11 listopada 2018 r. na różne sposoby będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegacze będą to robić na biegowo i mają z czego wybierać.
Według założeń projektu pn. „Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr”, właśnie 11 listopada o 11:11 odbędzie się 100 biegów w 100 polskich miastach. Jeszcze nie wszystkie miasta – gospodarze są znane, jeszcze nie wszystkie się zgłosiły, ale w 33 miejscowościach zapisy już trwają, a liczba chętnych do udziału w imprezach przekroczyła już 1700 osób.
Pierwszym zawodnikiem, który zapisał się na listę startową biegów stulecia, był Robert Korzeniowski.
– Bieganie to esencja lekkoatletyki i mówię to ja, chodziarz – zadeklarował Korzeniowski, który został wiceprzewodniczącym komitetu organizacyjnego przedsięwzięcia.
– W ciągu trzech najbliższych lat organizowane będą również inne imprezy w ramach projektu, głównie o charakterze patriotycznym – dodał czterokrotny mistrz olimpijski i wymienił m.in. Bieg 1050-lecia Chrztu Polski, który odbędzie się 16 kwietnia b.r. i Bieg na Monte Cassino, który w tym roku będzie powiązany z trekkingiem.
Za trzy lata imprezy biegowe mają się odbywać w całej Polsce od Bałtyku do Tatr, a organizatorom szczególnie zależy, by odbywały się także w mniejszych miejscowościach, gdzie na co dzień jest mniej okazji do biegania. Już można potwierdzić, że 10-kilometrowe biegi odbędą się m.in. w Dobrym Mieście, Mochach, Pajęcznie, Rydzynie, Słupcy i w Zwoleniu.
– I o to nam właśnie chodzi. To szansa uaktywnienia się małych miejscowości. Chcemy im pomóc zachować standard imprez, wesprzeć np. w atestowaniu tras. W każdym z miejsc, gdzie będą odbywały się biegi, zostaną również zorganizowane miasteczka lekkoatletyczne – zapowiedział prezes PZLA Jerzy Skucha.
Uczestnicy wszystkich biegów otrzymają na mecie jednakowe medale i dyplomy, których projekt zostanie wybrany w konkursie. Wszyscy będą też biegli w jednolitych koszulkach.
Zapisy trwają. Przy rejestracji nie jest konieczne wskazanie miejsca startu. Opłata rejestracyjna wynosi 30 zł. Wysokość wpisowego na poszczególne biegi określą ich organizatorzy.
Szczegóły i miejscowości już zgłoszone do projektu znajdują się na stronie www.biegstulecia.pl
IB