Święta bez dodatkowych kilogramów? Sprawdź nasze sposoby

 

Święta bez dodatkowych kilogramów? Sprawdź nasze sposoby


Opublikowane w pon., 16/12/2013 - 15:08

Zmiana diety na trzy dni to żaden problem, zwłaszcza jeśli pozostajemy aktywni. Niestety święta rozpoczynają się już w połowie grudnia od biurowych wigilii w gronie współpracowników, służbowych przyjęć opłatkowych z klientami i spotkań z przyjaciółmi przy ciastku i kawie. Często kończą się dopiero w Nowy Rok. Za każdym razem usprawiedliwiamy kolejny kawałek sernika i gorącą czekoladę świętami. Przy rodzinnym stole trudno oprzeć się wyjątkowym daniom. Potem jest już tylko gorzej. W pracy pojawiają się poświąteczne ciasta, no i przecież nie będziemy sobie żałować smakołyków w sylwestrową noc. Na szczęście jest kilka sposobów na cieszenie się świętami bez nadwagi.

Nie bądź głodny

Pięć małych, ale częstych posiłków, to podstawa. Idąc na wieczorne „Christmas Party” z pustym żołądkiem, na pewno zjesz tam znacznie więcej niż przewiduje twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a na dodatek, żeby szybko zaspokoić głód, zjesz to, co akurat będzie pod ręką. Nie chodź głodny na zakupy, jeśli nie chcesz, by w koszyku wylądowały kaloryczne i naładowane cukrem produkty. Nawet w Wigilię, zjedz śniadanie i lekki lunch.

Bądź aktywny

Im więcej spalasz, tym mniej kalorii odłoży się na biodrach i brzuchu. Dodaj do swojego biegania kilka innych aktywności. Idź na basen, zrezygnuj z windy, wybierz się na długi spacer. Nie przeceniaj jednak swoich możliwości. Nie wszystko zdołasz spalić w ruchu. Ilość jedzenia też jest ważna.

Mądrze wybieraj

Świeżo wyciskany sok pomarańczowy lub woda mineralna zamiast dużego kubka latte. Owocowe sałatki i owoce zamiast ciast. Zrezygnuj z czekadełek w restauracji, chleba przy świątecznym stole i dodatków do głównego dania (np. ziemniaków do pieczeni). Unikaj zasmażek, zawiesistych sosów i ciężkich kremów do ciast.

Odchudź tradycję

Jeśli to ty przygotowujesz świąteczne przyjęcie, zrezygnuj ze smażenia i tłustych dodatków. Do sałatek użyj jogurtu lub domowego sosu winegret. Wybierz chudsze mięso. Podaj je duszone, gotowane lub pieczone. Unikaj smażenia i panierki. Przygotuj dużo warzyw, najlepiej gotowanych na parze.

Wino do obiadu

Ogranicz się do lampki wytrawnego wina. Alkohol sam w sobie dostarcza kalorii, a dodatkowo zaostrza apetyt. Może się to skończyć zbędną dokładką bigosu. Niestety efektem ubocznym picia alkoholu jest też odwodnienie. Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu przez cały dzień.

Ważny jest cel spotkania

Świąteczne spotkania z przyjaciółmi lub współpracownikami są po to, żeby miło spędzić czas w luźnej atmosferze. Koniec grudnia to okazja, by spotkać się z rzadziej odwiedzanymi członkami rodziny. Jedzenie jest tu tylko miłym dodatkiem, a nie główną atrakcją.

IB

Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce