Bieg Sobiborski: Pobiegną, by oddać hołd historii

 

Bieg Sobiborski: Pobiegną, by oddać hołd historii


Opublikowane w czw., 10/10/2013 - 10:17

Bieg Sobiborski / Fot. http://mosir.wlodawa.eu/

To tu w Sobiborze leżącym w pobliżu linii kolejowej  Włodawa – Chełm znajdował się obóz zagłady SS w którym od 1942 do 1943 r. zostało zabitych pomiędzy 170 a 250 tysięcy Żydów pochodzących z Polski, Czech, Słowacji, Holandii, Francji oraz około tysiąca Polaków. 14 października 1943 roku więźniowie Sobiboru zorganizowali bunt. 360 więźniów podjęło próbę ucieczki. Pod koniec 43 roku Niemcy zniszczyli obóz. Z grupy, która chciała uciec, tylko około 50 osób przeżyło do końca wojny.

Bieg Sobiborski to upamiętnienie dramatycznej historii, która rozegrała się tu w czasie wojny. Najbliższa, 14. edycja biegu  odbędzie się 70 lat po tych wydarzeniach. Udział w zawodach jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy spodziewają, że w tym roku wystartuje ponad 100 osób, co będzie rekordem imprezy. W poprzedniej edycji wystartowało bowiem 86 biegaczy.

Bieg w tym roku będzie posiadał nową trasę z powodu prowadzonych remontów dróg. Zawodnicy wyruszą drogą asfaltową, będą nią biegli około kilometra, następnie zamiast skręcić w drogę pożarowa i biec wzdłuż torów, będą biegli drogą piaszczystą, ścieżką rowerową przez miejscowość Tarasiuki, w okolicach jeziora Glinki aż do mety we Włodawie.

Zastanawiać może dystans. Rywalizacja odbywa się na dystansie 14,5 kilometra. Bieg rozpoczyna się w Sobiborze przy Pomniku Pamięci Ofiar Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady. Finisz zaplanowany jest w Czworoboku we Włodawie, czyli czworobocznym rynku składającym się z jedno lub dwupiętrowych kramów. Po zmierzeniu dystansu okazało się, że odległość między punktami A i B wynosi właśnie 14,5 kilometra.

Bieg główny rozpocznie się 13 października o godzinie 12. Od godziny 10:30 trwać będą biegi towarzyszące dla najmłodszych. Chętni mogli się zgłaszać do 7 października.

Data biegu nieprzypadkowo pokrywa się z rocznicą buntu w Sobiborze. Organizatorzy zawsze starają się znaleźć wolny termin najbliższy 14 październikowi. W zeszłym roku, bieg odbył się dokładnie w 69. rocznicę ucieczki więźniów.

Strona organizatora: mosir.wlodawa.eu

Regulamin

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce