Ultramaraton górski indywidualnie? Od 3 lat w Krynicy! Sprawdź się!

 

Ultramaraton górski indywidualnie? Od 3 lat w Krynicy! Sprawdź się!


Opublikowane w śr., 20/05/2020 - 12:49

Pandemia koronawirusa jak tornado przechodzi przez biegowy kalendarz. Wiele imprez odwołano, a część zmieniła formułę, m.in. na biegi indywidualne. Tymczasem od 3 lat podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju rozgrywany jest Bieg 7 Dolin 64 km w formule solo.

Praprzyczyną takiej formuły krótszego z festiwalowych biegów ultra jest ukształtowanie trasy Biegu 7 Dolin. W Rytrze, skąd ruszają biegacze, ścieżka jest wąska. Ponad półtysięczna stawka B7D 64 km, do której od godzin nocnych dołączają uczestnicy biegu na 100 km (wspólna trasa), nie mogła się dostatecznie rozciągnąć. Aby ułatwić życie uczestnikom obu konkurencji, w 2017 r. postanowiliśmy wprowadzić start indywidualny. I to się sprawdziło!

– Spoko pomysł – chwali koncepcję Artur Bielec. – Nie ma aż takiego "korka" jak podczas startu wszystkich zawodników jednocześnie. W tym roku (2019 - red.) poszło bardzo sprawnie - chwali biegacz Rembertów Teamu. – Nie trzeba zbiegać na bok, żeby wyprzedzać zawodników z „setki” –  dodaje Miłosz Szcześniewski, zwycięzca z 2017 r.

Wszystko w nogach biegacza!

Począwszy od godz. 6:30, biegacze ruszają na trasę interwałowo co 5 sekund, z wyznaczonego leja startowego. O kolejności startu decydują… sami zawodnicy. Rozpoczynają oni swój bieg według numerów startowych, a te są nadawane zgodnie z kolejnością rejestracji do biegu i opłacenia zgłoszenia.

Meta w Krynicy zamyka się dla wszystkich o godzinie 20. Według godziny zegarowej, a nie czasu spędzonego na trasie, funkcjonują też limity na przepakach i punktach pomiarowych.

W końcowym rozrachunku liczy się wyłącznie czas netto (od przekroczenia linii startu do przecięcia mety), a klasyfikacja biegu znana jest dopiero po ukończeniu zmagań przez ostatniego uczestnika. To wyróżnik konkurencji, powód, dla którego należy uważnie śledzić zmagania – nie zawsze bowiem wygrywa ten, który pierwszy przetnie taśmę; liczy się szybkie i równe tempo, planowanie serwisów czy… umiejętne korzystanie z wyników na żywo (livetiming dostepny np. w telefonie)… Wyjątkiem był tu rok 2019, gdy kolejność na mecie pokryła się z końcowymi wynikami biegu - najszybsi okazali się Tomasz Kobos (5:40:28), Artur Jabłoński (5:41:34) i Tomasz Skupień (5:44:10) oraz Martyna Kantor (6:34:24), Katarzyna Solińska (6:40:20) i Justyna Sadzik (6:59:40).

– Z punktu widzenia osób ścigających się o czołowe pozycje małym minusem jest to, że nie wiemy, na której pozycji biegniemy. Nie startujemy wszyscy razem, wybiegamy w odstępach czasowych, nie mamy zatem możliwości oglądania się na rywali. Musimy biec swoje i dawać z siebie maksa. Możemy wbiec na metę na dobrej pozycji, a potem okaże się, że ktoś finiszujący za nami zajmie wyższe miejsce, bo choć nas nie wyprzedził, osiągnął lepszy czas. To dotyczy jednak tylko ścisłej czołówki – zastrzega Miłosz. – Dla całej reszty zawodników nie ma to znaczenia, a wszystkim nam poprawia komfort biegu, myślę więc, że start indywidualny jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Siłowa i szybka…

Bieg 7 Dolin 64 km to +2740m / -2590m przewyższeń, które przekładają się na 3 pkt. ITRA. Po drodze są co najmniej trzy trudne podbiegi – na Przehybę, pod Wierchomlę czy na Runek – i kilka krótszych podejść, m.in. pod Radziejową, Eliaszówkę czy Wielki Rogacz. Zawodnicy chwalą sobie jednak profil trasy - pozwala się dobrze zmęczyć, ale też wymaga sporej szybkości.

– Początek na Przehybę jest trudny, ale człowiek ma wtedy jeszcze dużo siły. Warto ruszyć spokojnie, żeby się nie zakwasić i oszczędzać siły na drugą cześć, która jest bardziej wymagająca – wskazuje Artur Jabłoński, który trzykrotnie wygrywał w Krynicy (2015, 2016 i 2018 r.), a dwa razy był drugi (2017 i 2019 r.).

– Generalnie trasa Biegu 7 Dolin na 64 km jest dla mnie najprzyjemniejszą w Polsce – dodaje Martyna Kantor, która dwukrotnie wygrywała w Krynicy (2017 i 2019 r.) a raz była trzecia.

