Ultramaraton Babia Góra: Diablak razy dziesięć

Opublikowane w wt., 06/06/2023 - 13:57

3 czerwca, w Lipnicy Wielkiej, po raz dziesiąty wystartował Ultramaraton Babia Góra. Uczestnicy mieli możliwość
wbiec na szczyt Diablaka od dwóch do dziesięciu razy.

Najmocniej i najliczniej obstawione dystanse to 2xBabia Góra Skyrace( ok 20km i 1600m przewyższeń) i 3x Babia Góra Maraton (ok 39km i 2800 m przewyższeń), na których to odbywały się eliminacje do seniorskich Mistrzostw Europy Skyrunning, które wystartują już w lipcu w Czarnogórze. Bilety wywalczyli Michał Dudczak oraz Karol Sioła, którzy w rekordowym czasie pokonali dwukrotnie Babią Górę.

Trasa zawodów na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego prowadziła szlakiem zielony z Polany Stańcowej, czerwonym z Przełęczy Krowiarki( maraton) oraz najtrudniejszym żółtym- a więc słynną Percią Akademików.

Kolejny dystans to ultramaraton 6xBabia, pełny dystans to 95km i 6550m przewyższeń, jednak tu rywalizację można zakończyć po 4 lub 5 wizytach na szczycie, a uczestnik sam podejmuje decyzję, czy po kolejnej wizycie na 1725 m wraca zielonym szlakiem do mety. Ważny jest przede wszystkim limit, który zawsze wynosi 17 godzin, a więc dla śmiałków, którzy wybiorą się po raz piąty na szczyt rozpoczyna się prawdziwa walka z czasem!

W tegorocznej edycji 6 razy na Babiej zameldowało się dwóch zawodników: Słowak Ivan Póbiś oraz Cezary Klincewicz.

Ultramaraton 10XBabia został przygotowany specjalnie z okazji jubileuszowej edycji zawodów. 100Km trasa ma aż 7700 m przewyższeń. Limit to oczywiście niezmiennie 17 godzin. Wyzwanie to podjęło ponad 30 zawodników, ale w limicie 10 razy szczyt Babiej zdobył niezniszczalny Marcin Durkowski w czasie 15h44min.

Warto wspomnieć, że Ultramaraton Babia Góra to nie jedyna impreza rozgrywająca się u stóp królowej Beskidu.

Już za tydzień odbędzie się kultowy Bieg Wschodzącego Słońca, a w lipcu również będzie można zmierzyć się z Diablakiem na 2x Diablak Salco Skyrace (22km) lub na dystansie Salco Skymarathon (40km).