Ultra na świecie: Wiosenne ultra na Balearach

 

Ultra na świecie: Wiosenne ultra na Balearach


Opublikowane w pt., 25/01/2019 - 09:56

Formentera, czwarta co do wielkości wyspa Balearów, leżąca tuż obok cieszącej się znacznie większą popularnością Ibizy. Niewielka, ale dość niezwykła. Ma zaledwie 20 km długości a w najwęższym miejscu tylko 2 km. Ze względu na brak słodkiej wody, może się poszczycić unikatową roślinnością. Jej atrakcją są piaszczyste plaże i słone jeziora. Wyspa słynie z endemicznej jaszczurki sargantana i… wyjątkowo licznych plaż naturystów.

Chociaż najwyższe wzniesienie mierzy zaledwie 192 m n.p.m. a z jednego końca wyspy na drugi można przejść spacerem, co roku odbywa się tutaj bieg ultra Formentera All Round Trail. Jego główny dystans to 72,5 km. Za jego pokonanie przysługują nam 3 punkty ITRA a impreza jest jedną z kwalifikujących do UTMB. Nasuwa się pytanie, jak organizatorom udało się ułożyć tak długą trasę na tak niewielkiej wyspie… To proste: poprowadzili ją niemal dokładnie po obwodzie Formentery.

Na wyspę nie jest łatwo dotrzeć, najpierw trzeba się dostać na Ibizę. Spokój, który tam panuje (zwłaszcza w porównaniu z Majorką czy Ibizą), w pełni rekompensują trudy podróży. Wyspa ma do zaoferowania dziką i wyjątkową roślinność, tajemnicze jaskinie, urokliwe małe miasteczka i tyle plaż, że bez problemu można znaleźć spokojną przestrzeń dla siebie.

TERMIN

Formentera All Round Trail odbędzie się 2.03.2019. Start o 8:00.

POGODA

Średnia temperatura powietrza w marcu to 16 stopni. W nocy może spadać nieznacznie poniżej 10. Warunki do biegania będą więc dobre. Niestety, na plażowanie i kąpiele o tej porze roku jest jeszcze za zimno – temperatura wody wynosi około 15 stopni Celsjusza.

TRASA

Do wyboru mamy trzy trasy: ultra, prawie maraton i półmaraton.

Formentera All Round Trail:

 • 72,5 km, +/- 900 metrów;
 • 3 pkt ITRA;
 • 13 godzin limitu;
 • start i meta w La Savina

Formentera Half Round Trail:

 • 40 km, +/- 570 m;
 • 2 pkt ITRA;
 • 9,5 godziny limitu;
 • start w Es Arenals (Kiosko La Franja), meta w La Savina – organizator zapewnia bezpłatny przejazd z La Savina na start.

Tros de FART:

 • 21 km;
 • 4 godziny limitu;
 • start z Caló St. Agustí, meta w La Savina – organizator zapewnia bezpłatny przejazd na start.

Trasy prowadzą w większości wzdłuż wybrzeża, po skałach i piasku, częściowo przebiegają też przez niewielkie miejscowości. Najniższy punkt na trasie znajduje się prawie 6 metrów poniżej poziomu morza.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie i będą czynne do 28.02.2019 (do godz. 21:00). Koszt udziału w biegu ultra to 60 euro, za maraton zapłacimy 50 a za połówkę 27 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Formenterę od Ibizy dzieli nieco ponad 3 km. Najłatwiej zatem dostać się na tę wyspę promem, po wcześniejszym locie na Ibizę. Niestety, próżno szukać bezpośrednich tanich połączeń z Polski na Ibizę. Można za to znaleźć połączenia z przesiadkami na popularnych lotniskach i to w bardzo korzystnych cenach. Inna opcja, wygodna zwłaszcza dla mieszkańców północno-zachodniej Polski, to lot z Berlina.

Bardzo często bilety na Baleary można tam upolować w zaskakująco niskich cenach. Bywa, że i za kilkanaście złotych!. Prom na Formenterę będzie nas kosztował od kilku do kilkudziesięciu euro, w zależności od okazji. Inna możliwość dotarcia na wyspę to przeprawa promem miejscowości Denia na Costa Blanca w Hiszpanii.

KOSZTY POBYTU

Noclegi na wyspie są dość drogie i rozchwytywane. Na noc przed biegiem zarezerwowanych jest już ponad 90% obiektów. By obniżyć koszty, można wynająć większe mieszkanie całą grupą lub… nocować na Ibizie i na Formenterę przypłynąć tylko na bieg.

Posiłek w restauracji to 11-20 euro, zależnie od wybranego dania. Nawet za zestaw w popularnej sieci fast food zapłacimy 7-8 euro. Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce: za butelkę wody zapłacimy 3 zł, za mleka prawie 4 zł.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce