Maratony na świecie: Wielki powrót maratonu w stolicy Cypru


Opublikowane w czw., 23/01/2020 - 10:17

Cypr to niewielkie państwo, które może się poszczycić trzema dobrze zorganizowanymi maratonami. Wszystkie te imprezy co roku przyciągają biegaczy z całego świata. Co ciekawe, żaden z biegów nie odbywa się w stolicy kraju. Do wyboru mamy więc: pełne historii i pagórków Pafos z legendarnym miejscem narodzin Afrodyty, słynące z gorących plaż i promenad Limassol oraz Larnakę, która najpóźniej dołączyła do maratońskiego grona, ale zrobiła to w świetnym stylu.

Maraton na Cyprze. Tylko który? Przebiegliśmy wszystkie!

Maraton w Nikozji istniał do 2012 roku. Później wielokrotnie zapowiadano jego powrót. W 2018 i 2019 roku organizatorzy przygotowali biegi na krótszych dystansach w ramach próby i nagłośnienia tematu. Teraz zapraszają na królewski dystans.

Nicosia Marathon po ośmiu latach przerwy wraca do stolicy. Chociaż impreza odbędzie się w europejskiej, greckiej jej części, nic nie stoi na przeszkodzie by przy okazji podróży zwiedzić także tę turecką. Nikozja to miasto z pewnością warte uwagi ze względu na jego podział – po obu stronach pilnie strzeżonej granicy istnieją dwa światy a Europa i Azja zdają się sąsiadować na jednej ulicy.

Przy tym sam Cypr to wymarzony kierunek podróży ze względu na niemal gwarantowaną dobrą pogodę, mnóstwo atrakcji, życzliwie nastawionych mieszkańców i… tanie loty z Polski.

TERMIN

Nicosia Marathon wystartuje 16.02.2020 o godzinie 7:00.

POGODA

W lutym średnia temperatura w Nikozji to 10,5 stopnia. W cieplejsze dni może jednak sięgać 20 stopni. Raczej na pewno będzie ładnie i pogodnie, Cypr to wyspa, która słynie z największej ilości słonecznych dni w ciągu roku. Połowa lutego to jednak czas, kiedy nie należy się jeszcze spodziewać upałów.

TRASA

Trasa w całości prowadzi po greckiej części Cypru, w ścisłym centrum miasta. Składa się z pętli o długości 21 km, więc maratończycy muszą ją pokonać dwa razy. Start i meta obok Strovolos Municipal Building. Organizatorzy zapewniają punkty odżywcze co 3 km. Każdy z nich ma oferować wodę, elektrolity, żele energetyczne oraz świeże owoce. Również toalety mają się znajdować co 3 km (począwszy od 5 km trasy).

Limit czasu na ukończenie królewskiego dystansu to aż 8 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Maratonowi towarzyszą ogólnodostępne biegi na dystansach 5 i 10 km oraz tak popularny na Cyprze bieg firmowy na 5 km. W ramach imprezy odbędą się także Mistrzostwa Cypru w Półmaratonie. Dla dzieci do lat 12 przewidziano biegi na trzech dystansach.

ZAPISY

Są dostępne na TEJ stronie. Koszt udziału w maratonie to 50 euro.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Port lotniczy w Nikozji został zamknięty jeszcze w latach siedemdziesiątych. Obecnie Cypr Północny nie ma lotniska dostępnego dla ruchu pasażerskiego. Do wyboru pozostają dwa lotniska w „greckiej” części Cypru: Larnaka i Pafos. Na oba można znaleźć bezpośrednie i tanie połączenia z Polski, przy czym Larnaka znajduje się znacznie bliżej Nikozji.

KOSZTY POBYTU

Wynajęcie pokoju dla dwóch osób to koszt 140 zł lub więcej. Ceny dla jednej osoby są podobne.

Za przejazdy autobusami zapłacimy od 1,5 do kilku euro, zależnie od przewoźnika. Jest ich kilku i warto pytać miejscowych o połączenia.

Wyżywienie nie jest tanie, ale jeśli znajdziemy market, w którym kupują miejscowi, nie zapłacimy o wiele więcej niż w Polsce. O takie sklepy warto pytać miejscowych lub chociaż w recepcji hotelu. Przy głównych alejach uczęszczanych przez turystów aż roi się od małych azjatyckich sklepików, w których wybór jest niewielki a ceny wysokie.

Za posiłek w restauracji zapłacimy od 6 do kilkudziesięciu euro. Wszystko zależy od wybranego lokalu.

INNE BIEGI

Na Cyprze odbywają się cztery maratony. Poza opisywany są to: Cyprus Marathon w Pafos, Larnaka Marathon oraz Limassol Marathon.

Strona Nicosia Marathon: www.nicosiamarathonrun.com/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce