Historyczne rozstrzygnięcia 91. Mistrzostw Polski w biegach przełajowych [WYNIKI]


Opublikowane w sob., 23/03/2019 - 18:00

Podczas 91. Mistrzostw Polski w biegach przełajowych rozgrywanych w Olszynie działy się rzeczy niemal historyczne. Zdobywając złoty medal, Katarzyna Kowalska została najbardziej utytułowaną zawodniczką klasyfikacji medalowej mistrzostw kraju. Z kolei Tomasz Grycko sięgnął po czwarty tytuł mistrza Polski z rzędu!

Seniorzy 10 km

2016, 2017, 2018 i 2019 - to nie szczęśliwe numerki lotto, ale lata w których złote medale w przełajach zdobywał Tomasz Grycko. Zawodnik Blizy Władysławowo dokonał rzadko spotykanej sztuki. Podobnym bilansem w historii mistrzostw Polski poszczycić się mogą się tylko Józef Noji (1936 – 1939), a także Marian Jochmon (1957-1960). Dodajmy, że ten drugi, swoje medale wywalczył na krótkim dystansie (3 km). Oczywiście do najbardziej utytułowanego Zdzisława Krzyszkowiaka droga Tomasza jest jeszcze daleka (8 medali w tym 6 złotych) ale podopieczny Piotra Oberziga nie powiedział ostatniego słowa.

W sobotę Grycko pokonał dystans w czasie 33:08, wyprzedzając Emila Dobrowolskiego (33:21), który na MP przyjechał z obozu w Szklarskiej Porębie, gdzie przygotowuje się do maratonu.

Brąz wywalczył arcymistrz w bieganiu po schodach Piotr Łobodziński (33:34), dla którego to już drugi medal z tego kruszcu zdobyty w przełajach. Pięć lat temu także był trzeci tyle, że na krótkim dystansie.

Za podium znalazł się ubiegłoroczny medalista Robert Głowala.

Seniorki 8 km

Wśród pań, do złota typowana była głównie Anna Gosk, która swoimi ostatnimi występami udowodniła, że jest w bardzo dobrej formie. Wygrała jednak doświadczona Katarzyna Kowalska, o której w zeszłym sezonie zbyt wiele nie słyszeliśmy. Włocławianka wygrała z czasem 29:40.

Drugie miejsce zajęła wspomniana zawodniczka Podlasia Białystok z 13 sekundami straty.

Po brąz sięgnęła Paulina Kaczyńska (31:03), czym powtórzyła osiągnięcie z 2016 roku.

Dzięki wygranej Katarzyna Kowalska ma już na koncie 10 medali mistrzostw Polski w przełajach, z czego siedem złotych! W tabelach historycznych wyprzedzi Bronisławę Ludwichowską - srebrną medalistkę przełajowych mistrzostw świata z 1975 roku, która ma w dorobku 9 medali mistrzostw kraju (7 złotych i 2 brązowe).

Seniorzy / seniorki 4 km

Niespodzianek nie zabrakło na krótkim dystansie. Bez medalu indywidualnego wraca do domu Mateusz Demczyszak, który w tej konkurencji aż siedem razy stawał na podium MP, z czego aż pięć razy wygrywał! W Olszynie najlepszy był maratończyk Arkadiusz Gardzielewski, który uzyskał czas 12:35.

Drugie miejsce zajął 22-letni Patryk Błaszczyk z wynikiem 12:45, a trzeci był o rok starszy Patryk Marszałek (12:45).

Z dobrej strony spisała się młodzież w biegu kobiet. Złoto zdobyła Beata Topka - specjalizująca się w bieganiu na 1500 m, medalistka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. 20-letnia zawodniczka ULKS Talex Borzytuchom uzyskała czas 14:43, wyprzedzając Ewę Jagielską (15:04) - medalistkę mistrzostw Polski, ale w biegach ulicznych, która debiutowała w przełajach.

Trzecia była wielokrotna medalistkę Mistrzostw Polski w … biegu na orientację, Iwona Wicha (15:12). Razem ze swoim mężem Piotrem Łobodzińskim mają więc co świętować. Na starcie zabrakło Katarzyny Jankowskiej (Rutkowskiej).

W klasyfikacji klubowej seniorów, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn wygrał Prefbet Śniadowo Łomża.

Pełne wyniki mistrzostw: TUTAJ

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce