Pielęgniarka, nauczycielka, dietetyczka… Amatorki w czołówce Boston Marathon!


Opublikowane w wt., 17/04/2018 - 10:58

Boston Marathon – the people’s race! W czołowej piątce biegu pań znalazły się zawodniczki, które znali dotąd nieliczni.

Sarah Sellers (Callister), która wywalczyła drugie miejsce (czas na mecie 2:44:04) studiowała na początku dekady w Weber State University. Tam też zaczynała swoją półprofesjonalną karierę zawodniczą. Dziś pracuje jako pielęgniarka anestezjolożka w Banner Health Center w Tuscon, stan Arizona. Po godzinach Sellers trenuje pod okiem Paula Pilkingtona, który w 1994 r. wygrał maraton w Los Angeles… będąc tam pacemakerem.

W maratonie Sarah Sellers zadebiutowała ledwie przed rokiem, w Huntsville Marathon w stanie Utah. Wynik 2:44:27 dał jej przepustkę do Bostonu. Finiszując na drugim miejscu Sarah zarobiła 75 tys. dolarów - przeciętne zarobki pielęgniarki w USA to ok. 70 tys. dolarów.

Trzecia w Bostonie Krista Duchene to jedna z najlepszych maratonek Kanady, z życiówką 2:28:31- to trzeci wynik w historii Kanady (czas w Bostonie 2:44:20). Biegaczka związana jest z marką Saucony. Startowała m.in. w olimpijskim maratonie w Rio de Janeiro, zajmując tam 35. miejsce z czasem 2:35:29. Na co dzień pracuje jako dietetyczka. Ma trójkę dzieci. Swoimi doświadczeniami biegowymi i rodzicielskimi dzieli się na blogu i fanpege’u facebook. W Bostonie zarobiła 40 tys. dolarów.

Czwarta w Bostonie Rachel Hyland (Asher) studiowała w bostońskim Williams College (sama pochodzi z Illinois). Bieganie w maratonach (już 9 startów) łączy z wykładaniem hiszpańskiego na Phillips Academy w Andover. W Bostonie zadebiutowała w 2012 r. z czasem 3:06:18 (w tym roku czas 2:44:29). Brała udział m.in. w biegu kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Jej mąż Sean Hyland to jeden z bardziej znanych zawodników w Nowej Anglii (Massachussets i 5 przyległych stanów).

Szósta zawodniczka Bostonu – Nicole DiMercurio (czas 2:45:52) pochodzi z Georgii. Biega w amatorskim zespole ZAP Fitness (fundacja prowadząca ośrodek dla biegaczy amatorów, którzy zakończyli już edukację w college’u, ale wciąż prezentują wysoki poziom sportowy). Projekt wspiera marka Reebok. Nicole zaczynała biegać na University of Georgia – najpierw na bieżni (16:14.68 na 5 000m), by przerzucić się na biegi uliczne. W maratonie zadebiutowała w 2016 r. podczas kwalifikacji olimpijskich do Rio de Janeiro. Maratońska życiówka biegaczki to 2:36:01.

Już dawno w czubie tak ważnego biegu, a w szczególności imprezy World Marathon Majors, nie znalazło się tak wielu amatorów. Dziś Amerykanie - i nie tylko - dwoją się o troją by poznać bliżej swoje bohaterki i bohaterów. Trwa gorączkowe przeszukiwanie internetu i mediów społecznościowych. Niezaprzeczalnie impreza wykreowała nowe gwiazdy amatorskiego biegania, co jeszcze bardziej podkręci zainteresowanie dyscypliną. 

red. 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce