Warszawa: 25 sierpnia aż 10 000 biegaczy zaśpiewa Rotę, a następnie ruszy na trasę prowadzącą miejscami historycznie związanymi z wydarzeniami z 1944 roku. O powstańczym zrywie przypominać będą też rekonstrukcje historyczne, Łańcuch Pamięci złożony z 1000 zniczy i obecność samych kombatantów, dających znak do startu i chętnie odpowiadających na pytania zainteresowanych. Szczegóły imprezy poznaliśmy na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.
Zanim jednak o 20:00 od biegu na dystansie 5 kilometrów rozpocznie się Bieg Powstania Warszawskiego, już o 9:00 rano będzie można uczcić biegiem po schodach 71. rocznicę zdobycia budynku Pasty. Organizatorzy II Biegu PAST-y przygotowali 710 miejsc na liście startowej. Pakiety rozeszły się w zaledwie dwa dni. Biegacze po raz drugi zdobędą 9 pięter budynku przy Zielnej 39. Towarzyszyć im będą odgłosy wybuchów i pamięć o rotmistrzu Henryku-Leliwie-Roycewiczu, który sam, w młodzieńczych czasach był lekkoatletą.
- Rotmistrz był medalistą olimpijskim w Berlinie w 1936 r. Był również kawalerzystą i żołnierzem AK, autorem strategii zdobycia budynku PAST-y. Dzięki niemu 20 sierpnia 1944 roku została przeprowadzona brawurowa akcja zakończona sukcesem. Znakiem tego sukcesu była flaga zatknięta na szczycie budynku. Teraz zdobywać PAST-ę będą mogli biegacze i wziąć udział w ceremonii wspólnego wciągnięcia flagi na maszt - wyjaśniła nam Iwona Okraska z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.
Bieg PAST-y zakończy się wspólnym wciągnięciem flagi na szczycie budynku. Potem pozostanie już tylko czekać na rozpoczęcie powstańczych biegów ulicznych, tradycyjnie rozgrywanych na dwóch dystansach: 5 i 10km.
W tym roku z inicjatywny Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się również Sztafeta Pokoleń, w ramach której powstańcy przekażą biegaczom 10 pałeczek, symbolizujących 10 wartości, o które walczyli.
Uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego będę też mogli połączyć swój start z działaniami charytatywnymi i pomóc zebrać fundusze na operację 6-latka z wadą serca. Chętni muszą zadeklarować swój zamiar przed biegiem i wystartować z kartką „Biegnę dla Krystiana”. Kartki będą do odebrania w biurze zawodów.
Atmosfera Biegu Powstania Warszawskiego to wyjątkowe emocje. - To nie jest tylko impreza biegowa. Gdy te 10 000 ludzi śpiewa hymn narodowy i biegnie z biało-czerwonymi opaskami z symbolami powstania, to mi po prostu ściska gardło - mówił Wojciech Grabowski ze Stowarzyszenia Dzieci Powstania Warszawskiego, wielokrotny uczestnik biegu.
Z opinią zgadzają się biegacze - w tym niżej podpisana - których z roku na rok przybywa. W pierwszej edycji w 2005 roku było ich zaledwie 159. W tym roku będzie ich już 10 000.
- W Warszawie odbywa się w ciągu roku ponad 100 biegów. Wśród nich, ze swoim szczególnym przesłaniem, wyjątkowe miejsce zajmuje Warszawska Triada Biegowa złożona z trzech biegów poświęconych trzem rocznicom ważnym zarówno dla Warszawy, jak i całego kraju. Cieszy nas, że Triada spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Sądzę, że jest to forma nowoczesnego patriotyzmu - mówił wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, zadowolony ze spodziewanej frekwencji.
Ale większa liczba uczestników to również większe wyzwanie organizacyjne. Z myślą o biegaczach przygotowano parking w CH Arkadia, który wydłuży godziny otwarcia do 24:00. Biegacze mogą też skorzystać z noclegów w sali sportowej ośrodka Polonia i z bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską.
Nie obędzie się bez utrudnień w ruchu drogowym. Pierwsze ulice zostaną zamknięte ok. godz. 15:00, ale tam, gdzie była taka możliwość, ruch zostanie wstrzymany dopiero od godziny 20:00.
Organizatorzy namawiają również do nie odkładnia odbioru numerów startowych na ostatnią chwilę. My przypominamy uczetnikom biegu na 10 km o wpisaniu swojego wyniku do tabel Ligi Festiwalu Biegowego. Finał cyklu już za dwa miesiące podczas 6. PZU Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju.
25. Bieg Powstania Warszawskiego w naszym KALENDARZU IMPREZ.
IB