Ultra na świecie: Aladağlar Sky Trail – napieramy w dzikich górach Turcji

 

Ultra na świecie: Aladağlar Sky Trail – napieramy w dzikich górach Turcji


Opublikowane w wt., 10/07/2018 - 08:56

Ğ jest nieme, tylko samogłoska przed nim jest przedłużona. Tak jak Aladağlar Sky Trail to taki maraton, tylko przedłużony. Ze swoimi 47 kilometrami ledwo się mieści w kategorii ultra. Jak podają organizatorzy, ma jednak co najmniej 3500 metrów sumy podejść. A sądząc z profilu, bliżej czterech tysięcy. Połowa trasy przebiega na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Jej najwyższy punkt znajduje się na 3723 metrach. Wystarczy? W dzisiejszym odcinku naszego ultramaratońskiego cyklu napieramy w Turcji.

W jednym z poprzednich artykułów z tego cyklu bawiliśmy się trochę statystykami najwyżej położonych biegów w krajach europejskich (nie tylko w samej Europie, lecz także w państwach posiadających część europejską). Drugie miejsce wśród biegów typu „anglosaskiego” (z podobną ilością podbiegów i zbiegów) przyznaliśmy Tenerife Bluetrail, z najwyższym punktem na 3555 m. W międzyczasie doszło do wznowienia Monte Rosa Skymarathonu, który bezwzględnie prowadzi w tej kategorii (4554 m), spychając kanaryjską imprezę na… trzecie miejsce. Drugie bowiem – to wyjaśnienie zagadki z tamtego odcinka – prawdopodobnie zajmuje Aladağlar Sky Trail.

Impreza ta rozgrywana jest od 2016 roku w górach Aladağlar w azjatyckiej części Turcji. To znane tylko wytrawnym obieżyświatom pasmo wchodzi w skład gór Taurus i położone jest ok. 200 km od granicy z Syrią. Jego najwyższymi szczytami mogą być Demirkazık (3756 m) lub Kızılkaya (wg nowszych pomiarów 3771 m). Na obydwa można wejść w ramach przedstartowej aklimatyzacji, lecz wymagają one pewnych umiejętności wspinaczkowych.

TRASY

Oprócz Aladağlar Sky Trail (45+ km, 3500+ m) rozgrywany jest Aladağlar Trail Jr. (15+ km, 950+ m) z najwyższym punktem 2257 metrów n.p.m. Start i meta obu dystansów znajdują się we wsi Demirkazık (1612 m). Najwyższy punkt dłuższej trasy to Emler (3723 m), trzeci co do wysokości szczyt pasma Aladağlar. Jak wspomnieliśmy, około połowa tego dystansu znajduje się powyżej trzech tysięcy metrów. Trasa w dużej części prowadzi technicznym, skalistym i piarżystym terenem. Dodatkową, jeśli nie największą trudnością jest rozrzedzone na tej wysokości powietrze. Krótki oddech, a może nawet ból głowy i inne objawy choroby wysokościowej, mamy więc w pakiecie…

Na Aladağlar Sky Trail znajduje się 5 punktów odżywczych z limitami pośrednimi. Limit czasu na całą trasę wynosi 12 i pół godziny. Ukończenie biegu daje 3 punkty ITRA. Trasa Aladağlar Trail Jr. ma 2 bufety, na jej skończenie mamy 4 godziny i dostajemy za nią 1 punkt ITRA.

TERMIN I ZAPISY

Tegoroczne biegi startują 11 sierpnia o 4:30 rano (Aladağlar Sky Trail) i 7:30 (Aladağlar Trail Jr.). Zapisy już się zakończyły. Wpisowe wynosiło odpowiednio 250/220 i 150/130 TL (z możliwością/bez możliwości rezygnacji). Turecka lira to obecnie ok. 80 groszy. W pakiecie jest m.in. koszulka, gwizdek, pasta party przed biegiem i posiłek po biegu.

Na oba dystanse wymagane jest zaświadczenie lekarskie. Na dłuższy trzeba ponadto wykazać się spełnieniem jednego z trzech warunków w ciągu trzech lat poprzedzających bieg: ukończenie ultramaratonu, ukończenie biegu typu skyrunning, wejście na szczyt powyżej 3000 metrów n.p.m.

