Ubiegłoroczny Maraton Warszawski/ Fot. Michał Kucharski (www.maratonwarszawski.pl)
Organizatorzy 35. Maratonu Warszawskiego nie pozostali głusi na sugestie biegaczy i mimo że stolica w związku z licznymi remontami i budową II linii metra przypomina dziś plac budowy, zrobili wszystko, by trasa tegorocznego była szybka i atrakcyjna.
Zobacz trasę 35. Maratonu Warszawskiego
Wzorem marcowego Półmaratonu Warszawskiego linię startu maratonu usytuowano na obu jezdniach Mostu Poniatowskiego.
Następnie trasa poprowadzi do ronda Dmowskiego i skręci w ulicę Marszałkowską. Uczestnicy mijać będą wszystkie charakterystyczne dla miasta miejsca jak Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, Teatr Wielki, Plac Zamkowy wraz z Zamkiem Królewskim oraz górującą nad nimi Kolumnę Zygmunta, budynki Sądu Najwyższego i Park Fontann na Podzamczu.
Nie zabraknie też nowości. Uczestnicy stołecznego maratonu po raz pierwszy pobiegną aleją Tomasza Hoppera, który na przełomie lat 70. i 80. zaraził swoją biegową pasją tłumy Polaków.
Następne na trasie są Łazienki Królewskie i bieg ulicami Czerniakowską, Witosa oraz Sobieskiego. Zrezygnowano z długiej prostej na południu Warszawy, która dłużyła się części zawodników. W tym roku najdalej wysuniętym na południe fragmentem trasy będą: stacja metra Imielin oraz Świątynia Opatrzności Bożej, którą po raz pierwszy będzie można zobaczyć z bliska. To właśnie na Wilanowie i Ursynowie organizatorzy spodziewają się najlepszego dopingu, bo mieszka tu wielu biegaczy amatorów.
Meta maratonu znajdować będzie się na Stadionie Narodowym. Bieg odbędzie się 29 września.
Tak było wcześniej:
W 1979 odbył się pierwszy ?Maraton Pokoju?. Start i meta znajdowała się na Stadionie X-Lecia, czyli dzisiejszym Stadionie Narodowym. Trasa prowadziła przez Wawer, Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenice, ulicą Graniczną, Al. Nadwiślańską do Wału Miedzeszyńskiego, a następnie aż na stadion.
W historii imprezy maratończycy startowali też przy stadionie Polonii (Krakowskie Przedmieście, al. Ujazdowskie, Sobieskiego, Przyczółkowa, Wiertnicza, Czerniakowska i powrót na stadion Polonii).
Przez te 35 lat najstarszy masowy bieg maratoński w Polsce znacząco zmienił więc swoją trasę. Jak bardzo zmieni się jeszcze w przyszłości? Przekonamy się zapewne za kolejne 35. edycji Maratonu.
www.maratonwarszawski.pl