Trenuj z Karolem Nowakowskim i Festiwalem Biegów!

 

Trenuj z Karolem Nowakowskim i Festiwalem Biegów!


Opublikowane w czw., 19/03/2015 - 14:34

Niniejszym tekstem chciałem się przede wszystkim przywitać z czytelnikami Festiwalu Biegów.

Kim jestem? Zajrzyjcie TUTAJ.

Przez najbliższe kilka miesięcy będę dzielił się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem, przygotowując autorskie publikacje do działów TRENING oraz ZDROWIE. Będę także uzupełniał wszystko to, co już dostępne jest w portalu. Czego możecie się jeszcze spodziewać?

Przede wszystkim postaram się w sposób konkretny przekazać Wam sprawdzoną i rzetelną wiedzę o treningu do biegów długodystansowych, zawierającą także elementy nauki. Czasem będzie to ujęte w wąskiej, a niekiedy szerszej perspektywie. Swoje publikacje będę przygotowywał tak, byście mogli w jak największym stopniu poprawić swoje biegowe osiągnięcia, a przede wszystkim - zdrowie. Bez pieszczenia się i zbędnych banałów. Kto będzie chciał, ten skorzysta. Kto będzie chciał dopytać, ten napisze.

Sam pasjonuję się nowoczesnymi metodami treningu oraz naturalnymi sposobami regeneracji, suplementacją i odżywianiem. A dokładniej tym, w jaki sposób można poprawić samopoczucie sportowca oraz jego formę dzięki szeroko pojętemu zdrowemu odżywianiu. Wiem, że w „sieci” szukacie takich informacji, sprawdzonych i jakościowo dobrych. Czasem trudno zweryfikować autora i metodykę, bowiem internet aż kipi od wszelkiego rodzaju treści dotyczących biegania. Mam nadzieję, że moja filozofia szkoleniowa i podejście do treningu biegacza trafi do Was i zostaniecie wiernymi czytelnikami Festiwalu Biegów.

Wiem, że są wśród Was tacy, którzy oczekują konkretnych wskazówek dotyczących biegania na kolejnych poziomach, poprawiania wybranych elementów treningu, determinantów rozwoju. Specjalnie dla Was, dla tych, którzy mają ambicję oraz tych już mocno „wyściganych”, będę publikował teksty z pogranicza treningu profesjonalistów. Swoją drogą – w polskich biegach zaciera się powoli granica pomiędzy amatorstwem a wyczynem, bo coraz więcej amatorów chce biegać szybciej i dłużej.

Już pod koniec marca na łamach Festiwalu Biegów ukaże się kilkutygodniowy, szczegółowy plan treningowy pod dystans 10 kilometrów, uwzględniający trzy poziomy zaawansowania biegowego. Powstaną także plany do półmaratonu, maratonu i biegu na 5 km. Wszystkie będą uwzględniały także specyfikę biegów PZU Festiwalu Biegowego na tych dystansach, dzięki czemu przygotujecie się właściwie do startu w Krynicy.

Tekst po tekście będę się starał tworzyć kompletny i spójny poradnik dla biegaczy, zawierający merytoryczne porady i wskazówki, w większości oparte o cele wynikowe, związane z tzw. motywacją osiągnięć, upragnionym progresem.

Jednak pamiętajmy, że oprócz biegaczy startujących mniej lub bardziej regularnie na zawodach, tysiące osób w Polsce i na świecie stronią od rywalizacji w zawodach, od tras biegów ulicznych, stadionowych, górskich, ultra, przełajowych– jakichkolwiek. Bieganie i wszelkie inne aktywności są dla tych ludzi także radością, czystą przyjemnością i rozrywką. Czasem motywacją jest również walka z nadwagą, stresem, jednak bez potrzeby nawiązywania rywalizacji, podejmowania prób walki o czas, medale, koszulki finiszera, pokonania określonych dystansów. Każdy na swój sposób zatraca się w bieganiu i to jest piękne. Myślę, że oni także będą mogli i już mogą znaleźć w portalu sporo praktycznych informacji.

Osobiście wywodzę się z treningu wyczynowego. Pisanie dla amatorów nie jest prostą sprawą. Zagadnienia treningowe są tu o wiele bardziej zawiłe, niż u zawodowców. Niekiedy coś, co w wyczynie wydaje się sprawą prostą, w treningu amatorskim rozpatruje się wielowątkowo, przez pryzmat dziesiątek indywidualnych zmiennych. Nieraz robi się to na siłę, ale z drugiej strony jestem zdania - uwzględniając te wszystkie zmienne - że po redukcji obciążeń (intensywności i objętości) trening amatora może być w pewnym stopniu kopią treningu wyczynowca. Chodzi o równowagę, której w treningu należy szukać.

Zachęcam Was do zadawania pytań w komentarzach do poszczególnych tekstów oraz na forum dyskusyjnym i czatach, które już niebawem będą kolejnymi nowościami Festiwalu Biegów. Tam też będziecie mieli możliwość dzielenia się ze mną - i nawzajem - swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Nikt w potrzebie nie pozostanie bez pomocy – mojej oraz ekspertów, których do współpracy zaprosi redakcja Festiwalu Biegów.

Z osobami, które wcielą w życie Nasze treningi i plany, spotkam się także osobiście w Krynicy, podczas warsztatów PZU Festiwalu Biegowego, realizowanych w ramach Forum Sport Zdrowie Pieniądze. Liczę na wysoką frekwencję!

Z biegowym pozdrowieniem!

Karol Nowakowski

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce