MP w biegach górskich: znamy miejsca i terminy! Jest debiutant


Opublikowane w czw., 05/12/2019 - 18:48

Wielka Prehyba po raz piąty, jak zwykle Ustrzyki Dolne, Bieg Na Ślężę i Biegi Śnieżnickie oraz... jeden debiutant. Chudy Wawrzyniec po raz pierwszy będzie gościł uczestników Mistrzostw Polski PZLA w biegu górskim.

Mistrzowski kalendarz PZLA na 2020 r. Brakuje biegów górskich, ale my wiemy, gdzie i kiedy

8 sierpnia 2020 roku na trasie Chudego Wawrzyńca 80+ km z Rajczy do Ujsół w Beskidzie Żywieckim odbędą się MP w Biegu Górskim na Dystansie Ultra. – Tak zdecydowali biegacze, potencjalni uczestnicy rywalizacji o medale MP – poinformował nas Andrzej Puchacz, odpowiadający w PZLA za biegi górskie i ultra.

– O organizację MP w górskim ultra starały się Chudy Wawrzyniec i Gorce Ultra-Trail GUT-84, organizowane na początku sierpnia oraz Niepokorny Mnich 96 km, który odbywa się w końcu kwietnia w Szczawnicy. Zapytałem naszych czołowych biegaczy o to, gdzie chcieliby rywalizować o tytuły i medale. Najwięcej wskazało na Chudego Wawrzyńca, który dodatkowo zadeklarował najwyższą pulę nagród: 10 tysięcy złotych i nagrody rzeczowe – wyjaśnił Andrzej Puchacz.

Zaskakująca decyzja zapadła w sprawie lokalizacji MP na dystansie długim, czyli na dystansie 30-50 km. Faworytem był bieg 2xŚnieżka w końcu czerwca w Karpaczu. Tak mówił nam przed miesiącem koordynator PZLA, sam zresztą optujący za tymi zawodami.

– Niektórzy zawodnicy wskazali jednak na bliskość terminu Karpacza do MP w UltraSkyrunningu (Rzeźnik Sky 11.06.2020), który jest kwalifikacją do MŚ. Zgodnie twierdzili też, że przynajmniej jeden bieg rangi MP powinien odbyć się w Szczawnicy. W tej sytuacji MP w maratonie górskim zorganizujemy na Wielkiej Prehybie – tłumaczy Andrzej Puchacz.

Szczawnica gości MP nieprzerwanie od 2015 r. Długi dystans na Wielkiej Prehybie odbędzie się już po raz piąty (wcześniej w 2015-16 i 2018-19), natomiast w 2017 r. na (skróconym wtedy z powodu warunków atmosferycznych z 96 do 65 km) Niepokornym Mnichu rozegrano MP w biegu ultra.

W przypadku mistrzostw kraju w trzech pozostałych formułach niespodzianek nie ma, odbędą się „tam gdzie zwykle” - w Ustrzykach Dolnych, Sobótce i Międzygórzu.

MP PZLA W BIEGACH GÓRSKICH W 2020 R.:

  • bieg anglosaski - 18 kwietnia 2020 r., Ustrzyki Dolne, VI Górski Bieg Ekologiczny po stokach Kamiennej Laworty, dystans 10 km, przewyższenie 868 m+;
  • dystans długi – 25 kwietnia 2020 r., Szczawnica, VIII Wielka Prehyba, dystans 43 km, przewyższenie 1925 m+;
  • dystans krótki – 30 maja 2020 r., Sobótka, XXVII Bieg Górski Na Ślężę, dystans 5km, przewyższenie 612 m+;
  • bieg alpejski – przełom 25 lipca lub 1 sierpnia 2020 r. (dokładna data nie jest jeszcze ustalona), Międzygórze k. Bystrzycy Kłodzkiej, 28 Biegi Śnieżnickie, dystans 9,7 km, przewyższenie 935 m+;
  • dystans ultra – 8 sierpnia 2020 r., Rajcza-Ujsoły, IX Chudy Wawrzyniec, dystans 82,5 km, przewyższenie 3400 m+.

Jak nas zapewnił Andrzej Puchacz, w najbliższych dniach przedstawiciel zarządu PZLA prześle organizatorom ww. biegów wnioski organizacyjne do zatwierdzenia, po podpisaniu których zarząd związku oficjalnie zatwierdzi podane lokalizacje. – Powinna to być formalność – twierdzi Andrzej Puchacz – jeśli, oczywiście, któryś z organizatorów nagle nie zrezygnuje.

W MP w biegach górskich tylko z licencją PZLA. Tłumaczymy jak ją wyrobić. To łatwe!

Wszystkie wymienione biegi mają, oczywiście, charakter otwarty, przypominamy jednak, że warunkiem rywalizacji w mistrzostwach Polski jest posiadanie licencji zawodniczej klubu zarejestrowanego w Polskim Związku Lekkiej Atletyki.

Piotr Falkowski 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce