[AKTUALIZACJA] Piotr Stachyra i Małgorzata Pazda-Pozorska mistrzami Polski na 100 km!

Opublikowane w sob., 04/11/2017 - 16:11

Piotr Stachyra do biegania wrócił niedawno. Wprawdzie doświadczenie ma ogromne, ale ma też na swoim koncie dziesięcioletnią przerwę w bieganiu.

Głogowianin do startu Supermaratonie Kalisia – tegorocznych, dziewiątych już MP mężczyzn w biegu na 100 km, szykował się pod okiem trenera Dariusza Wieczorka, trzykrotnego medalisty Polski w maratonie. Na prowadzenie wysunął się na czwartej pętli i utrzymał je już do końca. Wygrał z czasem (nieoficjalnym) 7:15:52.

Tytuł wicemistrza kraju przypadł w udziale Kamilowi Kunertowi, który linię mety przekroczył z czasem 7:17:51.

Brązowy krążek wywalczył Jacek Będkowski, dla którego był to najważniejszy start sezonu. W 2012 r. właśnie w Kaliskiej Setce debiutował na dystansie 100 km. Wtedy zajął dziewiąte miejsce. Dzisiaj, w swoim czwartym starcie w Kaliszu, nabiegał 7:22:32. Jeśli ten wynik się potwierdzi, będzie to oznaczało także nową życiówkę Jacka Będkowskiego.

Wśród pań bezkonkurencyjna była Małgorzata Pazda-Pozorska. Trzecia zawodniczka Wings for Life World Run w Poznaniu, druga na mecie Zamieci, uczestniczka Spartathlonu, od początku narzuciła mocne tempo. Linię mety przekroczyła z rezultatem 8:31:05, wygrywając bieg i 2. Mistrzostwa Polski Kobiet na 100 km.

Wynik Pani Małgorzaty jest drugim najlepszym w historii imprezy.

Rekordzistką trasy w Kaliszu pozostaje Dominika Stelmach, która w 2015 r. wygrała Supermaraton Kalisia z czasem 8:01:41. Rekordzistką Polski na tym dystansie pozostaje Patrycja Bereznowska, która z rezultatem 8:00:56 wygrała bieg w Holandii, zaledwie kilka dni po triumfie Dominiki Stelmach.

Wicemistrzynią Polski na rok 2017 została Monika Biegasiewicz, z rezultatem 8:40:39. Brązowy medal MP zdobyła Małgorzata Karkoszka z Radomska (9:10:41).

Wystartowało 117 osób. Wyniki: TUTAJ.

AKTUALIZACJA

Okazuje się, że rezultat Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej - 8:31:05 - zostanie uznany oficjalnym rekordem Polski. Poprzedni rekord Polski wynosił 8:37.40 i od 21 października 1995 roku należał do Ewy Kempy z Bielawy.

- Wygląda na to, że wszystkie uwarunkowania, by wynik można było uznać jako oficjalny rekord Polski, zostały spełnione, ale... Proces ratyfikacyjny musi być przeprowadzony - powiedział PAP Janusz Rozum z PZLA.

Ubiegłoroczny wynik Dominiki Stelmach z Kalisza nie został uznany za rekord kraju, bo impreza nie została zgłoszona do kalendarza PZLA (koszt 1000 zł). Z kolei wynik Patrycji Bereznowskiej z holenderskiego Deveter nie jest brany pod uwagę przez statystyków PZLA, ponieważ został osiągnięty na bieżni. Jednocześnie PZLA nie uznaje rekordów kraju na 100 000m.