Etiopski koncert w Dubai Marathon. Zwycięża debiutant

Opublikowane w pt., 24/01/2014 - 15:47

Dubai Marathon

Etiopczyk Tsegaye Mekonnen zwyciężył dzisiejszy Standard Chartered Dubai Marathon. To zaskakujące rozstrzygnięcie, nie mniej wpisujące się w tradycję tej imprezy - po raz trzeci z rzędu bieg wygrał biegacz debiutujący na dystansie 42,195 km. Wśród Pań zwyciężyła Mula Seboka Seyfu.

18-letni Tsegaye Mekonnen zadziwił także wynikiem - 2:04:32. Od dziś to nowy, nieoficjalny rekord świata juniorów w maratonie i jednocześnie drugi wynik w historii arabskiej imprezy (w 2012 r. Ayele Abshero pobiegł w czasie 2:04:23). Na mecie Mekonnenn okazał się lepszy od faworyta maratonu Markosa Genetiego, któremu tym razem nie udało się złamać bariery 2:05:00. To właśnie w tym zawodniku organizatorzy upatrywali biegacza, który złamie rekord świata.

Co ciekawe, reprezentanci Etiopii wywalczyli także trzecie, czwarte, piąte, szóste, siódme, a nawet ósme miejsce w imprezie. Mało tego, w pierwszej piętnastce zawodów znalazło się ich aż dwunastu!

Jeszcze większa dominacja Etiopii była wśród pań. Tu w pierwszej piętnastce znalazła się tylko jedna Turczynka! Zwyciężyła Mula Seboka Seyfu z wynikiem 2:25:01 (dwa lata temu była tu 11.). Rekordu życiowego jednak nie ustanowiła – ten wciąż wynosi 2:23:48. Faworytka maratonu, legitymująca się najlepszą życiówką w stawce - Meselech Melkamu Haileyesus, zajęła drugie miejsce. Tegoroczny bieg kobiet był wolniejszy od najszybszego o blisko 6 minut (w 2012 r. biegano tam w czasie 2:19:31).

Zwycięzcy Standard Chartered Dubai Marathon zarobili po 200 000 dolarów. Ponieważ w Dubaju nie została złamana granica 2:03:23, więc 100 000 dolarów premii poczeka na kontach szejków do przyszłego roku. Organizatorów wcale to jednak nie cieszy, bo robili wszystko, by pieniądze opuściły Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nowa trasa była maratonu wyznaczona była w ten sposób, by zawodnicy mogli powalczyć o jak najlepszy czas. I rzeczywiście w pierwszej fazie biegu tempo było imponujące. Grupa około 20 zawodników pokonała dystans 10 km w czasie 29:14. Później tempo niestety spadło do ok. 2:58 / 3:00 minut na kilometr, co w ostatecznym rachunku nie wystarczyło do pobicia rekordu Wilsona Kipsanga z Berlina. Nieoficjalny rekord świata juniorów Tsegaye Mekonnena stał się więc dla organizatorów Standard Chartered Dubai Marathon swoistą nagrodą pocieszenia.