Podejmij wyzwanie!

Ultramaraton górski 64 km to jedna z najpopularniejszych konkurencji Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju a także najpopularniejszy ultramaraton górski z trasą ok. 60 km w Polsce. Frekwencja rośnie z roku na rok. Rekord padł w 2019 r. - 535 finiszerów.

- Ta trasa jest idealna na debiut w górskim ultra – uważa Miłosz Szcześniewski. – Można tu wykręcić bardzo wartościowe wyniki. A dobry czas w debiucie zawsze daje „kopa” na przyszłość! - zauważa. I dodaje: – Trasa jest bardzo ładna, widokowa, szczególnie na pierwszych fragmentach, gdy w początkach dnia słońce jest nisko nad horyzontem. Biegnąc z Przehyby w kierunku Radziejowej masz widok na piękne Tatry. Wtedy naprawdę chce się biec! – zachwala Miłosz.

Do końca maja niższe wpisowe!

Bieg 7 Dolin 64 km ruszy już 12 września. Na start zgłosiło się już ponad 630 osób (w tym blisko 200 pań!). Zapisy trwają – nie ma limitów czy losowania uczestników. Do 31 maja obowiązuje niższa opłata startowa. Co ważne, wszyscy zapisani zawodnicy i zawodniczki mają gwarancję startu – w przypadku odwołania imprezy przez ograniczenia rządowe związane z pandemią COVID-19, Fundacja „Festiwal Biegów” zwróci 100% opłaty startowej.

– W związku z pandemią i ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd monitorujemy na bieżąco sytuację, komunikaty sanitarne i w razie potrzeby wdrożymy niezbędne działania, by 12 września podjąć uczestników biegu – stwierdza Kamila Laskowska, dyrektor wykonawczy Fundacji „Festiwal Biegów”

  • Szczegóły Bieg 7 Dolin 64 km - TUTAJ
  • Rejestracja: TUTAJ
  • Panel Uczestnika: TUTAJ (zapisany ale nieopłacony)

​red.


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

VisegRun: Biegnijmy dla zdrowia i integracji V4 / VisegRun: VisegRun: Poďme bežať pre zdravie a integráciu V4

W krajach Grupy Wyszehradzkiej obserwuje się stały wzrost liczby osób otyłych bądź z nadwagą jako skutek niskiej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowych zachowań żywieniowych. Potrzebne więc są inicjatywy propagujące zdrowy styl życia i poszerzające świadomość wobec jego roli w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Celem projektu jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz prozdrowotnych zachowań mieszkańców krajów Grupy Wyszehradzkiej poprzez wspólną, międzynarodową inicjatywę sportową promującą zdrowy styl życia oraz wspierającą więzi pomiędzy narodami Wyszehradzkiej Czwórki. 12 września 2020 r. zorganizowany zostanie transgraniczny bieg VisegRUN. Projekt realizowany jest przez 2 partnerów: Fundację Festiwal Biegów (PL), Mniszek nad Popradem (SK).

V krajinách Vyšehradskej skupiny môžeme pozorovať stály nárast počtu obéznych ľudí, príp. ľudí s nadváhou v dôsledku malej fyzickej aktivity a nesprávnych stravovacích návykov. Preto sú potrebné iniciatívy propagujúce zdravý životný štýl a zvyšujúce povedomie o jeho význame pre zdravie a dobrú duševnú pohodu. Cieľom projektu je zvýšenie fyzickej aktivity a zdraviu prospešných návykov obyvateľov krajín Vyšehradskej skupiny prostredníctvom spoločnej, medzinárodnej športovej iniciatívy, propagujúcej zdravý životný štýl a podporujúcej väzby medzi národmi Vyšehradskej štvorky. 12. septembra 2020 bude zorganizovaný cezhraničný beh VisegRUN. Projekt realizujú dvaja partneri: Fundacja Festiwal Biegów (PL) a Mníšek nad Popradom (SK).

Partnerzy Projektu / Partneri projektu

VisegRUN: Let's Run for V4 Health & Integration

A number of overweight and obese people in V4 countries is still growing. Considering V4 problems with obesity, overweight and inappropriate nutrition there is a need for initiatives aiming to raise the healthy lifestyle awareness in the V4 countries. The project’s goal is to advance V4 citizens’ physical activity & pro-healthy behaviour through developing joint V4 sports and health promotion initiatives while contributing to regional integration and cooperation. The project idea is to show that the V4 integration takes place not only in the sphere of politics, trade and security but also at the level of communities and individuals. Two partners from the V4 region - Running Festival Foundation (PL) and Mníšek nad Popradom Municipality (SK) have joined their efforts in order to reach these goals. Mountain cross-border VisegRUN will take place on 12th September 2020 to promote a healthy and active lifestyle and contribute to the integration of the V4 nations in order to connect their bonds.

Project Partners:

Running Festival Foundation (PL) 
Mníšek nad Popradom (SK)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce