Maraton poniżej 2 godzin? 105 Irlandczyków wymyśliło jak to zrobić

Opublikowane w wt., 13/01/2015 - 08:41

To byłaby zupełnie lokalna sprawa, gdyby nie była godna naśladowania. No i gdyby nie padł przy tym rekord Guinnessa.

Limerick to ok. 100-tysięczne miasto w Irlandii położone 200km od Dublina. Jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim w regionie i właśnie na tutejszym uniwersytecie w miniony weekend spotkała się grupa 105 biegaczy. Mieli dwa cele. Chcieli pobić rekord świata w najszybszym maratonie ukończonym przez sztafetę. Chcieli też zebrać pieniądze na cele charytatywne i przekazać je miejscowej fundacji.

Poprzedni rekord wynosił 2 godziny, 10 minut i 52 sekundy. Uczestnicy mieli do pokonania dystans maratonu podzielony na okrążenia po uniwersyteckiej bieżni, czyli na jednego biegacza przypadało 400m. W akcji mógł wziąć udział każdy, kto wpłacił na konto fundacji 10 euro, ale ustanowienie nowego rekordu wymagało utrzymywania średniego tempa 74 sekund na każde okrążenie.

Dla najszybszych biegaczy organizator przewidział nagrody, by byli odpowiednio zmotywowani. Na starcie stanęło kilku znanych biegaczy, a pierwsze okrążenie pokonał Gary O’Hanlon. Irlandzki maratończyk był lekkoatletą odnoszącym sukcesy jako junior. W wieku 17 lat uległ jednak wypadkowi, który na długie lata przekreślił jego sportowe marzenia. Do biegania wrócił 10 lat temu i zrobił to tak skutecznie, że najpierw zawiesił na szyi kilka medali z bieżni, potem dołożył biegi przełajowe aż wreszcie złapał bakcyla maratonów. Sukcesy odnosi także jako trener.

– Jestem szczęśliwy, że zostałem zaproszony do Limerick i mogłem wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Uzyskany czas jest niesamowity – powiedział O’Hanlon organizatorom, po tym jak 105-osobowa sztafeta nabiegała czas 1:56:54, a więc poniżej 2 godzin i o 14 minut lepiej niż poprzednicy. Obydwa cele zostały osiągnięte.