Mila Europejska. Wyjątkowe ME w Berlinie


Opublikowane w czw., 19/04/2018 - 09:41

Organizatorzy sierpniowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce przygotowują wyjątkową oprawę dla zawodów. W centrum miasta, na Breitscheidplatz, stanie unikalna strefa mistrzostw. Poczuć emocje towarzyszące rywalizacji będzie mógł poczuć każdy.

Na Breitscheidplatz, tuż obok słynnego Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma finiszować będą maratończycy i chodziarze. Tu też odbędą się eliminacje pchnięcia kulą oraz wszystkie dekoracje, które po raz pierwszy w historii mistrzostw będą odbywać się poza stadionem i nocą.

Na czas mistrzostw na Breitscheidplatz powstanie specjalna arena sportowo-kulturalna, która będzie mogła przyjąć w jednym momencie maksymalnie 3 tys. osób. Staną efektowne trybuny, a wokół placu wyrysowana zostanie 400-metrowa, sześciotorowa bieżnia, o nietypowym, bo pofałdowanym profilu. Pokonanie pętli da tytuł finiszera Europejskiej Mili.

W strefie na Breitscheidplatz nie zabranie innych sportowych aktywności. Organizatorzy planują „Das Sport Festival” - Festiwal Sportu. Można się spodziewać, że do zabawy przyłączą się uczestnicy mistrzostw, oficjale czy dziennikarze, którzy zostaną zakwaterowani w bezpośredniej bliskości strefy i samego Stadionu Olimpijskiego. To kolejne novum berlińskich mistrzostw, podkreślające metropolitarny charakter imprezy.

W grudniu 2016 r., podczas jarmarku bożonarodzeniowego, na Breitscheidplatz miał miejsce atak terrorystyczny. 40-tonowa ciężarówka z polskimi tablicami rejestracyjnymi, prowadzona przez Tunezyjczyka Anisa Amriego wjechała w tłum ludzi. Zginęło 12 osób, a ponad 50 odniosło obrażenia. Zamach postawił Europejską Milę pod znakiem zapytania, ale organizatorzy mistrzostw, wspierani przez władze Berlina nie zrezygnowali z tego projektu. Planują upamiętnić ofiary zamachu podczas mistrzostw.

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Berlinie są najważniejszą częścią Mistrzostw Sportu Europejskiego (inna nazwa Festiwal Mistrzostw Europy) – nowego projektu sportowo-marketingowego siedmiu europejskich federacji - lekkoatletycznej (European Athletics), pływackiej (LEN), kolarskiej (UEC), wioślarskiej (FISA), triathlonowej (ETU), gimnastycznej (UEG) i golfowej (Golf Europe). Mistrzostwa lekkoatletyczne odbędą się w dniach 7-12 sierpnia w Berlinie, pozostałe w dniach 1-12 sierpnia w Glasgow.

Przewidywana frekwencja w pierwszej edycji Mistrzostw Sportu Europejskiego to ok. 1500 lekkoatletów oraz ponad 3000 sportowców w pozostałych dyscyplinach. Jak przewidują inicjatorzy projektu, impreza zgromadzi ponad 850 milionów widzów na całym świecie, a sam projekt, m.in. poprzez ekspozycję w mediach (planowane 2750 godzin transmisji w Europie) ma podnieść prestiż poszczególnych dyscyplin.  

Strona mistrzostw: http://europeansportschampionships.com/

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce