Rekordzistka świata w maratonie pobiegnie w Tokio!


Opublikowane w pt., 29/11/2019 - 11:33

Kenijka Brigid Kosgei chce wystartować w olimpijskim maratonie w Tokio. O minimum nie musi się już martwić.

Kosgei zaimponowała formą już wiosną, wygrywając Maraton Londyński z czasem 2:18:20. Wyprzedziła tam znacznie bardziej utytułowane rodaczki Vivian Cheruiot i Mary Keitany. Jesienią, jak większość czołowych zawodniczek i zawodników, Kosgei zrezygnowała ze startu w stolicy Kataru. Późny termin mistrzostw niemal pokrywał się z komercyjnymi maratonami w Berlinie i Chicago. Brigid postawiła na USA i był to strzał w dziesiątkę.

Tamten październikowy weekend na długo zapadnie w pamięć kibicom lekkiej atletyki. W sobotę, w Wiedniu, udaną próbę złamania dwóch godzin w maratonie zaliczył Eliud Kipchoge. Choć wydawało się, to tylko formalność, ale emocji nie brakowało. Do prawdziwej sensacji doszło dzień później, podczas Maratonu Chicagowskiego. Brigid Kosgei rozprawiła się z pancernym – jak się wydawało – rekordem świata Pauli Radcliffe. Złamanie wyniku 2:15:25 wydawało się niemożliwe, tymczasem Kosgei pobiegła o ponad minutę szybciej - 2:14:04!

Teraz Kenijka celuje w igrzyska. - Z trenerem podjęliśmy decyzję, że będzie to mój główny cel w 2020 roku - oświadczyła biegaczka wracając z gali w Monako. Była tam jedną z pięciu nominowanych sportsmenek do nagrody „Lekkoatletka Roku” World Athletics. Ostatecznie wyróżnienie trafiło także do rekordzistki świata, tyle że na 400 m ppł, złotej medalistki z Doha Amerykanki Dalilah Muhammad.

Wiosną Kosgei prawdopodobnie znów wystartuje w Londynie. To będzie jej jedenasty maraton w karierze. Debiutowała w Porto w 2015 roku, wygrywając z czasem 2:47:57. W dorobku ma jeszcze zwycięstwa w Mediolanie, Honolulu czy Chicago. „Najsłabiej” poradziła sobie w Bostonie w 2017 roku – ósme miejsce i 2:31:48. Odbiła to sobie jesienią zajmując drugie miejsce w Chicago (2:20:22).

Z kim w Tokio zmierzy się Brigid Kosgei?

Pewne jest, że na olimpijskiej trasie w Sapporo zabraknie obrończyni tytułu z Rio Kenijki Jemimy Sumgong, która została przyłapana na stosowania dopingu. Jej zawieszenie potrwa nie 4, a 8 lat, bo biegaczka miała sporo na sumieniu.

Jemima Sumgong zawieszona na 8 lat! Długa lista kłamstw

Srebrna medalistka Eunice Kirwa z Bahrajnu także wpadła ostatnio na stosowaniu zabronionych środków.

Rekord olimpijski w kobiecym maratonie to 2:23:07 i należy do Etiopki Tiki Galeny (2012 r.). Panie na królewskim dystansie olimpijskie medale walczą dopiero od 1984 i Igrzysk w Los Angeles.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce