Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych bez polskiej seniorki


Opublikowane w wt., 19/11/2019 - 15:02

W najbliższy weekend w Kartuzach odbędą Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Walka będzie się toczyła nie tylko o medale, ale i miejsca w reprezentacji na zbliżające się mistrzostwa Europy. W Lizbonie może jednak zabraknąć naszych seniorek.

Na liście startowej jest 77. zawodników i zawodniczek, którzy zmierzą się na trzech dystansach, w zależności od kategorii wiekowej. Wśród zgłoszonych nie ma jednak żadnej seniorki i jest tylko czterech seniorów. To może znaczyć, że w Portugalii na głównym dystansie zabraknie naszej reprezentantki.

Ktoś słusznie zauważy: po co seniorzy mają biegać w Kartuzach, przecież to impreza dla zawodników do lat 23. Tak. Tylko, że 91. Mistrzostwa Polski rozegrane były już wiosną i, jak to się mówi, co było, a nie jest, nie pisze się rejestr. 

Żeby więc wystąpić w Lizbonie trzeba przyjechać na Kaszuby i nie tylko być najlepszą seniorką, ale też wykazać się „dobrą dyspozycją startową na tle zawodniczek, które wystartują we wspólnym biegu”. Tak głoszą zasady kwalifikacji.

Choć mamy wiele dobrych biegaczek, to jednak żadna nie skusiła się na walkę o ewentualne miejsce w samolocie do Portugalii. Pojechać za to mają drużyny juniorów i juniorek. Dodatkowo kadrowy dres otrzyma najlepszy młodzieżowiec, młodzieżówka i senior, o ile wykażą się wspomnianą odpowiednią dyspozycją.

– Mała liczba chętnych może być spowodowana zbliżającym się rokiem olimpijskim, do którego część zawodników i zawodniczek już zaczyna przygotowania. Polski Związek Lekkiej Atletyki inwestuje w juniorów, a my możemy tylko liczyć na to, że świetnie pobiegną podczas najbliższych mistrzostw Europy w biegach przełajowych oraz że ich wyniki zaprocentują. Słyszałam, że szykują się już od końca sierpnia - mówi Anna Gosk, która rok temu podczas mistrzostw w holenderskim Tilburgu zajęła wysokie 14. miejsce.

Liczba zgłoszonych seniorów również nie robi wrażenia. Najbardziej znanymi zawodnikami w stawce są Szymon Dorożyński, tegoroczny mistrz Polski na 5 km i wicemistrz na 5000 m i Artur Olejarz, medalista mistrzostw kraju w przełajach z 2010, 2012, 2014 i 2015 roku (a także dwa tytuły w kategorii młodzieżowej). Panowie też muszą błysnąć formą.

– Wielu z biegaczy „długasów” myśli, by uzyskać minimum w maratonie na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Kiedyś trzeba odpocząć, żeby jeszcze zaatakować je na wiosnę. Rozmawiałem o tym z innymi zawodnikami. Część jest na roztrenowaniu, część dopiero wchodzi w plan. Teraz sezon jest bardzo długi. Po drugie, po co nam mistrzostwa Polski w przełajach już na wiosnę, skoro impreza docelowa jest w grudniu - powiedział nam Szymon Dorożyński

O miejsce w kadrze powinny walczyć m. in. 17-letnia Olimpia Breza, złota medalistka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w biegu na 3000 m, o rok starsza  Klaudia Kazimierska, piąta zawodniczka ME juniorów na 1500 m. Najmłodsza w stawce będzie 14-letnia Eliza Galińska, znana z wielu biegów ulicznych. Wśród juniorów pobiegną m. in. 19-letni Mikołaj Czeronek, który startował w tym roku podczas przełajowych mistrzostw świata w duńskim Aarhus, czy jego rówieśnik Aleksander Wiącek  - siódmy zawodnik ME juniorów w biegu na 3000 m.

Kandydatkami do złota w kategorii U23 są m. in. Beatka Topka z ULKS Talex Borzytuchom, byłego klubu Angeliki Cichockiej, czy też Patrycja Kapała, ósma zawodnika tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy na 3000 m. Wśród mężczyzn walczyć będą mający wiele tytułów na koncie Dariusz Boratyński, czy też Mateusz Kaczor, tegoroczny wicemistrz Polski seniorów na 3000 m z przeszkodami.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski odbędą się 23 listopada na terenie Cartusia Ski Arena. Najkrótszy dystans – 4 km – mają do pokonania juniorki. Juniorzy i dziewczęta z kategorii młodzieżowej - 6 km. Dwa kilometry dłuższa trasa czeka na młodzieżowców i seniorów.

Do reprezentacji na Mistrzostwa Europy mają zakwalifikować się trzy najlepsze juniorki i trzej najlepsi juniorzy. Losy biegaczek i biegaczy z czwartych miejsc będą zależały od decyzji trenera bloku wytrzymałościowego. Jak wspomnieliśmy, w kadrze mogą się też znaleźć mistrz i mistrzyni Polski młodzieżowców oraz najlepszy senior. Ich losy będą zależały od dyspozycji dnia. 

26. Mistrzostwa Europy odbędą się 8 grudnia. Wystartować ma blisko 550 zawodników z 38 krajów.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce