Relacja z Mistrzostwa Świata Masters w Lekkiej Atletyce

Opublikowane w wt., 11/04/2023 - 11:11

Gród Kopernika gościł lekkoatletów z całego świata

W dniach od 26 marca do 01 kwietnia w Toruniu odbyły się 9 Halowe Mistrzostwa Świata Masters w lekkiej atletyce. Organizatorem tej międzynarodowej imprezy był Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters przy współudziale World Masters Athletics.

Termin imprezy  zbieg się z obchodami 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (1473-2023), co zostało uwiecznione na medalach tegorocznych mistrzostw.

Na starcie stanęło ponad 4000 zawodniczek i zawodników z 88 państw. W ciągu tygodnia sportowcy rywalizowali w 24 konkurencjach. Zawodnicy podzieleni byli na kategorie wiekowe co 5 lat. Najstarszym zawodnikiem był reprezentant Finlandii 97 letni Lauri Helle.

Mistrzostwa jak zwykle stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnymi sportowym. Polska po raz pierwszy wygrała kwalifikacje medalową zdobywając w sumie 202 (83 złote, 67 srebrnych i 52 brązowe) medale.

Miałem przyjemność i zaszczyt reprezentować nasz kraj w tej mistrzowskiej imprezie. W dniu 29.03. wystartowałem w pięcioboju lekkoatletycznym w kategorii M60.
Na 27 skwalifikowanych zawodników zająłem 17 pozycję z wynikiem 2516 pkt. Następnego dnia wystartowałem w biegu na 200 m, uzyskując czas: 30,12 s. i plasując się na 42 pozycji z 49 startujących.

Miejsca może nie rewelacyjne ale to przecież najlepsi  lekkoatleci na świecie w mojej kategorii wiekowej. Sam udział w zawodach tej rangi to duże przeżycie i niezapomniana przygoda.
Do zobaczenia za rok, gdzie w  dniach 16-23.03.2024 r także w Toruniu zaplanowano Halowe Mistrzostwa Europy Masters.