Maratony na świecie: Majówka na najpiękniejszej toskańskiej wyspie? Polecamy!


Opublikowane w pt., 19/04/2019 - 22:03

Elba to wyspa przez wielu nazywana magiczną. Wciąż niezbyt popularna wśród polskich turystów, mało znana i tajemnicza. A szkoda, bo skrywa wiele tajemnic. Jej historia jest starsza niż Rzymu! Przez wieki była w posiadaniu Etrusków, Kartagińczyków, włoskich miast takich jak Piza czy Florencja. Ślady tej historii wciąż można odnaleźć na wyspie. Podobnie jak pozostałości pobytu Napoleona, który został zesłany na wyspę i zajął się jej unowocześnianiem. Fundował nowe budynki, wodociągi, zmienił system podatkowy, wprowadził nową flagę… Do dzisiaj wyspa kojarzy się głównie z nim.

Z pewnością nie można się tam nudzić, bo historia idealnie współgra z zaskakującym pięknem przyrody i zawsze znajdzie się coś do odkrycia. Można to zrobić na przykład podczas maratonu, który odbędzie się na początku maja. To świetny awaryjny plan na majówkę. Organizatorzy zapraszają na kilka biegów rozgrywanych na różnych dystansach a w ofercie, poza samymi pakietami startowymi, są też zestawy składające się z biletów na prom oraz noclegów. Coś dla siebie znajdą fani królewskiego i krótszych dystansów a także nordic walking. Z wyjątkowo dużego limitu czasu ucieszą się debiutanci. Więc jak, majówka na Elbie?

TERMIN

Maratona Isola d’Elba odbędzie się 5.05.2019 o godz. 9:00.

POGODA

Średnia temperatura na początku maja to od 16 do 20 stopni Celsjusza.

TRASA

Maraton startuje w fantastycznej zatoce Marina di Campo na Lungomare Mibelli. Zawodnicy zostaną tam przewiezieni autokarami. Pierwsza część trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża, następnie w głąb lądu przez ok. 7 km. Biegacze wracają nad morze i dalej trasa prowadzi wybrzeżem Costa del Sole przez około 5 km, aż do kurortu Chiessi, gdzie wypada połowa trasy. Po nawrocie zawodnicy wracają w kierunku Marina di Campo.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu jest tutaj wyjątkowo hojny – do dyspozycji mamy aż 7,5 godziny. 4 godziny na ukończenie biegu mają uczestnicy półmaratonu a 3 biegacze i chodziarze z 10 km.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Poza maratonem, do wyboru mamy półmaraton i bieg na dystansie 10 km z klasyfikacją oraz rekreacyjny start na tym samym dystansie, marsz nordic walking i Family Run.

ZAPISY

Zapisy są możliwe na TEJ stronie. Wybierać można między kilkoma biegami oraz pakietami obejmującymi, poza startem w biegu, także prom i noclegi na wyspie. Na przykład za pakiet startowy z biletami na prom (dwie osoby + auto) i dwoma noclegami dla dwóch osób zapłacimy łącznie 125 euro. Sam start w maratonie kosztuje obecnie 63 euro.

Zapisy są możliwe do 30 kwietnia a później w biurze zawodów. Należy pamiętać, że do zgłoszenia udziału w „Gare competitive”, czyli klasyfikowanych biegach na dystansie maratonu, półmaratonu oraz 10 km, potrzebna jest ważna Runcard.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Podróż samochodem zajmie niemal dobę. Warto skorzystać z linii lotniczych i wylądować na przykład w Pizie, Bolonii lub Florencji a dalej podróżować komunikacją publiczną lub, jeszcze wygodniej, wynajętym samochodem. Na wyspę można się dostać promem z Piombino, który przypływa do stolicy wyspy Portoferrario.

KOSZTY POBYTU

Za dwuosobowy pokój w pensjonacie na wyspie zapłacimy od 160 zł w górę. Posiłek to od 7-10 euro za pizzę lub pastę, do 20 euro za inne danie obiadowe. Ceny w sklepach dla turystów są dość wysokie, warto zrobić większe zakupy w markecie w stolicy wyspy, gdzie jest najtaniej.

INNE BIEGI

Wśród licznych maratonów we Włoszech, na uwagę zasługuję te wyspiarskie. Na Sycylii można pobiec w Mesynie lub w Palermo.

Strona Maratona Isola d’Elba: www.maratonadellisoladelba.it

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce