"Nie ma Festiwalu Biegowego bez Forum Ekonomicznego"


Ruszyło 27. Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju - największa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie wszyscy wiedzą, że to wydarzenie dało początek Festiwalowi Biegowemu i przyczyniło się do jego dynamicznego rozwoju. Dziś to Festiwal Biegowy uhonoruje ludzi zasłużonych dla Forum Ekonomicznego i samego regionu, w którym ono gości, tak jak kiedyś Forum uhonorowało biegaczy.

Festiwal Biegowy wyrósł z Forum Ekonomicznego w 2010 r. Impreza od początku odbywa się bezpośrednio po zakończeniu konferencji i wykorzystuje szeroką infrastrukturę Forum. Tej nie można byłoby przygotować i udostępnić biegaczom, gdyby nie Forum. - Nie byłoby Festiwalu Biegowego bez Forum Ekonomicznego - podkreśla Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, fundator Fundacji "Festiwal Biegów" organizującej dziś biegowe święto w uzdrowisku.

To właśnie Zygmunt Berdychowski - polityk, działacz społeczny, działacz podziemia antykomunistycznego, a później poseł na Sejm I i III kadencji - połączył politykę i gospodarkę z bieganiem w uzdrowisku. Nie chodziło tylko o zaplecze, bo na jego zaproszenie do wspólnego pokonywania kilometrów odpowiedziało wielu uczestników Forum. I podziela biegową pasję do dziś.  

- Forum Ekonomiczne to przede wszystkim ludzie. Zasłużeni ludzie. Uznaliśmy, że po siedmiu latach istnienia Festiwalu Biegowego, czerpiącego pełnymi garściami z dorobku Forum, że nadeszła pora podziękować im za to wszystko co zrobili dla konferencji, regionu w którym Forum i Festiwal się odbywają, a także dla Polski. Wytypowaliśmy w pierwszej kolejności trzy postaci. Fundacja "Festiwal Biegów" uhonoruje ich nazywając ich imieniem wybrane konkurencje - wskazuje Zygmunt Berdychowski. 

Imię ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie nosić Wyszehradzki Ultramaraton. Obejmuje on cztery biegi górskie, rozgrywane drugiego dnia Festiwalu Biegowego, z trasą wiodącą przez Beskid Sądecki i dystansami od 17 do 100 km.

Imię ś.p. Premiera Józefa Oleksego będzie nosić Krynicka Pętla - bieg na dystansie 15 km, rozgrywany pierwszego dnia Festiwalu na trasie Krynica - Tylicz - Krynica.

Imię ś.p. Premiera Tadeusza Mazowieckiego będzie nosić Życiowa Dziesiątka - największy bieg krynickiego Festiwalu, a zarazem najszybszy bieg na dystansie 10 km w Polsce. 

- Nasi patroni to ludzie, którzy byli zaangażowani w sprawy Polski zarówno na szczeblu krajowym jak i lokalnym, na Sądecczyźnie. Funkcjonowali jako Ambasadorzy tego małego regionu - mówi Zygmunt Berdychowski.

- To wyjątkowa sytuacja, by tak jak w przypadku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tak silnie emocjonalny sposób związać się z regionem, którego wcześniej się nie znało. Pan Prezydent dwukrotnie był posłem ziemi sądeckiej (z okręgu nowosądecko-podhalańskiego - red.), aktywnie działał na rzecz regionu i jego mieszkańców. Z wieloma się przyjaźnił. Zarażał patriotyzmem i pokazywał, że polityka nie jest czymś wstrętnym, a jest dla ludzi rozumnych, że może być i jest narzędziem do zmieniania Polski - podkreśla Zygmunt Berdychowski. 

- Premier Józef Oleksy był człowiekiem wyjątkowym. Wyemigrował z Nowego Sącza i Sądecczyzny za pracą, ale przez całe swoje życie ciągle podkreślał, że to jest jego miasto i jego region. Mimo, iż mieszkał i pracował w Warszawie, szefował Klubowi Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Doskonale orientował się co dzieje się w regionie i gdy było trzeba, reagował - przypomina Berdychowski. 

