Trening wysokogórski i jego efekty dla biegacza

 

Trening wysokogórski i jego efekty dla biegacza


Opublikowane w wt., 30/07/2013 - 09:00

Trening wysokogórski i jego oddziaływanie na zmiany pojemności tlenowej krwi oraz na poprawę wydolności fizycznej sportowców znajduje się w kręgu zainteresowań trenerów i zawodników. Zmiany adaptacyjne organizmu (m.in. nasilenie erytropoezy), następujące w wyniku przebywania w warunkach wysokogórskich (obniżone ciśnienie atmosferyczne i obniżone ciśnienie parcjalne tlenu), mogą korzystnie wpływać na zwiększenie możliwości transportu tlenu we krwi, prowadząc do podniesienia możliwości wysiłkowych zawodników.

Naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Sportu opublikowali w 2006 roku wyniki przeprowadzonego przez nich eksperymentu. Zbadano wpływ 24-dniowego treningu wysokogórskiego, prowadzonego w formie ?mieszkaj wysoko, trenuj nisko?, na zmiany wybranych składników krwi, m.in. masy hemoglobiny (Hbmass) i objętości czerwonych krwinek (RCV), w grupie wytrenowanych zawodników specjalizujących się w biegach na orientację.

W badaniu uczestniczyła 10-osobowa grupa zawodników (5 kobiet i 5 mężczyzn), którzy w okresie 24 dni mieszkali na wysokości 2500 m n.p.m. (spędzając tam średnio 18 godzin dziennie), natomiast trenowali na niższych wysokościach (1000?1800 m n.p.m.).

Przed rozpoczęciem i po zakończeniu treningu wysokogórskiego zbadano skład krwi i oceniono poziom możliwości wysiłkowych (sprawdzian biegowy na dystansie 5 km).

W wyniku treningu wysokogórskiego zaobserwowano w grupie badanych osób istotne zmiany w masie hemoglobiny (średnio z 805 do 848 g) i objętości erytrocytów (średnio z 2,353 do 2470 ml).

Ponadto, u zawodników uczestniczących w eksperymencie zauważono wzrost stężenia erytropoetyny (hormonu stymulującego produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym), retikulocytów (niedojrzałych krwinek czerwonych) oraz transferyny (białka transportującego jony żelaza do komórek).

Zmiana stężenia wyżej wymienionych składników krwi była związana ze wzrostem wielkości maksymalnego minutowego poboru tlenu VO2max (średnio z 3,5 do 3,7 l/min) i poprawą wyniku biegu na dystansie 5000 m (średnio z 18?18? do 18?00?).

Autorzy stwierdzili, że zastosowana forma treningu wysokogórskiego okazała się skuteczna, ponieważ wywołała korzystne zmiany w zakresie możliwości transportu tlenu we krwi, jak również spowodowała poprawę możliwości wysiłkowych badanych zawodników.

Opracowano na podstawie:
Wehrlin J.P., Zuest P., Hallén J., Marti B., Live high-train low for 24 days increases hemoglobin mass and red cell volume in elite endurance athletes, Journal of Applied Physiology, 2006;100:1938?45

Autor: Andrzej Sagalara

www.bodyrelax.pl

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce