Moja przygoda z Festiwalem Biegowym... Marek Podraza


Opublikowane w pon., 25/05/2020 - 11:55

Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju to jedna z największych imprez biegowym w Polsce i w Europie. Moja przygoda z wydarzeniem zaczęła się dość mocnym wejściem, nie tak dawno, bo cztery lata temu - pisze Marek Podraza, dziś Ambasador Festiwalu Biegów.

Pamiętam, był to piątek 9 września 2016 roku. Pobiegłem, jak dobrze pamiętam, w krawacie. Oczywiście krawat był, tylko nie pamiętam już jaki. Nie był to może aż tak emocjonujący bieg, ale później były następne.

Biegowy debiut został oczywiście w pamięci, ale mocne wejście tego dnia dotyczyło uroczystej gali podsumowania plebiscytu na najlepszych Biegowych Dziennikarzy Roku 2015/2016. Miałem okazję znaleźć się na podium w gronie dziesięciu uhonorowanych kandydatur. Był to wielki zaszczyt i wzruszająca chwila, bo o mojej nagrodzie zadecydowały głosy czytelników festiwalowego portalu www.festiwalbiegow.pl.  

Nie byłoby tego sukcesu bez pomocy wielu znajomych, którzy oddawali głosiki, a znalazłem się w tym plebiscycie dzięki zgłoszeniu Mateusza Golonki, gorlickiego biegacza, który był i nadal jest Ambasadorem Festiwalu Biegów. Nie ukrywam, że właśnie ten moment zmobilizował mnie do głębszego poznania tajników krynickiej imprezy. Gdy pojawił się nabór na Ambasadorów, zgłosiłem swoją kandydaturę. Jakoś zapomniałem o tym zgłoszeniu, ale Kamila Laskowska - opiekunka programu Ambasadorskiego w Fundacji "Festiwal Biegów" zadzwoniła z dobrą nowiną - zostałem Ambasadorem.

Co roku staram się startować w dwóch, trzech konkurencjach festiwalu. Najbardziej polubiłem Bieg Nocny, udało mi się też pokonać Krynicką Pętlę na 15 km - do Tylicza i z powrotem. Nie są to może wyjątkowe dystanse, ale zawsze po ich pokonaniu cieszyłem się faktem, że za mną byli jeszcze dużo młodsi biegacze.

W pamięci pozostają też coroczne spotkania i bankiety ambasadorskie. Tak się składa, że co roku w tym czasie przypada również rocznica naszego ślubu i przy okazji na Festiwal trafia też moja żona. W tym roku wypada nam okrągła, bo już 30 rocznica i na pewno, jeżeli Festiwal dojdzie do skutku - innej opcji nie przewiduję! - to znów będę musiał pogodzić dwie rzeczy – bieganie, bankiet i rocznicę!

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


The project is co-financed by the Governments of Czechia,  Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance  ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Projekt współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez Granty Wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na trwałą współpracę regionalną w Europie Środkowej.

VisegRun: Biegnijmy dla zdrowia i integracji V4 / VisegRun: VisegRun: Poďme bežať pre zdravie a integráciu V4

W krajach Grupy Wyszehradzkiej obserwuje się stały wzrost liczby osób otyłych bądź z nadwagą jako skutek niskiej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowych zachowań żywieniowych. Potrzebne więc są inicjatywy propagujące zdrowy styl życia i poszerzające świadomość wobec jego roli w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Celem projektu jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz prozdrowotnych zachowań mieszkańców krajów Grupy Wyszehradzkiej poprzez wspólną, międzynarodową inicjatywę sportową promującą zdrowy styl życia oraz wspierającą więzi pomiędzy narodami Wyszehradzkiej Czwórki. 12 września 2020 r. zorganizowany zostanie transgraniczny bieg VisegRUN. Projekt realizowany jest przez 2 partnerów: Fundację Festiwal Biegów (PL), Mniszek nad Popradem (SK).

V krajinách Vyšehradskej skupiny môžeme pozorovať stály nárast počtu obéznych ľudí, príp. ľudí s nadváhou v dôsledku malej fyzickej aktivity a nesprávnych stravovacích návykov. Preto sú potrebné iniciatívy propagujúce zdravý životný štýl a zvyšujúce povedomie o jeho význame pre zdravie a dobrú duševnú pohodu. Cieľom projektu je zvýšenie fyzickej aktivity a zdraviu prospešných návykov obyvateľov krajín Vyšehradskej skupiny prostredníctvom spoločnej, medzinárodnej športovej iniciatívy, propagujúcej zdravý životný štýl a podporujúcej väzby medzi národmi Vyšehradskej štvorky. 12. septembra 2020 bude zorganizovaný cezhraničný beh VisegRUN. Projekt realizujú dvaja partneri: Fundacja Festiwal Biegów (PL) a Mníšek nad Popradom (SK).

Partnerzy Projektu / Partneri projektu

VisegRUN: Let's Run for V4 Health & Integration

A number of overweight and obese people in V4 countries is still growing. Considering V4 problems with obesity, overweight and inappropriate nutrition there is a need for initiatives aiming to raise the healthy lifestyle awareness in the V4 countries. The project’s goal is to advance V4 citizens’ physical activity & pro-healthy behaviour through developing joint V4 sports and health promotion initiatives while contributing to regional integration and cooperation. The project idea is to show that the V4 integration takes place not only in the sphere of politics, trade and security but also at the level of communities and individuals. Two partners from the V4 region - Running Festival Foundation (PL) and Mníšek nad Popradom Municipality (SK) have joined their efforts in order to reach these goals. Mountain cross-border VisegRUN will take place on 12th September 2020 to promote a healthy and active lifestyle and contribute to the integration of the V4 nations in order to connect their bonds.

Project Partners:

Running Festival Foundation (PL) 
Mníšek nad Popradom (SK)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce