Koral Maraton ponownie w randze MP Masters! Wymagający, ale jaka satysfakcja!


Opublikowane w śr., 23/05/2018 - 14:47

Koral Maraton to – jak przystało na bieg na królewskim dystansie - jedna z najważniejszych konkurencji Festiwalu Biegowego, obecna w programie imprezy od jej początku w roku 2010.

Rywalizacja na ulicznym dystansie 42,195 km rozpoczyna ostatni dzień święta biegania w Krynicy-Zdroju. Podczas 9. Festiwalu Biegowego zawodnicy ruszą na trasę w niedzielę 9 września 2018 r. o godzinie 8:30.

Start – oczywiście na krynickim deptaku, przed Pijalnią Główną, już w obecności licznych kibiców. Meta w tym samym miejscu, a na finiszujących zawodników czekają liczni mieszkańcy oraz przede wszystkim wszyscy uczestnicy Festiwalu i osoby im towarzyszące. Bo „finiszerzy” Koral Maratonu cieszą się w Krynicy szczególną estymą.

Koral Maraton, wytyczony niemal w całości drogami asfaltowymi (nieliczne odcinki po kostce) to jeden z tych biegów ulicznych na królewskim dystansie w Polsce, które wymagają solidnej bazy maratońskiej. Trzeba przebiec nie tylko 42 km 195 metrów, ale też pokonać na tym trudnym dystansie spore przewyższenie. O ile pierwsza część dystansu, przebiegająca m.in. trasą Życiowej Dziesiątki, jest przyjazna dla biegaczy, to od 22-23 km, od Muszyny, zaczyna się długi, kilkunastokilometrowy podbieg przez Powroźnik i Tylicz zwieńczony prawdziwą wspinaczką na „Romę”. Dopiero 4 finałowe kilometry to już zbieg do Krynicy, w kierunku mety.

Wystarczy rzucić okiem na profil trasy, aby nabrać respektu do maratońskiej trasy...

By pomóc maratończykom w zmaganiu z trudami biegu, na trasie biegu ustawiamy liczne punkty żywieniowe. Co 2,5 km staną stoły z wodą, co 5 km – z napojami izotonicznymi, bananami i innymi wzmacniającymi produktami. Strudzone mięśnie będzie można ukoić po zawodach w specjalnej strefie masażu w miasteczku biegacza przy deptaku.

Limit czasu na pokonanie Koral Maratonu to 5:30 godz., a pośredni – 3 godziny na pokonanie początkowych 25 kilometrów. 

Na mecie nagrodzimy czołowe trójki biegaczy w klasyfikacjach generalnych kobiet i mężczyzn, przewidujemy też premie w kategoriach wiekowych. Wysokość nagród ogłosimy wkrótce.

Pomimo że do Festiwalu jeszcze 3,5 miesiąca, chęć startu w biegu maratońskim wyraziło 185 osób (w zdecydowanej większości mężczyźni), nieco więcej niż w roku minionym osiągnęło linię mety na deptaku (174). Szykuje się zatem i w tej konkurencji rekord frekwencji biegaczy!

Spieszymy też donieść, że Koral Maraton podczas 9. Festiwalu Biegowego w 2018 roku będzie areną walki o tytuł Mistrza Polski Weteranów! Na mocy porozumienia z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki Masters, mistrzostwa kraju weteranów będą w najbliższych latach rozgrywane na przemian w Krynicy-Zdroju (lata parzyste) i podczas Toruń Marathonu (nieparzyste).

W Mistrzostwach Polski Masters zostaną sklasyfikowani zawodnicy w wieku 35+ posiadający obywatelstwo Polskie. Klasyfikacje wiekowe: 35-49, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, powyżej 70 lat. O zakwalifikowaniu do kategorii decyduje rok urodzenia. Najlepsze trójki nagrodzimy medalami MP Masters! 

Będzie na co popatrzeć, bo wśród biegaczy powyżej 35 roku życia jest naprawdę wielu znakomitych maratończyków i wszystkich spodziewamy się w Krynicy!

W roku 2017 najszybszy był Kenijczyk Willy Kimutai (2:35:47), ale o tym, że nawet z biegaczami z Afryki można na tej trudnej trasie skutecznie powalczyć przekonał Rafał Czarnecki. Biegacz z Kielecczyzny zajął drugie miejsce (2:37:35) wyprzedzając kolejnego Kenijczyka.

Rafał Czarnecki startuje w Koral Maratonie regularnie, w 2016 roku odniósł spektakularne zwycięstwo i będzie do faworytów należał także w tym roku. Maratończyk z Bliżyna koło Skarżyska-Kamiennej już zapowiedział kolejny start w Krynicy, a jest w tym roku w znakomitej formie, zdążył już wygrał maratony w Gdańsku i Lublinie!

Zapisy na Koral Maraton (i pozostałe konkurencje 9. Festiwalu Biegowego) są cały czas otwarte. Nie ma limitu uczestników i losowania, można zgłosić się nawet rano w dniu biegu. Przypominamy jednak, że tylko do końca maja obowiązują niższe opłaty startowe! Warto zatem zgłosić się na Koral Maraton i opłacić start (decyduje data przelewu) w najbliższych dniach!

9. Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego odbędzie się w dniach 7-9 września. Do zobaczenia w Krynicy-Zdroju!

Partnerem tytularnym Koral Maratonu - od pierwszej edycji biegu (!) - jest przedsiębiorstwo produkcji lodów "Koral".

Fundacja "Festiwal Biegów"Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce