Treningi dla dzieci i motywacja. Dlaczego tak ważna

 

Treningi dla dzieci i motywacja. Dlaczego tak ważna


Opublikowane w czw., 27/07/2017 - 11:02

Powoli zbliżamy się do półmetka wakacji, a to oznacza, że biegi festiwalowe dla dzieci coraz bliżej. Kto jeszcze nie trenuje - najwyższy czas zacząć.

By wdrażać dzieci do jakiegokolwiek treningu bezdyskusyjnie najważniejsze jest zdrowie i brak przeszkód medycznych. Drugą rzeczą o którą bardzo warto zadbać, a która zaprocentuje w przyszłości i to nie tylko podczas uprawiania sportów - to motywacja. To najogólniej siła, która kieruje nasze działanie na realizację określonego celu. W psychologii rozróżniamy dwa rodzaje motywacji wewnętrzną i zewnętrzną.

Szkoła, system ocen, kar, pochwał i nagród to całe pasmo działań - motywacji zewnętrznej. Szczególnie młodsze dzieci łatwo nakłonić do działania poprzez system nagród lub kar. Psychologowie udowadniają, że taka motywacja stosunkowo szybko mija, a także nie przyczynia się do wyrobienia długotrwałej konsekwencji w działaniu i osiąganiu sukcesów. Co, więcej groźby czy presja - to działania, które często wywołują skutek przeciwny do zamierzonego. Dzieje się tak ponieważ koncentracja dziecka, zamiast na realizacji celu, przenosi się na myślenie o nagrodzie. Kary natomiast wywołują lęk, kombinowanie jak ominąć potencjalne sankcje.

Dlatego przed początkiem treningów z dziećmi warto zadbać o ich motywację wewnętrzną. Wpływają na nią bagaż doświadczeń, które posiada oraz najbliższe otoczenie. Tak więc jeśli maluch ma ją już przed pierwszym treningiem, jest to niewątpliwe zasługa najbliższych; rodziców, dziadków, nauczycieli. Jak „zmotywować” czyli, pomóc znaleźć maluchowi wewnętrzną motywację do biegów?

Podajemy kilka rad:

  • nie odbieraj potrzeby znalezienia motywacji poprzez zarzucanie zewnętrznymi bodźcami - zachęcanie „cukierkami” czy wywoływanie presji, wzbudzanie rywalizacji poprzez dawanie za dobry przykład „Jasia”.
  • pokaż sens i cel biegania; zdrowie, satysfakcja, przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu, podziel się tym co ciebie motywuje do biegania.
  • okazuj empatie i zrozumienie dla trudności,
  • na początek - metoda 5 min. Bywa, że trudno jest zacząć, najtrudniejszy jest pierwszy krok, pierwsze 5 minut jest najważniejsze, jeśli już coś zaczniemy robić, łatwiej będzie kontynuować
  • zrób wspólnie z dzieckiem plan treningów; cel, dystans/czas, żeby czuło, że ma w tym udział.
  • raczej doceniaj wysiłek - nawet za niewielkie postępy, niż nagradzaj.
  • zostaw otwartą furtkę, poprzez otwarty komunikat, że zawsze możesz zrezygnować.

Podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy każdego dnia są rozgrywane zawody dla dzieci. W piątek Bieg Małopolski, zarezerwowany dla dzieci ze szkół z województwa. W sobotę biegi dzieci 9-12 lat, a w niedzielę do lat 8.

Małgorzata Zacharias

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce