Maratony na świecie: Pobiegnij u wrót Sycylii


Opublikowane w pt., 30/11/2018 - 13:54

Mesyna (Messina) to wrota Sycylii, pierwsze miasto, które ogląda się, schodząc z promu przypływającego z kontynentalnej Italii. Choć od lat trwają dyskusje o budowie mostu łączącego wyspę z Kalabrią, jedyna droga to nadal przeprawa przed Cieśninę Mesyńską. Interesujące jest, że można ją przepłynąć… pociągiem. Wagony w ostatnim porcie na lądzie są rozczepiane i wtaczane na prom z pasażerami w środku. Po drugiej stronie, już na Sycylii, są ponownie łączone w pociąg.

Mesyna to trzecie co do wielkości miasto na wyspie słynącej z czerwonych pomarańczy i pistacji. Jest tu wiele interesujących miejsc i zabytków, które warto odwiedzić. Na przykład katedralna dzwonnica z największym na świecie zegarem astronomicznym, który codziennie w południe oferuje fascynujący spektakl: z okien dzwonnicy wynurzają się ruchome figury, biją dzwony, lew ryczy, kogut pieje. Tuż za miastem można zobaczyć obrazy Caravaggia.

Od dziewięciu lat miasto ma swój maraton, któremu towarzyszą też półmaraton oraz bieg na dystansie nieco ponad 7 km, noszący imię Szekspira. Impreza odbywa się w styczniu, może więc być ciekawą alternatywą dla zimowych mrozów, pomysłem na ferie lub po prostu kilka dni odpoczynku. Sprzyjają temu tanie połącznie lotnicze z Polski.

TERMIN

10. Messina Marathon odbędzie się 13 stycznia 2019 roku o godzinie 9:00.

POGODA

Klimat północnej części Sycylii jest umiarkowanie ciepły i dość wilgotny. W styczniu średnia temperatura wynosi 12 stopni a najniższa nie spada poniżej 9 stopni Celsjusza. Opady są dość wysokie (114 mm).

TRASA

Trasa maratonu składa się z sześciu pętli. Start biegu odbywa się na Piazza Unione Europea, niedaleko słynnej Stauta di Messina. Tam też mieści się meta. Po drodze biegacze mają okazję zobaczyć katedrę i kilka pięknych ulic z zabytkowymi zabudowaniami. Jest raczej płasko.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu jest dość rygorystyczny – wynosi 5 godzin. Półmaratończycy mają dokładnie połowę tego limitu.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszą półmaraton oraz Shakespeare Run na dystansie 7,033 km.

ZAPISY

Do końca roku koszt zapisu to zaledwie 25 euro, w dniach od 1 do 8 stycznia zapłacimy o 5 euro więcej. Chęć udziału w biegu można zgłosić na TEJ stronie.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport oraz RUNCARD. To karta uprawniająca do startów w biegach na terenie Italii. Można ją zamówić na dedykowanej stronie oraz za pośrednictwem większości stron włoskich maratonów. Obowiązkowe jest również posiadanie zaświadczenie o stronie zdrowa – można je pobrać ze strony biegu.

WYJAZD

Najlepiej lecieć na lotnisko Palermo lub Katanii. Na oba dostaniemy się bezpośrednimi połączeniami z Polski: do Palermo z Wrocławia a do Katanii z Katowic, Krakowa lub Warszawy. Trzecie sycylijskie lotnisko to Trapani, ale znajduje się najdalej od Mesyny. Ostatecznie można wybrać połączenie do Kalabrii (Lamezia Terme) i przeprawić się na Sycylię promem. To ciekawe doświadczenie, bo trasę można pokonać pociągiem – jego wagony są wtaczane na prom i po drugiej stornie ponownie łączone w pociąg.

Sprawne połączenia między sycylijskimi miastami i lotniskami zapewniają autobusy międzymiastowe trzech zrzeszonych firm (ETNA, InterBus, SAIS). Dzięki nim można dojechać wszędzie za kilka euro. Na wyspie można też wypożyczyć samochód. Ceny zaczynają się od 10 euro za dobę, należy jednak doliczyć co najmniej drugie tyle za ubezpieczenie. Warto zainwestować w droższe, bo włoscy kierowcy jeżdżą… specyficznie. Poruszanie się po ulicach Sycylii wymaga odwagi. Również od pieszych.

KOSZTY POBYTU

Wynajęcie pokoju w Mesynie to koszt minimum 110-140 zł za dwie osoby. Ceny na Sycylii są wyższe niż w Polsce, ale nie jest to bardzo duża różnica. O ile nie będziemy się zaopatrywać w sklepikach dla turystów, ale wybierzemy większe markety. Posiłek w restauracji to koszt od 8 do kilkudziesięciu euro. 8-12 zapłacimy na przykład za pizzę, 18-25 za menu dnia, czyli kilkudaniowy obiad z lampką wina, kawą i deserem.

INNE BIEGI

Innym sycylijskim maratonem jest ten w Palermo (nasza zapowiedź).

Strona imprezy: www.messinamarathon.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce