1. Gdańsk Maraton klejnotem koronnym biegowych osiągnięć w mieście?

  • Biegająca Polska i Świat

Na początku przyszłego roku mają wystartować zapisy do pierwszej edycji Gdańsk Maratonu. Bieg wyruszy ulicami miasta 17 maja. Organizatorzy spodziewają się minimum 2000 uczestników.

Impreza ma być dla miasta dużym i prestiżowym wydarzeniem. Do organizacji biegu przymierzono się tu już od dłuższego czasu. – Bieganie w Polsce i na świecie to bardzo popularna dyscyplina. Jako gdański MOSIR jesteśmy organizatorami wielu projektów, a wiadomo że koroną tych wszystkich biegów jest maraton. Ponieważ na Wybrzeżu nie rozgrywa się często takich dystansów, zwłaszcza wiosną, postanowiliśmy działać – wyjaśnia Leszek Paszkowski, dyrektor MOSIR w Gdańsku.

Jak wspomina, decyzja o organizacji Gdańsk Maratonu zapadła jeszcze przed Półmaratonem Gdańskim, gdy planowano budżet jednostki na kolejny rok. – Obecnie trwają prace nad pozyskaniem sponsora tytularnego. Mobilizuje nas fakt, że wszystkie duże miasta w Polsce Wrocław, Warszawa, a także duże miasta w Europie i na świecie Wiedeń, Florencja, Berlin czy Boston, mają swoje maratony. Mamy świadomość, że trudno będzie wystartować, bo wiele wiosennych imprez ma długą tradycję, jednak mamy ambicje, by w przeciągu kilku lat Gdańsk Maraton był jedną z najbardziej uznanych imprez – zapowiada organizator.

Będzie to już drugi maraton na terenie Gdańska. Od 1995 roku rozgrywany jest tu Maraton Solidarności. Pierwsze zawody na dystansie 42 km i 195 metrów odbyły się tu na trasie z Gdańska przez Westerplatte do Gdyni, a od tego roku uczestnicy poruszają się po odcinku Gdynia Sopot Letnica Gdańsk. Maraton Gdańsk „ma być inny”.

– Chcieliśmy stworzyć typowo gdański maraton. Trasa naszego biegu poprowadzi wyłącznie ulicami miasta. Maraton Solidarności startuje z Gdyni. Zresztą obie imprezy dzieli kilka miesięcy nasz bieg odbywa się w maju, a Maraton Solidarności w sierpniu. Więc nie traktujemy tych wydarzeń jako konkurencyjne. Jeśli ktoś będzie chciał, to da radę wystartować w obu biegach – wskazuje Tomasz Szamotulski, koordynator biegu.

Do startu Gdańsk Maratonu pozostało ponad pół roku. Zapisy mają rozpocząć się na początku stycznia. – Prowadzimy bardzo intensywne prace, żeby tak się stało. Przez pierwszy tydzień rejestracji opłata startowa będzie wynosiła 49 złotych, później będzie wzrastała. Najdrożej będzie oczywiście przed samym startem – wyjaśnia Tomasz Szamotulski.

Jak zapowiada, Gdańsk Maraton razem z Biegiem Westerplatte oraz Półmaratonem Gdańskim, mają w przyszłości stworzyć wspólny cykl biegów. – Mimo, że nie jesteśmy organizatorem Półmaratonu Gdańskiego, to chcemy współpracować. Jest koncepcja, by stworzyć z tego taką Koronę Gdańskich Biegów, czyli Gdański Herb Biegowy. Osoba, która zaczyna od startu na 10 km w Biegu Westerplatte, poprzez półmaraton dojrzewa do startu w maratonie. Po Koronę będzie można sięgnąć w relatywnie krótkim czasie, bo Bieg Westerplatte odbywa się we wrześniu, półmaraton w październiku, a maraton w maju – wyjaśnia Tomasz Szamotulski.

Do startu w samym maratonie ma przygotowywać cykl treningów „Aktywuj się w Maratonie”. Zgodnie z planem organizatorów, zajęcia prowadzone będą być minimum cztery razy w miesiącu przez doświadczonych trenerów.

Gdańsk Maraton w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Organizator: http://mosir.gda.pl/

RZ