Limity ilości uczestników wynoszą po 200. Ponadto na dłuższym dystansie występuje chyba niespotykane w innych krajach ograniczenie do dwóch osób z danego kraju (nie licząc Turcji).

WYJAZD I POBYT

Na wyjazd do Turcji potrzebny jest paszport.

Obecnie z Polski do Turcji nie latają tanie linie. Ceny biletów w obie strony z Warszawy Okęcie, z przesiadką w Stambule, np. do Kayseri lub Nevşehir (Turkish Airlines) zaczynają się od tysiąca kilkuset złotych. Miasta te mają połączenia autobusowe z Niğde, najbliższym miastem od bazy zawodów. Ponadto organizatorzy zapewniają podwózkę zawodnikom wraz z osobami towarzyszącymi z i do Kayseri i Nevşehir do trzech dni przed i po biegu (50 TL w jedną stronę).

Obciążonemu kosztami przelotu budżetowi możemy ulżyć, zaoszczędzając na noclegu. W pobliżu bazy zawodów można za niewielką opłatą lub za darmo spać w namiocie (zależnie, czy korzystamy z udogodnień). Ponadto w Demirkazık i okolicy znajdują się schroniska/hotele oraz ośrodek kampingowy z bungalowami, wszystkie z cenami noclegu w przeliczeniu kilkadziesiąt złotych za noc od osoby.

KLIMAT

Pogoda w sierpniu powinna pozwolić na spanie w namiocie. W położonym na 1300 m n.p.m. Niğde średnia dzienna i nocna temperatura w tym miesiącu to odpowiednio 29 i 14 stopni. Prawdopodobieństwo opadów latem jest niewielkie, jak to w kontynentalnym klimacie. Oddalony o ok. 40 km w linii prostej i leżący 300 metrów wyżej Demirkazık może być tylko nieznacznie chłodniejszy. W najwyższych partiach gór jest oczywiście zimniej, szczególnie ze znacznymi nocnymi spadkami temperatur, a także może zalegać całoroczny śnieg (zimy są surowe).

Strona zawodów: https://aladaglarskytrail.com/en/home

INNE BIEGI W OKOLICY

Ta sama firma (Argeus Travel & Events) organizuje również popularny wśród górskich biegaczy całego świata Cappadocia Ultra-Trail, należący do prestiżowego cyklu UTWT i rozgrywany w pobliżu wspomnianego miasta Nevşehir. W tym roku odbędzie się on w dniach 20-21 października. Oferuje on poprowadzone w pięknej scenerii trzy dystanse: Salomon Cappadocia Ultra-Trail (119 km / 3730 m+), Cappadocia Medium Trail (64 km / 2030 m+) i Cappadocia Short Trail (38 km / 1120 m+).

W ostatnich dniach (6-7 lipca br.) swoją czwartą edycję miał Sky Erciyes, rozgrywany wokół wygasłego wulkanu Erciyes na południe od wspomnianego miasta Kayseri. Zawody te mają do zaproponowania cztery dystanse: Erciyes Ultra Skytrail (64 km/3200 m+), Trail Run (24 km/1430 m+), Hacıar-Tekir (12 km/830 m+) i Vertical Kilometer (4.5 km/1000 m+, tylko pod górę, meta na 3350 m n.p.m.).

Już niedługo (27-28 lipca br.) w okolicach Aksaray (ok. 80 km na pn.-zach. od Niğde) odbędzie się Garmin Runfire Salt Lake Ultra Trail – biegi na dnie wysychającego latem słonego jeziora. Trasy płaskie jak stół, lecz we wspaniałym, księżycowym krajobrazie. Dystanse: 100 mil, 80 km, 42 km, 21 km, 10 km.

Więcej biegów w Turcji (górskich, ulicznych i przełajowych) można znaleźć np. tu: https://marathons.ahotu.com/calendar/turkey

W sierpniu na naszym portalu relacja z trasy Aladağlar Sky Trail.

KW

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce