Biegowy tydzień na świecie. Maratony w Indiach, Egipcie...

Opublikowane w śr., 15/01/2014 - 09:36

Kalendarz biegów jeszcze nie jest gęsty od wydarzeń, ale z każdym tygodniem przybywa ciekawych imprez. Najważniejszym biegiem tygodnia będzie maraton w Indiach. Z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji biegu, organizatorzy zaprosili do Mumbaju silną obsadę . Listę 16 zaproszonych maratończyków otwiera Kenijczyk Evans Cheruiyot, który z czasem 2:06:25 wygrał maraton w Chicago w 2008 r. Swój udział potwierdził też zwycięzca maratonu w Tokio z 2011r. Hailu Mekonnen. Wśród pań faworytką jest Etiopka Dinknesh Mekash, której życiówka wynosi 2:25.09.

Brazil 135

W Brazylii odbędzie się ultramaraton wzorowany na amerykańskim Badwater. Do pokonania jest 217-kilometrowa trasa z Sao Joao da Boa Vista do Paraisopolis , która wiedzie starym szlakiem pielgrzymkowym Caminho da Fe. Nie jest jednak łatwa, bo leży w górach, a dodatkowo w Brazylii trwa właśnie lato. Temperatura sięga 30 stopni przy dużej wilgotności. Bieg jest selektywny fizycznie, ale wymaga też dobrej organizacji. Każdy z biegaczy musi mieć wsparcie w postaci samochodu z zaopatrzeniem. Brazil 135 jest organizowany od 2006r. Do tej pory ukończył go tylko jeden Polak. Rok temu Jacek Łabudzki zajął 14 miejsce.

Maraton w Egipcie

W piątek w Luksorze już po raz 21. wystartują zawodnicy maratonu egipskiego. To raczej kameralny bieg i jego organizacja często bywa krytykowana przez biegaczy, ale trasa wiele wynagradza. Zawodnicy mijają po drodze świątynie Hatszepsut i Ramzesa III oraz grobowiec Tutenchamona. W zeszłorocznej edycji zwycięzcą został Japończyk Yuki Kawauchi. Najwyżej sklasyfikowany Polak Jan Kawa, zajął 7 miejsce.

Maraton na Bahamach

Wyspy na Oceanie Atlantyckim przyciągną uwagę całego świata dopiero podczas majowych mistrzostw sztafet. Zanim to jednak nastąpi, ulice Nassau staną się trasą międzynarodowego maratonu. Biegacze amerykańscy startują tam w nadziei na uzyskanie czasu pozwalającego zakwalifikować się do maratonu w Bostonie. Pozostali chwalą sobie niezapomniany, pocztówkowy widok na ocean.