Maratony na świecie: Sycylia pachnąca pomarańczami, pistacjami i historią


Opublikowane w pt., 23/03/2018 - 22:09

Sycylia to typowo wakacyjny kierunek. Poza sezonem jednak jest tam znacznie spokojniej, taniej… i przy okazji można pobiec maraton. Na przykład w Palermo. Nie jest to bardzo duża impreza, w 2017 roku ukończyło ją 1200 osób, w tym pół tysiąca maratończyków.

W listopadzie temperatury są umiarkowane, ale odpowiednie do zwiedzania wyspy. A jest co oglądać: urokliwe nadmorskie miasteczka, złote plaże, starożytne amfiteatry i świątynie a dla bardziej ambitnych górująca nad wyspą Etna z mnóstwem pieszych szlaków.

Maraton, jak każdy włoski bieg, zaskoczy nas swobodnym podejściem Włochów do wyników i osiągnięć, dobrą zabawą, która na trasie wygrywa ze sportową rywalizacją oraz dziesiątkami kibiców dopingujących zawodników z pełnym zaangażowaniem. Z pewnością będzie głośno i radośnie.

TERMIN

24. Maratona di Palermo odbędzie się 18 listopada 2018.

POGODA

W listopadzie średnia temperatura wynosi jeszcze około 16 stopni (min. 13, max. 19). Jest to już początek zimowej, a więc deszczowej pory roku.

TRASA

Trasa maratonu wiedzie zarówno przez historyczne centrum miasta, jak i obszary zielone oraz plaże. Po drodze zobaczymy morze i legendarną plażę Mondello oraz Parco della Favorita – park o powierzchni ponad 400 hektarów, największy obszar zielony tego regionu, zaskakujący różnorodnością dzikiej przyrody. Przebiegniemy też u stóp wzgórza Pellegrino i przez historyczne dzielnice miasta, pełne monumentalnych zabytków.

Limit czasu na pokonanie trasy maratonu to 6 godzin, dla półmaratonu 3 godziny. Organizator zapewnia na trasie napoje oraz gąbki z wodą. Brak jednak informacji o liczbie punktów odświeżania.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Jednocześnie z maratonem odbywa się półmaraton oraz biegi dla dzieci.

ZAPISY

Są dostępne na TEJ stronie. Obecnie opłata startowa wynosi 40 euro, od 15.06. wzrośnie do 45 euro, w połowie września do 50 a za zgłoszenie w listopadzie zapłacimy 60 euro. Pakiety na półmaraton kosztują od 35 do 50 euro. Ostateczny termin zapisów to 5.11.2018.

Pakiety startowe obejmują elektroniczny pomiar czasu, techniczną koszulkę firmy Diadora, napoje i gąbki z wodą na trasie oraz medal na mecie.

Żeby wystartować na Sycylii, należy mieć ukończone 20 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport oraz RUNCARD. To karta uprawniająca do startów w biegach na terenie Italii. Można ją zamówić na dedykowanej stronie oraz za pośrednictwem większości stron włoskich maratonów, także sycylijskiego. Należy także mieć zaświadczenie o stronie zdrowa – można je pobrać ze strony biegu.

WYJAZD

Palermo posiada własne lotnisko, na które można dolecieć bezpośrednio z Wrocławia lub Warszawy. Dojazd do centrum autobusem zajmuje ok. 50 minut. Na Sycylię można się także dostać wybierając jedno z pozostałych lotnisk, np. w Katanii lub Trapani. Połączenia między tymi lotniskami a Palermo zapewniają autobusy międzymiastowe trzech zrzeszonych firm (ETNA, InterBus, SAIS). Dzięki nim można dojechać wszędzie za kilka euro. Na wyspie można też wypożyczyć samochód. Ceny zaczynają się od 10 euro za dobę, należy jednak doliczyć co najmniej drugie tyle za ubezpieczenie. Warto zainwestować w droższe, bo włoscy kierowcy jeżdżą… specyficznie. Poruszanie się po ulicach Sycylii wymaga odwagi. Również od pieszych.

Na EXPO Półmaratonu Warszawskiego i w internecie. Łap 30% zniżki na Krynicę!

KOSZTY POBYTU

Ceny na Sycylii są wyższe niż w Polsce, ale nie jest to bardzo duża różnica. O ile nie będziemy się zaopatrywać w sklepikach dla turystów, ale wybierzemy większe markety. Posiłek w restauracji to koszt od 8 do kilkudziesięciu euro. 8-12 zapłacimy na przykład za pizzę, 18-25 za menu dnia, czyli kilkudaniowy obiad z lampką wina, kawą i deserem.

INNE BIEGI

Na Sycylii odbywa się w ciągu roku kilkanaście biegów na dystansach od kilku do 100 km włącznie (Etna Extreme). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.siciliarunning.it.

Strona Maratonu w Palermo: www.palermomaratona.it

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce