Warszawa: 28 Bieg Konstytucji rusza z zapisami


Opublikowane w czw., 29/03/2018 - 11:54

Dokładnie 14 kwietnia, tuż po północy wystartują zapisy do 28. Biegu Konstytucji 3 Maja w stolicy. Impreza rozpocznie kolejny sezon Warszawskiej Traidy Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, będzie też okazją do zdobycia kolejnych punktów w Lidze Festiwalu Biegowego.

Jak już informowaliśmy, w tym roku limit uczestników Biegu Konsytuacji jak i w całym stołecznym cyklu, zostanie zwiększony. Na starcie majowej imprezy pojawi się maksymalnie 7 000 biegaczy. W tej puli znajduje się ok. 1000 miejsc dla dzieci i młodzieży, którzy pobiegną z maskotkami.

Tradycyjnie bieg główny ma dystans 5 km. Trasa prowadzi z Al. Hopfera, aż do mety przy ul. Rozbrat. Wbrew pozorom, nie jest całkowicie płaska. Nie brakuje trudnego podbiegu na Agrykoli, dla wyrównania trasy - mocnego zbiegu ul. Górnośląską. Biegacze odwiedzają okolice Sejmu RP, chociaż to nie tam, a na Zamku Królewskim uchwalono Konstytucje 3 Maja.

- Na razie nie przewidujemy żadnych zmian w przebiegu trasy i wszystko pozostaje po staremu. Oczywiście miasto to żywy organizm, zawsze może coś się wydarzyć. Trzymamy rękę na pulsie i będziemy szeroko informowali o ewentualnych zmianach – powiedziała nam Barbara Dżugaj, rzeczniczka prasowa Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

W zeszłym roku po raz pierwszy wprowadzono klasyfikacje generalną dla wszystkich uczestników Warszawskiej Traidy Biegowej. Ci, którzy ukończyli Bieg Konsytuacji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości, sklasyfikowano w rankingach, podzielonych ze względu na wybrany dystans: 5-5-10 oraz 5-10-10. Sklasyfikowano 1330 osób.

– I tym razem będziemy prowadzić będziemy klasyfikację dla wszystkich uczestników naszych biegów. Mam nadzieje, że jak najwięcej osób zdecyduje się na start – informują organizatorzy.

Bieg Konstytucji 3 Maja wpisuje się w obchody 227. rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej, wprowadzającej trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, armię i skarb państwa, a także likwidującą liberum veto. Była to pierwsza taka ustawa w Europie, a druga na świecie po USA. W praktyce obowiązywała jednak tylko do lipca 1972 roku.

28. Bieg Konstytucji 3 Maja odbędzie się tradycyjnie 3 maja. Opłata startowa wynosi 50 zł. W zeszłym roku w Warszawie wygrywali Kamil Jastrzębski (14:48) oraz Iwona Bernardelli (16:24). Bieg ukończyła rekordowa liczba 4 264 osób.

Impreza zaliczana jest do Ligi Festiwalu Biegów w klasyfikacji „Najlepszy Biegacz 5-10-15”. Finał zmagań odbędzie się w dniach 7-9 września podczas 9. PKO Festiwalu Biegowego w Krynicy Zdroju.

28. Bieg Konstytucji 3 Maja w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce