ME w biegu górskim przełożone na 2021, Wielka Prehyba straciła tegoroczne MP. Chociaż...


Opublikowane w czw., 26/03/2020 - 21:39

Europejska Federacja Lekkoatletyczna EA (European Athletics) poinformowała o przełożeniu na przyszły sezon tegorocznych 26. Mistrzostw Europy w Biegu Górskim. Zawody miały się odbyć 4 lipca w portugalskim Cinfães.

Trzeba tu jednak bardziej mówić o odwołaniu tegorocznej rywalizacji o tytuł najlepszego biegacza górskiego w Europie, bo zawody tej rangi odbywają się co roku i w 2021 r. miały być kolejne ME. Termin „przełożenie” broni się jedynie dlatego, że gospodarzem zawodów pozostaje miasteczko w północnej Portugalii.

– Polskie kwalifikacje do tej imprezy jeszcze się nie odbyły – powiedział nam Andrzej Puchacz, koordynator biegów ultra i górskich w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Andrzej Puchacz powiedział nam także, że w związku z przełożeniem na 14 listopada maratonu górskiego Wielka Prehyba w ramach Biegów w Szczawnicy, zawody te straciły rangę Mistrzostw Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.

"Nowa data biegu w Szczawnicy koliduje z zaplanowanymi w tym samym terminie mistrzostwami świata w biegu górskim na długim dystansie w hiszpańskim Lanzarote" – czytamy w komunikacie PZLA.

Lokalizacja MŚ jest jednak – wydaje się – pewną „szansą” dla Szczawnicy na utrzymanie rangi MP dla Wielkiej Prehyby. Zawody w Hiszpanii są wprawdzie dopiero w listopadzie, ale w tym kraju panuje dramatyczna sytuacja pandemiczna i z Półwyspu Iberyjskiego dochodzą głosy, że imprezy sportowe będą tam odwoływane nawet do końca roku.

Gdyby zatem MŚ na Lanzarote miały się nie odbyć, nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby polscy biegacze rywalizowali o medale jednak w Szczawnicy! Tym bardziej, że decyzja o ewentualnej nowej lokalizacji MP nie zapadnie do czasu opanowania sytuacji z wirusem SARS-CoV-2 w naszym kraju.

Lokalizacja pozostałych biegów górskich o mistrzostwo Polski na razie pozostaje bez zmian. Mają się one odbyć:

  • dystans krótki 5 km - XXVII Bieg Górski Na Ślężę w Sobótce (30 maja),
  • bieg alpejski 9,7 km – 28 Biegi Śnieżnickie w Międzygórzu (1 sierpnia),
  • dystans ultra 82,5 km – IX Chudy Wawrzyniec w Rajczy i Ujsołach (8 sierpnia).

MP w biegach górskich: znamy miejsca i terminy! Jest debiutant

Wracając do zawodów rangi kontynentalnej, European Athletics poinformował o przełożeniu na rok 2021 zawodów o Puchar Europy w biegu na 10000 m, które miały się odbyć 6 czerwca w Londynie, a także odwołaniu lekkoatletycznych ME Juniorów do lat 18, planowanych na 16-19 lipca we włoskim Rieti.

Piotr Falkowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce