Maratony na świecie: Cypr… po raz trzeci


Opublikowane w pt., 22/09/2017 - 08:56

Cypr, a właściwie Republika Cypryjska jest niewielkim państwem, pod tym względem zajmuje dopiero 163. miejsce na świecie. Położone na wyspie Cypr, raz zaliczanej do Europy, raz do Azji, wydaje się odległe, niedostępne i egzotyczne. Wiosną pisaliśmy o odbywającym się tam OPAP Limassol Marathon, który poprzedził Cyprus Marathon w pobliskim Pafos. Ostatnio niewielkie państwo doczekało się trzeciego oficjalnego maratonu: właśnie oficjalnie ogłoszono pierwszą edycję International Larnaka Marathon. I to już tej jesieni!

Dlaczego warto wybrać akurat ten bieg? Motywacja do lotu na Cypr pozostaje ta sama: jest ciepło, pięknie, egzotycznie, kolorowo. Przy okazji wyjazdu można zwiedzić tę niezwykłą wyspę, zwaną często Wyspą Afrodyty, popływać w Morzu Śródziemnym i po prostu odpocząć. To doskonała opcja dla tych, którym nie udało się wyjechać na wakacje w lecie. Może listopadowy termin akurat będzie pasował do kalendarza.

A co przemawia na korzyść Larnaki a nie wiosennych maratonów w Pafos czy Limassol? Przede wszystkim jesienny termin, obiecana atrakcyjna trasa i… pierwsza edycja biegu. To zawsze pewna gratka, wziąć udział w pierwszej edycji biegu, który ma potencjał stać się dużą, międzynarodową imprezą. Organizatorzy dwoją się i troją, żeby przyciągnąć do Larnaki biegowych turystów. Obiecują malowniczą trasę brzegiem morza, słone jeziora z flamingami (to nie żart!)...

.... niezapomniane widoki i atrakcyjny pakiet startowy, zawierający między innymi koszulkę techniczną i plecak. Do wyboru jest kilka dystansów. Do tego cena nie jest wygórowana, jeśli porównać ją z innymi europejskimi biegami a do Larnaki z Polski można dolecieć bezpośrednio. Kogoś jeszcze trzeba przekonywać?

TERMIN

Radison Blu Larnaka International Marathon odbędzie się 19 listopada 2017. Start zaplanowano na godz. 8:00.

POGODA

Temperatura w Larnace w listopadzie waha się w zakresie 13-23 stopni Celsjusza. Woda ma jeszcze ponad 20 stopni. Szanse na opady to jakieś 20 proc.

TRASA

Start i meta biegu będą usytuowane przy Ratuszu Miejskim. Ostateczna wersja trasy nie została jeszcze ujawniona, jak powiedzieli nam organizatorzy biegu, trwają ostateczne ustalenia z policją i służbami miejskimi. Wiadomo natomiast, że pobiegnie ona malowniczą Foinikoudes, czyli szeroką nadbrzeżną aleją, wysadzaną palmami i dalej wzdłuż wybrzeża. Zawodnicy mają też po drodze zobaczyć jedną z największych atrakcji wyspy, czyli słone jeziora, przy których jesienią wypoczywają flamingi.

Trasa będzie płaska i bardzo widokowa. Niezależnie od jej dokładnego przebiegu, punkty odżywcze będą rozmieszczone co 2,5 km, począwszy od 5 km biegu, a także na mecie.

Limit czasu na pokonanie królewskiego dystansu to 6 godzin.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Poza maratonem odbędzie się półmaraton oraz biegi na dystansie 10, 5 i 1 km. Organizatorzy planują też uroczystą ceremonię otwarcia, ale jej szczegóły zostaną ujawnione na tydzień przed biegiem.

ZAPISY

Zapisy są już dostępne pod TYM adresem. Pakiet startowy na maraton to koszt 30 euro, na półmaraton 25 euro a na bieg 10 km – 20 euro. W nim znajdziemy plecak, koszulkę techniczną i upominki od sponsorów. W cenie elektroniczny pomiar czasu, opieka medyczna, punkty odżywcze podczas biegu oraz medal i masaże na mecie.

By wziąć udział w maratonie należy być pełnoletnim. Do startu w półmaratonie wystarczy mieć ukończone 17 lat a w przypadku krótszych biegów 16 lat.

WYMAGANE DOKUMENTY

Do wyjazdu i startu wystarczy dowód osobisty.

WYJAZD

Bezpośrednie przeloty do Larnaki są w Polsce możliwe z Warszawy i Katowic. Na maraton można się też dostać z międzylądowaniem w Grecji (jeśli dotrzemy do Aten, mamy całkiem sporo połączeń do wyboru) lub lecą do drugiego dużego portu lotniczego wyspy, czyli Pafos. Stamtąd do Larnaki kursują autobusy.

KOSZTY POBYTU

Wynajęcie pokoju dla dwóch osób to koszt 140 zł lub więcej. Ceny dla jednej osoby są podobne.

Za przejazdy autobusami zapłacimy od 1,5 do kilku euro, zależnie od przewoźnika. Jest ich kilku i warto pytać miejscowych o połączenia.

Wyżywienie nie jest tanie, ale jeśli znajdziemy market, w którym kupują miejscowi, nie zapłacimy o wiele więcej niż w Polsce. O takie sklepy warto pytać miejscowych lub chociaż w recepcji hotelu. Przy głównych alejach uczęszczanych przez turystów aż roi się od małych azjatyckich sklepików, w których wybór jest niewielki a ceny wysokie.

Za posiłek w restauracji zapłacimy od 6 do kilkudziesięciu euro. Wszystko zależy od wybranego lokalu.

INNE BIEGI

Na Cyprze odbywają się jeszcze dwa maratony: w Pafos oraz Limassol.

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce