Szlakiem Kurierów Sądeckich: Tak jak Oni kiedyś, tak Ja dziś..." [ZDJĘCIA]


Opublikowane w ndz., 29/04/2018 - 13:52

Z tytułowym hasłem, nie tylko na numerkach startowych już po raz trzeci wyruszyli sprzed Dworca PKP w Rytrze uczestnicy 3. Rajdu Kurierów Sądeckich. Mniej więcej godzinę później wystartowali biegacze. Celem było Schronisko na Przehybie, trasą - stara kurierska ścieżka.

Przerwa między startem rajdu, a biegiem spowodowała iż obie grupy, które miały do pokonania mniej więcej 11 km i przy tym ponad 800 m przewyższenia, spotkały się na trasie i mogły się wspólnie dopingować.

Trasa zarówno rajdu jak i biegu poprowadziła z pod ryterskiego Dworca PKP (tak jak było to przed wojną, gdy przyszli kurierzy wysiadali z pociągu i rozpoczynali bieg na Przehybę) by dalej przez Połom z wiatrakami i ciekawą pamiątką z II wojny światowej – schronem, zdobyć Kanarkówkę (671 m n.p.m.). Następnie trasa poprowadziła przez Wdżary Niżne i Wyżne pod Wietrzne Dziury (1038 m n.p.m.), z których już przyjemnie, lecz nadal pod górkę docieraliśmy pod Schronisko.

W samym rajdzie wzięło udział blisko 150 osób a w biegu prawie 100 osób.

Jeśli chodzi o sam bieg to rywalizacje wśród Panów wygrał Piotr Uznański, reprezentujący Euroclear Running Team. Pokonał trasę w czasie 1:01:30. Do rekordu trasy jednak troszkę zabrakło - w ubiegłym roku Andrzej Długosz pobiegł w czasie 57:58.

Drugi na mecie zameldował się Błażej Knutelski, tracąc do zwycięzcy niespełna minutę (czas 1:02:24). Na najniższym stopniu podium stanął Kacper Kościelniak z czasem 1:05:37.

Wśród Kobiet najlepsza okazała się w tym roku Edyta Michalik, reprezentująca UKS Gimpel Nowy Targ. Pokonanie trasy biegu kurierów zajęło jej 1:19:03. Druga na mecie była Justyna Mamala z czasem 1:20:22, a trzecia Anna Łuszczyc z czasem 1:27:14.

Pełne wyniki: TUTAJ

Każdemu z uczestników zarówno rajdu czy też biegu należą się ogromne brawa za pokonanie tej ciężkiej górskiej trasy. 

Na mecie na każdego uczestnika biegu czekał pamiątkowy medal. Można było się posilić jak i uzupełnić płyny.  Na sam koniec przygotowano ognisko.

Organizatorem III Biegu i Rajdu Kurierów Sądeckich było Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro przy współpracy z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim Oddział Beskid w Nowym Sączu oraz sądeckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Majda Maciej, Ambasador Festiwalu Biegów

fot. Natalia Podsadowska


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce