„Mistrzowski” 12. Bieg Ursynowa. Elita, amatorzy i mastersi po medale na „piątkę”

Opublikowane w wt., 08/05/2018 - 12:54

Ruszyły zapisy do 12. Biegu Ursynowa rozgrywanego w Warszawie. Podczas imprezy wspólnie o medale walczyć będą uczestnicy 7. Otwartych Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w biegu na 5 km. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku. Same mistrzostwa wracają do Warszawy po rocznej przerwie.

Impreza rozgrywana jest na szybkiej i atestowanej trasie prowadzącej Al. Komisji Edukacji Narodowej, czyli główną arterią warszawskiego Ursynowa. W porównaniu do zeszłego roku nie wprowadzono żadnych zmian w przebiegu trasy.

Start i meta znajdować będzie się w okolicach tamtejszego Urzędu Dzielnicy. Następnie uczestnicy pobiegną prawie 2-kilometrową prostą w kierunku stacji Metra Ursynów, gdzie wykonają nawrót, i wbiegną w stronę w ul. Płaskowickiej. Kilkaset metrów przed metą czeka ich jeszcze jeden nawrót, ale sztuką jest pogubić się na tej trasie.

Limit uczestników imprezy to 3000 osób. Po raz pierwszy zgłaszając się do Biegu Ursynowa można wziąć udział w akcji charytatywnej #BiegamDobrze i wesprzeć Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa (wykonawcą imprezy jest Fundacja „Maraton Warszawski”). Biegacze, którzy wybiorą taką drogę na koncie zbiórki muszą zgromadzić minimum 200 zł. Podstawowa opłata startowa to wynosi 40 zł.

Otwarte Mistrzostwa Polski w biegu na 5 km mężczyzn wracają po rocznej przerwie do stolicy. W 2017 roku o tytuły walczono w Siedlcach. Złoto zdobył tam Tomasz Grycko, z czasem 14:27. W historii zmagań o medale MP na „piątkę” tylko raz pretendenci do medali opuścili Ursynowa – właśnie rok temu.

Na Ursynowie o tytuł mistrzyni kraju powalczą też panie. Jeszcze w zeszłym roku PZLA podał, że o medale zawodniczki będą rywalizować podczas Samsung Irena Womens Run, rozgrywanego także w stolicy. Ostatnią, szóstą edycję mistrzostw gościł Kleszczów, a tytuł zdobyła Ewa Jagielska, z czasem 16:23

Ostatni raz wspólne Otwarte Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w biegu na 5 km rozegrane zostały podczas Biegu Ursynowa w 2014 roku. Złote medale zdobywali wówczas Łukasz Parszczyński, który ustanowił rekord imprezy z wynikiem 13:51, i Iwona Lewandowska (Bernardelli), z rezultatem 15:54 (zobacz relację z tamtej imprezy).

12. Bieg Ursynowa zaplanowano na 16 czerwca. Start o godzinie 10:00. W ramach imprezy imprezy rozegrane zostaną też Mistrzostw Polski Masters w Biegu Ulicznym na 5 km.

W zeszłym roku imprezę ukończyło 2 248 osób. Zwyciężył Kenijczyk Joseph Mutwanthei Mumo z wynikiem 14:10. Dwanaście sekund po nim finiszował Adam Nowicki. Wśród kobiet wygrała Ukrainka Natalia Batrak z rezultatem 16:49, o 2 sek. wyprzedzając Angelikę Mach.

12. Bieg Ursynowa w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.