- Premier Tadeusz Mazowiecki to symbol przełomu, zerwania z komunizmem. Człowiek, który w swojej działalności publicznej pokazywał, że Polska to nie pusty frazes. Że Polska to coś wyjątkowego, coś bardzo ważnego. Wszyscy Ci, którzy biegają, zwłaszcza kiedy biegają za granicą, doskonale rozumieją emocje związane z identyfikowaniem się z krajem, z flagą. To bardzo dobrze opisuje codzienną pracę Tadeusza Mazowieckiego - podkreśla Zygmunt Berdychowski.  

Prezydent Lech Kaczyński, Premier Józef Oleksy i Premier Tadeusz Mazowiecki byli stałymi uczestnikami Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Wszyscy aktywnie wspierali wysiłki organizatorów w przygotowaniu kolejnych edycji Forum; obaj Premierzy przez wiele lat zasiadali w Radzie Programowej Forum - platformy wymiany poglądów, miejsca spotkań liderów różnych opcji, przekonań, poglądów. 

- Bo myślenie o Polsce ma wiele różnych kolorów, nie jest jednowymiarowe. Ludzie, których dziś przypominamy, symbolizują zaangażowanie w najważniejsze sprawy naszego kraju, sprawy ponad podziałami. Dobro Polski i Polaków po prostu leżało im na sercu. Warto, byśmy podkreślali, że wiele im zawdzięczamy. Że zawdzięczamy im wolność i rozwój, także naszej małej Ojczyzny - Sądecczyzny. My dziś to robimy. Głośno dziękujemy - mówi Zygmunt Berdychowski. i dodaje: - To trochę tak jak ze Świętem Flagi, które pojawiło się w polskiej rzeczywistości - ze skromnego i nieśmiałego machania chorągiewką, przeszliśmy do mocnego uścisku drzewca flagi, autentycznej i nieskrępowanej dumy z Polski i Polaków. 

Fundacja "Festiwal Biegów" w 2017 r. postanowiła uhonorować jeszcze jedną postać, zasłużoną dla Polski i Sądecczyzny. Patronem Bieg Nocnego 7 km został Roman Stramka - przedwojenny sportowiec z Nowego Sącza, legendarny kurier i przewodnik Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej. 

- Roman Stramka był sportowcem wszechstronnym - lekkoatletą, pływakiem, piłkarzem, kolarzem, biegał na nartach. W czasie wojny zrobił najlepszy użytek ze swojej pasji, jako kurier 69 razy przebył trasę Nowy Sącz-Budapeszt. Czterokrotnie uciekał z więzienia Gestapo w Nowym Sączu, tuż przed egzekucją, i za każdym razem wracał do służby krajowi. To legenda podziemia antyhitlerowskiego - mówi Zygmunt Berdychowski, zafascynowany postacią słynnego "kowboja zielonych granic". 

- Jestem przekonany, że upamiętnianie tych wszystkich osób w sposób, jaki my to dziś czynimy, powinno być naturalnym elementem krajobrazu naszego życia publicznego. Uzupełnieniem tego, co jesteśmy winni tym ludziom. Zawdzięczamy im wolną Polskę, dzięki ich pracy możemy się dziś bawić, biegać. To były wyjątkowe postaci - akcentuje Zygmunt Berdychowski. 

Fundacja "Festiwal Biegów" kontynuuje starania, by w następnych edycjach Festiwalu upamiętnić kolejne zasłużone postaci. - Nasze przesłanie ma wymiar lokalny, regionalny. Oczywiście jest i przesłanie krajowe. Chcemy pokazywać ludzi, którzy w działalności publicznej byli zaangażowani, którzy zrobili w życiu tak wiele. Ludzi, których charakteryzowało wyjątkowe przywiązanie do ziemi i jej mieszkańców, a co definiowało ich aktywność publiczną, bez względu na aktualne miejsce zamieszkania, społeczny status czy pełnioną funkcję - podkreśla Zygmunt Berdychowski.  

Wyszehradzki Ultramaraton im. Lecha Kaczyńskiego:

Patronat honorowy nad Wyszehradzkim Ultramaratonem objęli Marszałek Sejmu RP p. Marek Kuchciński oraz Marszałek Senatu RP. p. Stanisław Karczewski.

Życiowa Dziesiątka im. Tadeusza Mazowieckiego (10 km) - szczegóły konkurencji.

Krynicka Pętla - Bieg na 15 km im Józefa Oleksego - szczegóły konkurencji.

Bieg Nocny 7 km im. Romana Stramki - szczegóły konkurencji.

Fundacja "Festiwal Biegów"


Polecamy również:


Podziel się: