Aladağlar Sky Trail powraca - zmieniony, lecz równie ekstremalny

 

Aladağlar Sky Trail powraca - zmieniony, lecz równie ekstremalny


Opublikowane w śr., 26/02/2020 - 11:08

Pamiętacie podniebny bieg w dzikich górach Aladağlar na południu Turcji...

Ultra na świecie: Aladağlar Sky Trail – napieramy w dzikich górach Turcji

...gdzie w 2018 roku Olga Łyjak zmiażdżyła rekord trasy...

Olga Łyjak bije rekord trasy Aladağlar Sky Trail! "Mijałam pod górę facetów"

... a nasz reporter też nieźle zaszalał i nabiegał życiowy wynik?

Wszystkie odcienie czerwieni. Nasz Aladağlar Sky Trail [ZDJĘCIA]

Po ubiegłorocznej przerwie, nadchodzącego lata Aladağlar Sky Trail powraca z nowościami, a zapisy rozpoczną się już w najbliższą sobotę, 29 lutego. Biegi na dwóch dystansach wystartują 15 sierpnia.

Z połową 47-kilometrowej trasy położoną powyżej 3000 metrów n.p.m., najwyższym punktem na 3723 m i sumą podejść ok. 3900 metrów był to jeden z najwyżej rozgrywanych i najtrudniejszych biegów skyrunningowych w krajach europejskich – choć nie w samej Europie, lecz w azjatyckiej części Turcji. I dalej tak pozostanie, mimo że organizatorzy wprowadzają w tym roku istotne zmiany.

Trasa Aladağlar Sky Trail 2018 na stronie Trace de Trail: TUTAJ

Rekord naszej czołowej biegaczki górskiej pozostanie niezagrożony, o ile organizatorzy nie zdecydują się w przyszłości powrócić do wspomnianej trasy. Jej tegoroczny przebieg będzie bowiem zupełnie inny.

Trasa Aladağlar Sky Trail 2020 na stronie Trace de Trail: TUTAJ

Dłuższy dystans w tym roku nosić będzie nazwę Alaca Ultra Sky Marathon. Wspólne z poprzednią trasą jest tylko początkowe 10 kilometrów. Nie będzie najwyższego punktu na szczycie Emler, morderczego podejścia na górę o tajemniczej nazwie MTA, ani niebezpiecznego, kruchego i praktycznie wspinaczkowego wejścia na ostatni szczyt starej trasy. Czy to oznacza, że będzie łatwiej? Nic z tych rzeczy!

Na nowej trasie, zamiast wchodzić na Emler, udajemy się bardziej na południe, wdrapując się równie stromo na wierzchołek Karasay (3550 m). Tutaj mocniej zabiją serca zawodnikom lubiącym strome, techniczne zbiegi: ze szczytu spadamy 1500 metrów w pionie na 4 km. Jeśli wierzyć profilowi trasy, średnie nachylenie zbiegu na tak długim odcinku wynosi więc 37,5 procent! Nawet krótki zbieg z takim gradientem robiłby niezłe wrażenie, lecz tutaj są to niewiarygodne CZTERY kilometry. Jakie wartości osiągnie maksymalna stromizna? Nasz reporter, zaprzysięgły miłośnik takich atrakcji i twórca neologizmu „kilianować” (zbiegać jak Kilian Jornet), będzie musiał kiedyś osobiście to sprawdzić...

Z położonej na ok. 1760 m doliny znów czeka nas mozolne wejście na tytułowy szczyt Alaca (3588 m), najwyższy punkt trasy – bardzo niejednostajne, z mega stromymi „sztajchami” przeplatanymi długimi wypłaszczeniami. Szczególnie końcowe podejście i zbieg ze szczytu dadzą biegaczom popalić przekraczającą miejscami 40 procent stromizną i technicznymi trudnościami. Ostatnie 15 km biegu za to będzie już znacznie łagodniejsze. Od 44. kilometra trasa zamyka pętlę z początkowym odcinkiem i nim prowadzi do mety w Demirkazık. Według Trace de Trail ma ona 51,7 km długości i sumę podejść 4230 m, choć organizatorzy na swojej stronie podają wartość nawet 4650 metrów.

Limit na pokonanie trasy wynosi 16 godzin. Nawet przy wydłużonym dystansie, wydaje się on znacznie łagodniejszy od poprzedniego (12,5 h). Według strony Trace de Trail trudność górska zarówno starej, jak i nowej trasy jest wyjątkowo wysoko wyceniona na 12 punktów (poprzednia miała wcześniej 14 pkt., lecz kryteria w międzyczasie mogły ulec zmianie).

Bieg na krótszym dystansie, który dotąd nosił niewinną „juniorską” nazwę Aladağlar Trail Jr., zostanie wydłużony z 15 do 34 km, a jego suma podejść wyniesie aż 2850 m (2660 m wg Trace de Trail). Jego nowa nazwa to Karasay Sky Marathon. Zawiera on wspomnianą pierwszą górę dłuższego dystansu, od której bierze nazwę, z wyżej opisanym morderczym zbiegiem. Wspólne dla obu biegów są także końcowe kilometry. Limit wynosi 10 godzin. Trasa na Trace de Trail: TUTAJ

Punktacja ITRA za obie trasy to odpowiednio 3 i 2 pkt. (popularnie zwane „punktami UTMB”). W regulaminie biegu wciąż pokutuje zapis o limicie dwójki obcokrajowców na dane państwo, lecz wg naszych informacji został on omyłkowo pozostawiony z dawniejszych czasów, co w rozmowie wyjaśnił nam organizator.

Co z tym limitem obcokrajowców? Rozmawiamy z Aydınem Güneyem z Aladağlar Sky Trail

Limit osób na każdy z dystansów to tylko 50 osób. Aby wziąć udział, trzeba mieć ukończony bieg górski lub skyrunningowy na odpowiednim dystansie (zależnie, czy startujemy w Alaca, czy Karasay), albo wykazać się wejściem na szczyt o wysokości co najmniej 3000 metrów.

Zawody organizuje ta sama doświadczona ekipa (Argeus Travel & Events), która odpowiada za Cappadocia Ultra Trail – popularny wśród naszych rodaków bieg, wchodzący w skład prestiżowego cyklu Ultra Trail World Tour. Strona zawodów po angielsku: TUTAJ.

Kto z naszych górskich biegaczy podejmie w tym roku ekstremalne tureckie wyzwanie?

KW

Fot. KW, Olga Łyjak


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce