Biegamy z dzieckiem: Joggery z funkcją przyczepki


Opublikowane w pt., 02/08/2013 - 10:33

Jak wybrać jogger?Planujemy biegi z maluchem w wózku. Podczas przeszukiwania internetu w pierwszej kolejności natykamy się na najdroższe wózki z najwyższej półki. Czy cena rzeczywiście przekłada się na jakość?

Zanim zdecydujemy się zainwestować w wózek do biegania lub przyczepkę z funkcją wózka do biegania, warto poszukać w swojej okolicy wypożyczalni takich wózków. Wypożyczenie wózka da nam okazję nie tylko wypróbowania, który wózek jest dla nas najlepszy, ale również sprawdzenie, czy bieganie z wózkiem nam odpowiada. Zdaniem osób uprawiających jogging z wózkiem tego typu aktywność fizyczna nie jest prosta. Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat takiego sprzętu sądzi ekspert. 

Na nasze pytania dotyczące wózków rowerowych z funkcją joggra odpowiada Justyna Ciborowska  z wypożyczalni sprzętu turystycznego dla dzieci "TRAVELITO

Zakup wózka to duży wydatek. Często rodzice decydują się na zakup wózka rowerowego z funkcją joggera. Jaki wózek wybrać, na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli chodzi o wózki rowerowe używane w funkcji joggera, warto zainteresować się jedynie produktami od renomowanych producentów, takich jak Chariot, Croozer, Burley, KidCar czy obecny na naszym rynku od niedawna Nordic Cab. Tanie, chińskie przyczepki, choć czasem oferują opcję "joggera", to strata pieniędzy. 

Niewątpliwie bardzo istotna jest waga wózka. Tu zdecydowanie wygrywa najbardziej znany i chyba istotnie najlepszy Chariot. Przyczepki dla jednego dziecka ze specjalnej, sportowej serii, ważą około 9 kg. Niestety ceny Chariotów z zestawem joggerowym zaczynają się od 2000 zł (model Cheetah, bez amortyzacji), a na luksusowy model CX, dedykowany dla biegaczy i rolkarzy (wyposażony w hamulce bębnowe) trzeba wydać około 4000 zł. Dla porównania kupując Croozera za około 1700 zł otrzymujemy od razu trzy zestawy (jogger, wózek, rower). Croozery są jednak znacznie cięższe i gorzej się prowadzą niż Charioty. Bardzo istotna jest jeszcze możliwość ustawienia rączki w różnej pozycji. 

Czy podwójna funkcja wózków rowerowych w porównaniu z klasycznymi joggerami to jedyna zaleta?

Na pewno dużą przewagą wózków rowerowych nad zwykłymi joggerami jest doskonała ochrona dziecka przed warunkami atmosferycznymi. Maluch siedzi w "budce" chroniony przed deszczem, słońcem, piachem, komarami. Niektóre wózki posiadają nawet przyciemniane szyby z filtrem UV. Przewagą wózków rowerowych jest również bardziej komfortowe z punktu widzenia dziecka siedzenie z regulowaną pozycją, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku dzieci poniżej 1 roku.

Jakie akcesoria są ważne? Co powinno wchodzić w skład zestawu?

Jak już wspomniałam, niektóre firmy (np. Chariot, Nordic Cab) sprzedają wózki bez zestawów lub w określonych konfiguracjach, jeżeli więc zależy nam na bieganiu, trzeba zadbać przede wszystkim o zestaw "jogger". Poza tym bardzo ważne są akcesoria chroniące dziecko, czyli osłonka przeciwsłoneczna, moskitiera oraz osłonka przeciwdeszczowa. Jeśli chodzi o wygodę dziecka, to przyczepki takie są dobrze wyposażone.

Od jakiego wieku dziecka firmy oferują wózki? Czy to na pewno bezpieczne?

Dobre firmy (Chariot, Croozer, KidCar, NordicCab) przewidziały rozwiązania do przewożenia nawet malutkich 1-miesięcznych niemowlaków. Zazwyczaj oferują hamak podwieszany wewnątrz przyczepki, w którym dziecko może bezpiecznie podróżować, izolowane od wstrząsów. Innym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania fotelika samochodowego lub specjalnego fotelika przygotowanego przez producenta przyczepki. Te akcesoria przeznaczone są dla maluchów do około 10. miesiąca życia. Dla starszych dzieci (do 1,5 roku), które jeszcze są dość małe i nie siedzą pewnie, firmy Chariot i Croozer oferują specjalne stabilizujące wkładki. Wszystkie te rozwiązana są sprawdzone i bezpieczne - producenci opracowali je z myślą o przewożeniu dzieci w przyczepkach rowerowych, a więc przy znacznie większych szybkościach niż biegowe. Dostosowane są również do jazdy po różnych nawierzchniach. 

Jaki wózek wybrać, gdy chcemy zacząć biegać z dzieckiem jak najwcześniej?

Zgodnie z tym co mówiłam - niezbędne są dodatkowe akcesoria do przewożenia niemowlaków. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być hamaczek oferowany do Croozerów i Chariotów - ma najmniejszy kontakt z ramą przyczepki, więc wszelkie wstrząsy powodują jedynie, że dziecko łagodnie się kołysze, położone w podobnej pozycji do tej przyjmowanej w domowych leżaczkach.

A jaki wybrać wózek, kiedy planujemy biegi z dzieckiem powyżej roku? Czy jest różnica?

Większość dzieci powyżej roku nie potrzebuje już dodatkowych akcesoriów i mogą jeździć we wszystkich oferowanych wózkach. Warto jednak zwrócić uwagę, by w wózku były  pięciopunktowe pasy i jak najbardziej pochyłe oparcie, bo dzieci wożone w przyczepce bardzo łatwo zasypiają. Przyczepki Nordic Cab oraz niektóre modele KidCara posiadają oparcia rozkładane w kilku pozycjach, aż do leżącej, jest to jednak bardzo rzadkie rozwiązanie. 

Jaki wózek wybrać, gdy chcemy biegać z dwójką dzieci?

Nie ma tu wielkiej różnicy. Po prostu muszą być dwa siedzenia,

Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy biegać cały rok, a a za co nie warto przepłacać, gdy chcemy biegać tylko w okresie wiosenno- letnio-jesiennym?

Jeśli planujemy biegać w zimę, można wyposażyć dziecko w specjalny śpiworek oferowany przez niektórych producentów, ale równie dobrze tę funkcję spełnią zwykłe zimowe kombinezony i śpiworki. Przydatna może się okazać dodatkowa folia przeciwdeszczowa lepiej izolująca dzieci od opadów i wiatru. Niektóre firmy oferują możliwość zamiany kół na płozy, dając możliwość uprawiania nie tylko joggingu, ale również narciarstwa biegowego wraz z dzieckiem.

Bieganie z dzieckiem w wózku może być pierwszą okazją malucha do uczestniczenia w aktywności fizycznej. To szansa na spędzanie z naszą pociechą wspólnego czasu inny w sposób niż zazwyczaj.

Rozmawiała Małgorzata Zacharias.

Zachęcamy również do udziału w konkursie: "Dopinguj Dzieciaka w Biegu Deptaka"

Czytaj też: Zaraź dziecko sportową pasją. Zdobądź ?Odznakę Rozbieganego Rodzica?

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce