będą mile zaskoczeni opłatą startową. W najdroższym okresie za start zapłacimy odpowiednio 15, 20 i 25 euro. W cenie pakietu, poza odżywianiem na trasie i medalem na mecie jest też koszulka biegu.

Limit wieku obowiązuje tylko w przypadku maratonu: należy mieć ukończone 18 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Paszport lub dowód osobisty.

WYJAZD

Niestety, w tej chwili nie ma bezpośrednich przelotów do Warny. Mimo tego lot nie będzie drogi. Można polecieć do Sofii i stamtąd bułgarskimi liniami do Warny lub z Polski dostać się do Brukseli i następnie do Warny. Opcją jest też bezpośredni lot do Burgas i dalsza podróż autobusami. To tylko propozycje, bo możliwości jest oczywiście o wiele więcej. Przy odrobinie szczęścia można zbić ceny nawet poniżej 200-250 zł w dwie strony.

KOSZTY POBYTU

Ceny noclegów są co najmniej zachęcające. Za łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu w centrum miasta zapłacimy 29 zł. W cenie śniadanie. Jednoosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu (w centrum!) można zarezerwować już za 40 zł. Za cenę 60-70 zł można już spokojnie przenocować w dwie osoby i to w pokoju lub małym apartamencie z aneksem kuchennym.

Komunikacja miejska jest tania. Bilety kosztują maksymalnie 4 lewy, kupuje się je u sprzedawcy w autobusie. Koszt jest zależny od linii i operatora, ale z lotniska do centrum miasta można się dostać za mniej niż 3 zł! Ceny w sklepach również nie zaskakują. Po przeliczeniu okaże się, że są niemal identyczne z tymi w Polsce (o ile nie robimy zakupów w sklepikach dla turystów tuż koło plaży lub atrakcji turystycznych).

INNE BIEGI

Inne bułgarskie maratony to między innymi Maraton Sofia (największy) i Maraton Przyjaźni w Pleven w północnej Bułgarii.

Strona Maratonu w Warnie: http://marathonvarna42km.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce