Maratończycy Roku AIMS – sensacyjne rozstrzygnięcia plebiscytu


Opublikowane w sob., 09/11/2019 - 08:38

Etiopczyk Lelisa Desisa i Kenijka Ruth Chepngetich otrzymali tytuł Maratończyka i Maratonki Roku 2019 Międzynarodowego Stowarzyszenia Maratonów i Biegów Ulicznych AIMS. Wręczenie nagród odbyło się podczas gali w Atenach.

Wybór laureatów, dokonany prze ponad 460 członków stowarzyszania, określić można mianem sensacyjnego. Niemal pewnym kandydatem do nagrody – piątej z rzędu – był Eliud Kipchoge. Za Kenijczykiem przemawiałała efektowna wygrana w Maratonie Londyńskim, okraszona rekordem trasy ( 2:02:37), ale przede wszystkim udana, historyczna próba połamania 2 godzin w maratonie, która odbyła się w Wiedniu (1:59:40). Ze względów regulaminowych próba nie miała oficjalnego charakteru - zmieniający się pacemakerzy, podawane napoje w trakcie biegu – a wynik Kipchoge nie zostanie uznany za rekord świata, ale Kenijczyk dokonał czegoś, jak się wydawało, niewyobrażalnego.

„Pan własnego ciała!”. Eliud Kipchoge przebiegł maraton poniżej 2 godzin! 1:59:40! [ZDJĘCIA]

Warto podkreślić, że wyczyn mistrza olimpijskiego z Rio został zauważony przez IAAF i Kipchoge znalazł się w gronie zawodników nominowanych do nagrody Najlepszego Lekkoatlety roku 2019, razem z takimi gwiazdami jak Amerykanin Noah Lyles, czy Norweg Karsten Warholm - najlepszy lekkoatleta Europy. Na szerokiej liście nie ma za to mistrza świata z Doha – Maratończyka Roku AIMS Lelisy Desisy.

Etiopczyk z pewnością może zaliczyć ten sezon do udanych. Mało kto pamięta, ale był on jednym z trzech zawodników biorących udział w próbie #Breaking2 na torze Monza. Występ nie poszedł wtedy po jego myśli, bo pobiegł w czasie 2:14:10. W tym roku zajął drugie miejsce w Bostonie i zdobył wspomniane złoto mistrzostw świata, dzięki zaciętej walce w samej końcówce.

Harcował Derlys Ayala, gonili Zersenay Tadese i Callum Hawkins, ale to Lelisa Desisa został mistrzem świata w maratonie! [WYNIKI]

W 2018 roku Desisa wygrał też Maraton Nowojorski.

Lelisa Desisa jest pierwszym Etiopczykiem, który zdobył nagrodę AIMS.

Wśród pań niemal pewną kandydatką do otrzymania nagrody była Kenijka Brigid Kosgei, która w październiku w Chicago pobiła 16-letni rekord świata kobiet Brytyjki Pauli Radcliffe (2:14:04). Wynik uzyskany został dzień po biegu Kipchoge i tak samo zszokował biegowy świat.

Miesiąc wcześniej w Newcastle Kosgei uzyskała najlepszy wynik w historii kobiecego półmaratonu – 1:04:28. Ze względów regulaminowych wynik nie jest uznany za oficjalny (zbyt duża odległość startu od mety i dużą liczba przewyższeń -red).

Niedościgniony przez ponad 16 lat maratoński REKORD ŚWIATA Pauli Radcliffe pobity! Brigid Kosgei pobiegła 2:14:04 w Chicago! [WYNIKI]

Wyróżnienie AIMS trafiło jednak w ręce Ruth Chepngetich, która wygrała niezwykle wymagający maraton MŚ w Dosze. Warunki w stolicy Kataru pokonały pokonały wiele utytułowanych zawodniczek., a kibice byli świadkami dramatycznych scen.

Ruth Chepngetich mistrzynią świata w maratonie. Ekstremalny bieg w Katarze [WYNIKI]

Na początku roku Chepngetich zwyciężyła maraton w Dubaju, z doskonałym 2:17:08, czwartym wynikiem w historii kobiecego maratonu.

Wplebiscycie IAAF na Najlepszą Lekkoatletką Roku nominowana jest właśnie Brigid Kosgei, a nie Ruth Chepngetich. Jej rywalkami będą m.in. Holenderka Siffan Hassan czy Amerykanka Dalilah Muhammad - rekordzistka świata na 400 m.

Czym w swoich decyzjach kierowali się członkowie AIMS?

Nagrodę „AIMS Social Award” otrzymał maraton w Genewie za osiągnięcie 17 celów zrównoważonych rozwoju ONZ. Do tej pory organizatorzy biegu sfinansowali budowę 1000 pomp wodnych w różnych krajach, zbierają ubrania w miasteczku biegowym, które później przekazują młodym ludziom z Burkina Faso. Natomiast nagroda AIMS Green Awars zdobył maraton w Xiamenie.

„Zielony” Xiamen Marathon

RZ

fot. Victah Sailer / AMA


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce